Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Halla-aho: ”Oikeus hakea turvapaikkaa” muuttuu pelleilyksi, jos turvapaikkaa hakeva henkilö voi itse valita kohdemaansa

13.06.2018 |16:37

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ottaa keskusteluun siitä, mihin merihädästä pelastetut ihmiset pitäisi kuljettaa.

Kansainvälisen lain mukaan merihädästä pelastetut voidaan viedä lähtösatamaan tai lähimpään turvalliseen satamaan.

– Libyan edustalta poimittujen kuskaamista Eurooppaan perustellaan sillä, että lähtösatama – eli Libya – ei ole turvallinen. Tässä voi olla perää. Mutta miksi mereltä pelastettuja ei viedä esimerkiksi Tunisiaan? Halla-aho kysyy.

Miksi vastuu kuuluu Euroopalle?

Halla-aho huomauttaa, että Tunisia on lähempänä, se on turvallinen maa, ja se on saman kansainvälisen sopimusjärjestelmän piirissä kuin Euroopan unioni ja sen jäsenmaat.

– Miksi vastuu kaikista maailman turvapaikanhakijoista kuuluisi juuri Euroopalle? Juu, tiedän, että kaikki maailman turvapaikanhakijat eivät tule Eurooppaan, mutta millä perusteella esimerkiksi Bangladeshista tai Nigeriasta tulevat ihmiset olisivat Euroopan ongelma, vaikka lähempänä olisi vaikka kuinka monta maata, joita sitovat aivan samat ihmisoikeus- ja pakolaissopimukset?

– ”Oikeus hakea turvapaikkaa” muuttuu pelleilyksi, jos sitä tulkitaan niin, että henkilö voi itse valita, mistä hän turvapaikkaa hakee, ja tästä valinnasta seuraa kyseisen maan vastuu käsitellä hakemus.

Hakemusta ei pidä ottaa vastaan

Halla-ahon mielestä ”ensimmäisen turvallisen maan” -periaatetta pitäisi noudattaa tiukasti.

– Turvapaikkahakemusta ei pitäisi ottaa vastaan, jos on ilmeistä, että sitä tyrkyttävä henkilö ei ole hakenut suojelua lähimmästä turvallisesta maasta, hän painottaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
7.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää