

LEHTIKUVA
Halla-aho esittää Naton joukkojen lähettämistä Länsi-Ukrainaan
Kansanedustaja Jussi Halla-aho (ps.) ottaa voimakkasti kantaa Ukrainan puolustamisen puolesta. Hän esittää Naton joukkojen lähettämistä Länsi-Ukrainaan, jota Venäjä ei ole vielä saanut haltuunsa.
Halla-aho julkaisi sunnuntaina useiden twiittien ketjun, jossa hän puntaroi Venäjän ja Ukrainan sotatilaa. Twiittiketjun ensmmäinen viesti:
1/14 Every day that Ukraine stands and fights, counts. It increases pressure on Kremlin at home. It increases domestic pressure on Western governments to help Ukraine and to further isolate Russia.@UA_Emb_FI@verkhovna_rada
— Jussi Halla-aho (@Halla_aho) February 27, 2022
Halla-ahon mukaan jokainen päivä, jona ukrainalaiset pystyvät vastustamaan Venäjän hyökkäystä, on merkityksellinen. Sodan vastustus Venäjällä kasvaa, ja auttamispaine länsimaissa niin ikään kasvaa. Muu maailma on herännyt Ukrainan hätään ja toimittanut materiaalista apua.
Halla-aho vertaa Ukrainan tilannetta Afganistaniin, jossa presidentti ystävineen hyppäsi lentokoneisiin rahasalkkujen kanssa heti kun valloittaja lähestyi pääkaupunkia. Ukrainassa asiat ovat toisin. Nykyinen ja entinen presidentti, ministerit ja parlamentaarikot ovat kadulla torjumassa vihollista asein.
Halla-aho myöntää, että pakotteita on onnistuttu viemään pidemmälle kuin mihin hän pessimistisesti kriisin alkuhetkillä uskoi. Hän peräänkuuluttaa Venäjän poliittista, taloudellista, diplomaattista ja kulttuurista eristämistä. Halla-ahon mukaan matkustamispakoitteiden tulee kohdistua myös tavallisiin Venäjän kansalaisiin.
– Kenenkään ei pidä voida matkustaa Venäjälle eikä sieltä pidä voida matkustaa mihinkään. Putin on pysynyt suosittuna, koska ihmiset eivät ole joutuneet kärsimään hänen rikostensa vuoksi.
Halla-aho peräänkuuluttaa sotilaallista väliintuloa Länsi-Ukrainaan.
– Naton, tai kenen tahansa – pitäisi lähettää sekä materiaalia sekä joukkoja Länsi-Ukrainaan, jossa ei ole vielä Venäjän miehitysjoukkoja. Lisäksi ilmatila pitäisi ottaa haltuun.
– Kukaan ei ymmärrettävistä syistä halua yhteenottoa Venäjän kanssa, mutta Venäjä ei myöskään sitä itse halua.
– Länsi-Ukrainaan tehtävä interventio säästäisi verta, hikeä ja kyyneleitä. Se vapauttaisi ukrainalaiset taistelujoukot idässä käytäviin taisteluihin ja vähentäisi suurten pakolaisvirtojen todennäköisyyttä. Ukrainan johto voisi myös jatkaa toimintaansa maan sisällä.
Halla-ahon mukaan Venäjä ei käytä ydinaseitaan. Vaikka sen johto on rikollinen ja korruptoitunut, se ei ole irrationaalinen, vaikka sellaista esittääkin.
Hän painottaa myös, että nyt meneillään olevassa konfliktissa ei ole kyse pelkästään Ukrainasta.
– Kyse on siitä, voiko Venäjä tehdä valloitussotia Euroopassa. Jos tämä sallitaan, kukaan ei ole turvassa. Väliintulon lykkääminen myöhemmäksi vaikuttaisi samalla tavalla kuin [toisen maailmansodan aattona] 1939.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäenpää huolissaan Ukrainan kriisin aiheuttaman viestinnän vaikutuksista suomalaisiin lapsiin: ”Meidän tärkein tehtävämme on suojella lapsia”

Purra: Monien suomalaisten turvallisuususkomukset romahtivat torstaiaamuna
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää