

Hallituksen ministereitä: Antti RInne, Katri Kulmuni, Maria Ohisalo, Li Andersson ja Anna-Maja Henriksson. / LEHTIKUVA
Haaviston konsulikyytiprojekti vain jäävuoren huippu – HS: Koko Rinteen hallitus suunnitteli salassa hakevansa Isis-naiset Suomeen
Helsingin Sanomat paljasti maanantaina, että koko Suomen hallitus on syksyllä suunnitellut hanketta, jonka tarkoituksena oli hakea Syyriassa al-Holin leirillä olevia naisia ja lapsia takaisin Suomeen. Suunnitelma vaikuttaa erityisen härskiltä, kun huomioidaan ensinnä että hallituksen vastuuministerit ovat useiden kuukausien ajan vakuuttaneet kansalaisille, että mitään tällaisia aikeita ei ole. Suojelupoliisin mukaan leirillä oleskelevat naiset ovat myös turvallisuusuhka.
Helsingin Sanomien mukaan hallitus päätti al-Holi -projektista lokakuussa sen jälkeen, kun oikeuskansleri Tuomas Pöysti oli antanut asiaa koskevan ratkaisunsa. al-Holissa uskotaan olevan ainakin yksitoista suomalaisnaista ja heidän yli 30 lastaan. Osa lapsista on syntynyt leirillä.
Pöystin näkemyksen mukaan perus- ja ihmisoikeudet puoltavat sitä, että valtioneuvoston tulisi pyrkiä kotiuttamaan al-Holista vähintäänkin suomalaiset ja heihin rinnastuvat lapset. Oikeuskansleri kuitenkin myöntää, että viranomaisten mahdollisuudet toimia ovat rajalliset. Oikeuskanslerilla ei myöskään ole toimivaltaa määrätä suomalaisviranomaisia ryhtymään toimenpiteisiin.
Haavisto turvautui oikeuskanslerin paperiin
Ulkoministeri Pekka Haavisto selitteli tilannetta maanantai-iltana Helsingin Lasipalatsissa. Samana aamuna Ilta-Sanomat oli paljastanut, että Haaviston eräänä suunnitelmana oli painostaa ulkoministeriön konsulipäällikkö Pasi Tuomista ryhtymään operaatioon, jonka tarkoitus oli palauttaa konsulikyydillä Suomeen al-Holin pakolaisleirillä olevia lapsia. Hanke epäonnistui Tuomisen kieltäydyttyä pyynnöstä todettuaan sen lainvastaiseksi.
Haavisto vetosi tiedotustilaisuudessa juuri oikeuskansleri Pöystin linjaukseen. Haavisto esitti, että oikeuskanslerin ratkaisu olisi jotenkin johtanut ajatukseen, että perustuslakiin perustuen ainakin suomalaiset lapset pitäisi saada pois leiriltä. Haaviston mukaan hän oli jopa nimittänyt virkavastuulla virkamiehen selvittämään toimenpiteitä a-Holin perheiden auttamiseksi.
Helsingin Sanomien tietojen mukaan hallitus on kuitenkin myös ryhtynyt järjestelyihin matkustusasiakirjojen myöntämiseksi tarvittaessa al-Holista tuleville suomalaisille. Tämänpäiväisiä mediapaljastuksia ennen Haavisto ei ole missään vaiheessa kertonut konkreettisista suunnitelmistaan ryhtyä edistämään al-Holissa olevien Suomen kansalaisten tuomista takaisin Suomeen.
Hallitus pimittää kansalaisilta merkittävää tietoa
Maanantain mediapaljastusten jälkeen näyttää jo siltä, ettei hallitus halua jättää kiveäkään kääntämättä, jotta al-Holin naiset ja lapset saataisiin jollain konstilla tuotua Suomeen. Näin siitä huolimatta, että Suojelupoliisi pitää Isis-alueille alun perin lähteneitä, jihadistiseen toimintaan osallistuneita naisia turvallisuusuhkana.
Hallituksen salaiset al-Holi -hankkeet ovat erityisen härskejä siihen nähden, että toimintaa on valmisteltu kansalaisilta täysin pimennossa ja tähän saakka kaikki hallituksen vastuuministerit ovat vakuutelleet, ettei mitään tällaisia suunnitelmia ole olemassa.
Perussuomalaiset vaativat hallitukselta selvää vastausta kysymykseen jo kesällä. Pääministeri Antti Rinne totesi tuolloin, ettei Suomi ole evakuoimassa kansalaisiaan leiriltä.
– Meillä ei ole mitään tarkoitusta lähteä tekemään sellaista toimintaa, jossa näitä ihmisiä lähdettäisiin esimerkiksi konsulipalvelun avulla tuomaan Suomeen, Rinne sanoi eduskunnan kyselytunnilla 27.kesäkuuta.
Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson vakuutteli samaa.
– Hallitus ei lähde aktiivisesti näitä ihmisiä hakemaan, Henriksson sanoi.
Ministerien vastaukset on toki annettu kesällä, ja Helsingin Sanomien mukaan koko hallitus päätti al-Holi -projektista muodollisesti vasta lokakuussa. Kuitenkin huomattava salamyhkäisyys ja kansalaisilta merkittävän tiedon pimittäminen – käytännössä valehtelu- ei varmasti ole omiaan kasvattamaan luottamusta hallitukseen – varsinkaan tilanteessa, jossa kansan keskuudessa yleisesti ei heru sympatiaa jihadistiseen toimintaan osallistuneille ihmisille.
Kuinka paljon yhteen hallitukseen mahtuu valheita?
Hämärään puuhasteluun sopii, että useimmille kansanedustajille hallituksen suunnitelmat ovat tulleet täytenä yllätyksenä.
– Kuinka paljon valhetta voi mahtua yhteen hallitukseen, kyseli kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Riikka Purra tänään Facebookissa.
Purra muistutti myös, että hallituksen vastuuministerit ovat aiemmin moneen kertaan vakuutelleet että Suomi ei ole hakemassa Isis-leireillä olevia takaisin Suomeen.
Kuvioon sopii, että myös eduskunnan ulkoasiainvaliokunta on ollut täysin pimennossa hallituksen ja asiassa aktiivisesti hääränneen ulkoministerin hankkeista. Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Niikko kertoi aiemmin maanantaina, että ulkoasianvaliokunta haluaa kuulla ulkoministeri Haavistolta pikaisesti tarkan selvityksen asiasta.
– Tällainen toiminta ei herätä kovinkaan hyvää luottamusta ajatellen valiokunnan ja ulkoministerin välistä yhteistyötä, Niikko sanoi aiemmin maanantaina.
Haavisto on pyydetty kuultavaksi ulkoasiainvaliokuntaan tiistaina.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ulkoasianvaliokunta vaatii ulkoministeri Haavistolta pikaisesti selvitystä konsulikyytipuheista

