

LEHTIKUVA
Hakkarainen Keskisuomalaisessa: Jos mitään ei tehdä, Euroopasta tulee Afrikka kaikkine ääri-islam-kiroineen
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen kysyy Keskisuomalaisen vierailijakolumnissaan, vieläkö Suomesta löytyy niitä, jotka kehuvat estoitta Ruotsin maahanmuuttopolitiikkaa tai vähättelevät laittomista siirtolaisista koituvia ongelmia.
Teuvo Hakkarainen kirjoittaa Keskisuomalaisessa EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyenin ja Italian pääministeri Giorgia Melonin vierailusta Lampedusan saarelle, jonne vyöryy laittomia siirtolaisia Afrikasta.
– Von der Leyen veisasi vanhan virren: Kaikkien EU-maiden täytyy ottaa vastaan tätä kulkurivyöryä. Äänestyksessä tämä kanta voitti. Kaikki oleksijat vaan tänne. Eikö EU:ssa ikinä järkiinnytä? Unkari, Puola, Tshekki ja Itävalta eivät hyväksy sopimusta ja Suomen on liityttävä tähän joukkoon, Hakkarainen vaatii.
– Rikollinen meritaksibisnes toimii täysillä ja mm. Lääkärit ilman rajoja -järjestön laiva ”pelastaa” nuoria mieslaumoja sadan metrin päästä Tunisian rannikosta ja rahtaa Italian satamiin. Törkeää tuollaiselta järjestöltä käydä ihmiskauppaa ja tuoda tuhoa Eurooppaan.
Kaikki meritaksit takavarikoitava
Hakkarainen mukaan ongelma voidaan ratkaista nopeasti:
– Kaikki meritaksit takavarikoidaan ja tarvittaessa upotetaan tyhjillään ollessaan. Ainuttakaan paattia ei päästetä Euroopan satamiin. Kulkurivirta loppuu lyhyeen.
– Jos mitään ei tehdä, Euroopasta on nopeasti tullut Afrikka.
Tulijat eivät lopu kesken
Hakkarainen mielestä Välimerta ei pidä ajatella tuloväylänä vaan suojamuurina, jolla estetään Euroopan valloitus.
– Suurin osa tulijoista on muslimeja ja tiedetään mikä tästä seuraa. Japaniin on kuulopuheiden mukaan päässyt livahtamaan peräti 3 muslimia. Se voi olla liioittelua.
– Afrikassa syntyy joka päivä 100 000 ihmistä, joten tulijat eivät lopu kesken. Jos mitään ei tehdä, muutamassa vuosikymmenessä Euroopasta on tullut Afrikka kaikkine ääri-islam-kiroineen.
– 1500-luvulla islam ajettiin pois nykyisen Espanjan alueelta ja Wienin porteille edenneet sulttaanin joukot lyötiin. Nyt tälle, meidän näkökulmastamme barbaariuskonnolle, levitetään punainen matto, Hakkarainen ihmettelee.
Katujengiläisiin käytettävä kovia keinoja
Hakkarainen kysyy, vieläkö Suomesta löytyy niitä, jotka estoitta kehuvat Ruotsin maahanmuuttopolitiikkaa.
– Mitä tulee meidän ns. katujengeihimme (eivät suomalaisia), tuntuu lapselliselta, ettei näitä saada kuriin. Vanhana hyvänä aikana noille olisi annettu roima selkäsauna ja arvelisin tämän keinon tepsivän vieläkin. Näihin gangstereihin olisi käytettävä heidän omia keinojaan, kun puheet eivät riitä.
”Lähi-idän kattila kiehuu rajusti”
Hakkarainen ottaa kirjoituksessaan kantaa myös Israelin tilanteeseen.
– Palestiinalaisilla Gazassa on ollut vuosikymmeniä mahdollisuus rakentaa aluettaan rauhanomaisesti itselleen. Sen sijaan alkoi loputon härkkiminen raketti-iskuilla Israeliin. Tämä meno kiihtyi Hamas-terroristien tultua valtaan 2007.
– Lähi-idän kattila kiehuu rajusti. Kiihkopapiston hallitsema Iran tukee vahvasti tätä terroria, Hakkarainen kirjoittaa ja muistuttaa:
– Israelilla on täysi oikeus puolustaa kansaansa kaikin keinoin. Voi kysyä: Onko ydinaseen käyttökynnys nyt liipaisimella? Jos Israel katsoo koko olemassaolonsa uhatuksi, sekin päivä voidaan vielä nähdä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- katujengit Lampedusa ihmissalakuljettajat Giorgia Meloni laittomat siirtolaiset Gaza meritaksi Ursula von der Leyen Ääri-islam Lähi-itä Maahanmuuttopolitiikka Afrikka Välimeri Israel Ruotsi Teuvo Hakkarainen EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidenttiehdokas Halla-aho: Jos me Suomessa teemme kaiken samoin kuin Ruotsissa, myös lopputulos tulee olemaan samanlainen

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: ”Karut vaikutukset joka sektorille”

Tuhannet yrittivät pääsiäisenä Välimeren yli Eurooppaan – ihmisvirta jo nelinkertainen vuodentakaiseen verrattuna

Afrikkalaisten kansainvaellus kohti Eurooppaa kiihtyy Atlantilla – Kanarialle rantautui lähes 10 000 laitonta siirtolaista kahdessa viikossa

Hamasin pääkomentokeskus sijaitsee Gazan suurimmassa keskussairaalassa – tuhannet potilaat ihmiskilpinä

Kansanedustaja Rami Lehtinen huolissaan maahanmuuttajalähiöiden ongelmista: ”Tällä tahdilla olemme Ruotsin tilanteessa”

Bild-lehden manifesti herättää reaktioita: ”Olemme olleet liian pitkään naiveja, sokeita ja suvaitsevaisia”

Hamas käyttää 758 000 litran polttoainevarastoa tunneliverkostoon ja rakettituleen – kieltäytyy auttamasta sairaaloita

Ruotsin jengisota levisi maan rajojen ulkopuolelle – Foxtrot-rikollisryhmän oletettu jäsen ammuttiin hengiltä Sarajevossa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.














