Artikkeli kuva

Itsenäisyyspäivän 612-soihtukulkue Helsingissä 6. joulukuuta 2022. / LEHTIKUVA

Halla-aho median 612-kohusta: Toimittaja sekoittaa kulkueet tahallaan – “Onko oma agenda kovin laadukas, jos sitä pitää edistää valehtelemalla?”

02.12.2024 |13:53

Eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho perää tuoreessa Facebook-kirjoituksessaan periaatteellista keskustelua siitä, onko kansanedustajien soveliasta osallistua tapahtumiin, joihin voi osallistua myös kyseenalaisia tahoja, sekä siitä, onko edustaja vastuussa kaikkien muiden osallistujien mielipiteistä vai ainoastaan omistaan. Halla-aho kiinnittää huomion 612-kulkueeseen virheellisesti - todennäköisesti tarkoituksella - liitettyihin uusnatsikytköksiin.

Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on huomannut median kirjoittelussa kahdenlaista suhtautumista kansanedustajien osallistumiseen tämänkaltaisiin tapahtumiin, ehkä riippuen siitä, kenestä puhutaan.

– Esimerkiksi ilmasto-, Palestiina- ja suvaitsevaisuusaiheisiin kulkueisiin osallistuu säännöllisesti anarkisteja, kommunisteja, islamisteja ja muita tahoja, jotka eivät kannata demokratiaa, ihmisoikeuksia tai oikeusvaltiota. Kansanedustajien ja muiden poliitikkojen osallistumista samoihin tilaisuuksiin ei yleensä ole katsottu pahalla, Halla-aho kirjoittaa.

Väitetyt uusnatsikytkökset

612-kulkuetta koskevassa uutisoinnissa huomio kiinnittyy siihen, että sen väitetään olevan kytköksissä uusnatseihin ja kiellettyyn Pohjoismaiseen vastarintaliikkeeseen.

Iltalehden artikkelissa toimittaja kirjoittaa seuraavasti:

– Tapahtumaa on aikaisempina vuosina järjestänyt muun muassa uusnatsijärjestö Pohjoismainen vastarintaliike, jonka korkein oikeus sittemmin määräsi lakkautettavaksi.

Tahallista hämmentämistä

Todellisuudessa Pohjoismainen vastarintaliike järjesti erillisen Kohti vapautta -kulkueen, jossa kannettiin hakaristilippuja ja vastustettiin maahanmuuton ohella perussuomalaisia.

– Arvelen, että toimittaja sekoittaa nämä kulkueet tahallaan. Tähän viittaa sekin, että hän ei korjaa virheellistä väitettä, vaikka siitä on hänelle huomautettu. Yle teki saman tempun vuonna 2018. Kävin silloin Töölöntorilla kuuntelemassa 612-kulkueen lähtöpaikalla pidettävät puheet. Yle uutisoi, että olisin osallistunut PVL:n hakaristilippukulkueeseen.

– Itse kunkin kannattaisi miettiä, onko oma agenda kovin laadukas, jos sitä pitää edistää valehtelemalla, Halla-aho pohtii.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tamponit poistetaan Facebookin konttoreiden miestenvessoista – DEI-ideologia tekee kuolemaa Amerikassa

16.01.2025 |14:19
6.
Suomen uutiset logo

Europarlamentaarikko Tynkkynen lupaa edistää digitaalista sananvapautta EU:ssa – vihreiden Niinistö sen sijaan rajoittaisi lailla somekeskusteluja

16.01.2025 |00:06
8.
Suomen uutiset logo

Ylen Jälkidigin raati kävi läpi Metan tulevia yhteisöhuomautuksia journalismin näkökulmasta – katsojille ei kerrottu journalististen sisältöjen olevan olennainen osa huomautuksia

17.01.2025 |14:11

Uusimmat

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2024

Mainos kuva

Lue lisää