Puoluesihteeri Grönroos: Haaviston suunnitelmissa hakea ensin lapset Suomeen, sen jälkeen Isis-vaimot tulevat perässä

Oikeusprofessori Viljanen ministeri Haaviston erikoisesta konsulikyytihankkeesta: ”Oletan, että oikeuskansleri joutuu tätä nyt selvittämään ja arvioimaan”

Ville Tavio: Tämä on surullinen tilanne Suomelle, kun ei ole toimivaa hallitusta

Perussuomalaiset valmis hallitusvastuuseen vain edistääkseen puolueen omaa ohjelmaa ja sen tavoitteita – Purra: ”Me emme lähde tukemaan mitään heikkoa hallitusta”

Halla-aho: ”Rinteen erossa oli pohjimmiltaan kyse keskustan ja sdp:n kannatuspaniikista”

Isis-vaimoja kadonnut al-Holin leiriltä – viranomaiset vaikenevat Ruotsissa

Haaviston selitykset eivät kelpaa perussuomalaisille: ”Vihreät on fanaatikkoliike, joka ei koe, että säännöt koskisivat heitä”

Rikosoikeuden professori Matti Tolvanen: ”Jos mediassa olleet tiedot pitävät paikkansa, niin ministeri Haaviston toiminta näyttäisi olevan paljon vakavampaa kuin ex-pääministeri Rinteen menettely”
Viikon suosituimmat

Somalian kansanedustaja vastustaa rikollisten pakkopalautuksia: ”Emme halua raiskaajia, pedofiileja tai jengipomoja Ruotsista Mogadishun kaduille”
Somalian kansanedustaja vastustaa rikollisten pakkopalautuksia Ruotsista. Hänen mielestään rikolliset ruotsinsomalit ovat Ruotsin oma ongelma, jota ei pidä siirtää Somaliaan. Ruotsi on tehnyt Somalian hallituksen kanssa salaisen sopimuksen pakkopalautettavien Somalian kansalaisten vastaanottamisesta. Vastineeksi Ruotsi on ohjannut kehitysapurahoja hankkeisiin, jotka hyödyttävät Somalian pääministerin lähipiiriä.

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Facebookissa jyrkästi Euroopan parlamentin äänestystä, jossa italialaismeppi Ilaria Salis sai pitää syytesuojansa vain yhden äänen erolla. Tynkkysen mukaan päätös lähettää vaarallisen viestin, että äärivasemmistolainen väkivalta hyväksytään Euroopassa.

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Imaami neuvoi miehiä moskeijassa tottelemattoman vaimon valmentamisessa: ”Nuhdelkaa heitä, välttäkää heitä vuoteessa ja lyökää heitä”
Naisten oikeuksia polkenut imaami on hyllytetty Skånessa. Tämä kehotti kohua ja suuttumusta herättäneissä saarnoissaan miehiä lyömään tottelemattomia vaimojaan. Seurakunta edellyttää imaamin nyt palaavan seurakunnan viralliselle linjalle ja kunta kiittelee päätöstä.

Junnila: Anarkistiaktivistien egomatka Gazaan päättyi ulinaan ulkoministeriötä kohtaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kommentoi viestipalvelu X:ssä Gazaan matkustaneiden aktivistien toimintaa. Junnila pitää Greta Thunbergin ja kumppanien Gazan-reissua "egomatkana", jossa humanitaarisen avun sijaan korostuivat poliittiset performanssit, sisäiset ristiriidat ja huomion hakeminen.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Kaaos Gävlen yössä: Jengilapsi avasi tulen väkijoukkoon – kuusi nuorta sairaalahoitoon
14-vuotias poika tulitti varhain lauantai-aamuna ravintoloista purkautuvia nuoria automaattiaseella Gävlen keskustassa. Kuusi ihmistä haavoittui ammuskelussa. Poliisi on kuulustellut epäiltyä viikonlopun aikana. Hänellä uskotaan olevan yhteyksiä murhiin ja huumekauppaan yhdistettyyn jengiin.

Garedew: Avustuslaivue oli Israel-vastainen tempaus ilman avustuksia
Palestiina-aktivistien temppu onnistui täydellisesti - Israel tuomittiin ja media vaikenee siitä, ettei avustuslaivueen kyydistä löytynyt avustuksia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää