

Göteborgin poliisi pesee BLM-kaaoksen jälkipyykkiä: ”Olemme viimeinen salpa totaalisen väkivallan edessä”
Black Lives Matter -mielenosoitukset riistäytyivät Göteborgissa täysin käsistä sunnuntaina 7. kesäkuuta. Väkivaltaisen riehunnan ja totaalisen kaaoksen keskellä kymmenet poliisit joutuivat hyökkäysten kohteeksi. Raportit tapahtumista on koottu yhteen ja nyt on analyysin aika.
”Henkilöt, jotka eivät selvästikään olleet mieltä osoittamassa hyökkäsivät ryhmäni kimppuun. Jokaista meistä tönittiin, potkittiin ja hakattiin. Väki myös heitteli meitä kivillä ja kaikella, mitä nyt sattuivat käteensä löytämään”, kerrotaan poliisin raportissa.
– On selvää, että sunnuntain tapahtumissa osallisena olleet poliisit tuntevat itsensä hämmentyneiksi. Ei todellakaan ole tarkoitus, että väkemme joutuu törkeän väkivallan kohteeksi, sanoo Göteborgin poliisipäällikkö Erik Nord.
– Paikalla oli väkeä, joka haluaa rettelöidä poliisin kanssa. Normaalisti pystymme hoitamaan tilanteen mutta nyt se ei onnistunut.
Raporteista käy ilmi, että rivipoliisit olisivat omasta mielestään tarvinneet enemmän henkilöstöä paikalle kyetäkseen hillitsemään väkivaltaisuuksia. Poliisipäällikön mielestä helppoja keinoja ei ole olemassa, kun tilanteet riistäytyvät käsistä. Hän myöntää, että poliisi oli ehkä ”nukuksissa” pari tuntia, eikä löytänyt oikeita keinoja reagoida ympäröiviin tapahtumiin.
Väkivaltaan on varauduttava
Poliisin ammatissa on riskinsä. Jos ja kun ollaan tekemisissä rikollisten kanssa, poliisi on periaatteessa se toinen osapuoli yhteenotossa.
– Tämä on meille arkea ja ammattinamme on olla se viimeinen salpa totaalisen väkivallan edessä. Siinä valitettavasti joutuu monenmoisten tunteiden kohteeksi.
Poliisipäällikkö Nord pohtii myös odotuksia, joita kansalaisilla on poliisia kohtaan. Periaatteessa poliisin tehtävä on rauhoittaa kansanjoukkoja ja siihen hampaisiin saakka aseistautunut virkavalta sopii kehnonlaisesti. Myös poliisin resurssit mietityttävät:
– Ruotsin poliisivoimat ovat pienimmästä päästä Euroopassa. Meillä ei voi koskaan olla riittävästi reservejä, meidän on tultava toimeen olemassa olevilla eväillä.
– Sunnuntaina meillä olisi voinut olla tuplamiehitys mutta nykyisen tietämyksen valossa sekään ei olisi riittänyt. Totaalisen väkivallan edessä meitä on aina liian vähän.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansanjoukot poliisin reservit poliisipäällikkö Erik Nord poliisi resurssit Göteborgin mielenosoitukset kaaos väkivalta mielensoituksessa BLM varautuminen Black Lives Matter Mielenosoitus Poliisi Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


BLM-mellakat muuttuivat kulttuurivallankumoukseksi, jossa kaadetaan patsaat ja hiljennetään vääräoppiset

Sanna Marin antaa tukensa Black Lives Matter -rähinöille, seuraavana päivänä uhkaava nuorisojoukko kivittää poliiseja Hietaniemessä

Onko tämä vitsi? Poliiseja sioiksi kutsuva Dan Koivulaakso johtaa hallitusneuvottelujen oikeusvaltiotyöryhmää

Tavio: Hyväksyykö Li Andersson ilkivallan mielenosoituksissa?

Reijonen: Tarvitaan uusia toimia, jotta väkivaltaista mellakointia poliisia vastaan ei jatkossa tapahdu – kukaan ei halua Ruotsin ongelmia Suomeen

Perussuomalaiset Naiset: Vasemmiston hiljainen hyväksyntä kannustaa valtiovihamielisiin asenteisiin

Ruotsin nuoriso muuttuu – lähes 40 % maahanmuuttajataustaisia

Ranskassa levotonta: Vasemmistoanarkistit riehuivat sairaanhoitajien mielenosoituksessa, ulkomaalaisjengit taistelevat kaduilla konetuliasein varustettuina

Järjestäytynyt rikollisuus riistäytynyt hallinnasta länsinaapurissa – Suomen on vältettävä Ruotsin virheet
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











