Halla-aho europarlamentin metsäkiistasta: Suomen etu voitti, mutta ei suomalaisten väännöllä

13.09.2017 |16:08

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho on tyytyväinen europarlamentin täysistunnon äänestystulokseen metsien hiilinielujen laskentatavasta. Suomi ei kuitenkaan itse ollut merkittävässä roolissa tässä väännössä, Halla-aho muistuttaa.

– Hyvä, että meni näin. Tosin on rehellisyyden nimissä sanottava, että epäreilut laskentatavat eivät olleet ongelma vain Suomelle vaan kaikille jäsenmaille, joissa on runsaasti metsää. Suomessa sitä toki on pinta-alaan nähden eniten, Halla-aho totesi Facebook-seinällään.

Saksalaisen Norbert Linsin (EPP) muutosesitys hyväksyttiin äänestyksessä, ja lopputulos oli Suomen kannalta parempi kuin pohjateksti, Halla-aho kirjoitti.

– Asian kehystäminen niin, että ”Suomi voitti väännön”, ei kuitenkaan vastaa todellisuutta ja antaa virheellisen käsityksen 13 suomalaismepin vääntövoimasta 750 jäsenen instituutiossa, Halla-aho muistutti

Halla-aho linkkasi Taloussanomien juttuun, jonka mukaan ”Suomi voitti väännön metsien hiilinielujen laskentatavasta”.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto

23.06.2025 |12:11
6.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
10.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää