
FT: Puola ei alistu EU:n uhkailuille, mutta lupaa hajoittaa tuomarien kurinpitoelimen
Puolan pääministeri Mateusz Morawieckin mukaan EU on vaarassa aloittaa ”kolmannen maailmansodan” hylkäämällä Puolan koronaelvytys- ja koheesiorahat. Hän kertoi talouslehti Financial Timesille, että Puola on purkamassa tuomarien kurinpitoelimen, jonka EU-tuomioistuin on todennut laittomaksi.
Mateusz Morawieckin mukaan Puola aikoo turvautua kaikkiin puolustuskeinoihin komission painostuksen alla.
– Me emme aio puhua toisillemme komission uhatessa päätämme aseella. Tämä asetelma vie halumme toteuttaa lisätoimenpiteitä, Morawiecki kertoi viitaten kurinpitoelimen lakkauttamiseen.
Lakituvat ruuhkautumassa
Jotkut EU-maat haluavat kieltää Puolalta kaikki rahat oikeusvaltiokiistan vuoksi. Euroopan parlamentti haluaa viedä komission oikeuteen, mikäli se ei kovistele Puolaa uusilla oikeustoimilla.
Puola on valmis haastamaan Saksan oikeuteen. Puolan mukaan Saksan poliittiset päättäjät nimeävät yhtä lailla tuomareita tehtäväänsä.
– EU:ssa me kaikki olemme yhdenvertaisia. Me voimme käyttää veto-oikeuttamme kaikkeen, kunnes tämä kiristäminen loppuu, Puolan apulaisoikeusministeri Sebastian Kaleta sanoi aiemmin.
Oikeussaleissa puidaan jo Puolan ja EU:n välistä kiistaa. Puola on nostanut kanteen elvytysvarojen jäädyttämisen vuoksi. Saksan tehtävästään luopuva liittokansleri Angela Merkel on vedonnut osapuoliin, etteivät nämä lähtisi ratkomaan jokaista kysymystä oikeustoimin.
Huonoja vaihtoehtoja
Kiistassa ei ole oikeastaan mitään hyvää lopputulemaa. Molemmat osapuolet ovat pikemminkin vain lisänneet kierroksia ja se vaikeuttaa sovinnon saavuttamista.
EU pelkää kahta asiaa: Puola voi asettua poikkiteloin monissa tärkeissä Eurooppa-neuvoston kysymyksissä ja EU:n ilmasto-ohjelma kaatuu, jos joku jäsenmaista hylkää sen.
Toiseksi Puola saattaa livetä vankasta EU-kannatuksesta huolimatta EU-eroon. Nokittelun siloittama noidankehä sisältää riskinsä. BBC:n diplomaattilähde kertoi, ettei unioni selviäisi enää brexitin jälkeen toisen jäsenmaan erosta.
EU:n kannalta kiistassa on vain yksi toive, jossa Puolan ja Unkarin hallitukset vaihtuvat vaalien myötä myötäsukaisemmiksi.
Puola hakee rahoitusta markkinoilta
Morawieckin mukaan EU:n rahalla painostaminen ei onnistu. Hän kertoo Puolan hakevan rahoituksensa markkinoilta, kunnes EU:n lupaamat varat on taas käytettävissä.
– Emme aio antautua. Me emme aio luovuttaa itsemäärämisoikeuttamme tämän painostuksen edessä, hän totesi.
– Mutta mitä kauemmin varojen lukitseminen kestää, sitä selvemmäksi komission harjoittama syrjintä ja sanelupolitiikka tulevat ilmi.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hollanti haluaa komission jäädyttävän Puolan EU-rahat

Puolan pääministeri Morawiecki oikeuslaitoskiistasta: EU on tienhaarassa

Perussuomalaiset varoittaa uudesta EU:n tukipaketista – ”Taas tulonsiirto pois suomalaisilta”

Hallituksen ”Oma kansa ensin -ajattelu on vahingollista” -malli polttaa suomalaiset loppuun – Ari Koponen: ”Etelään jaetuille velkamiljardeille olisi ollut käyttöä Suomessakin”

Immonen: Puolan hallitusta vastaan hyökkääminen sen perustuslakia tulkitsevan itsenäisen tuomioistuimen tekemän ”väärän päätöksen” vuoksi on oikeusvaltioperiaatteen vastaista

Puola korottaa panoksia oikeusvaltiokiistassa – nyt huutia sai Euroopan ihmisoikeustuomioistuin
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











