

Polttonesteiden hintoja Helsingissä 29. kesäkuuta 2022. / LEHTIKUVA
Viikon 27/2022 luetuin
Halla-aho: Suomalaiset maksavat bensiinistä toiseksi eniten ja dieselistä eniten koko Euroopassa – vaikka suomalaisten käteen jäävät ansiot ovat itäeurooppalaisella tasolla
Polttoaineen hinta on syytä suhteuttaa ihmisten käytettävissä oleviin tuloihin. Palkkataso, verotuksen taso ja elinkustannukset huomioiden Suomen tilanne on vielä käsittämättömämpi kuin miltä se pelkkää litrahintaa katselemalla näyttää, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho.
Jussi Halla-aho listaa Facebookissa bensan hintoja eri Euroopan maissa.
– Vuonna 2021 elinkustannuksilla korjattu nettokeskipalkka oli Suomea korkeampi seuraavissa Euroopan maissa. Suluissa 95-bensiinin hinta 20.6.2022 (Suomessa tuolloin 2,55€).
Norja (2,56)
Islanti (2,51)
Tanska (2,44)
Sveitsi (2,26)
Britannia (2,22)
Irlanti (2,17)
Ruotsi (2,16)
Espanja (2,14)
Ranska (2,13)
Belgia (2,11)
Itävalta (2,09)
Saksa (1,97)
Luxemburg (1,94)
– Ostovoimakorjatut nettopalkat ovat suunnilleen Suomen tasolla Puolassa, Alankomaissa, Italiassa ja Kyproksella. 95-litra maksaa Puolassa 1,70€, Alankomaissa 2,36€, Italiassa 2,06€ ja Kyproksella 1,80€.
– Suomalaiset maksavat bensiinistä toiseksi eniten ja dieselistä eniten koko Euroopassa, vaikka suomalaisten käteen jäävät ansiot ovat itäeurooppalaisella tasolla ja vaikka Suomessa auton käytölle on harvasta asutuksesta ja pitkistä etäisyyksistä johtuen vähiten vaihtoehtoja, Halla-aho huomauttaa.
Muut maat alentavat verotusta
Halla-aho toteaa, että muut maat alentavat polttoaineiden hintaa veroleikkauksilla.
– Suomessa hallitus on sitä mieltä, että veroja ei kannata leikata, koska se ei kuitenkaan näkyisi pumppuhinnoissa, toisin kuin kaikkialla muualla. (Punavihreä erityisargumentti on, että polttoaineveroa ei kannata leikata, koska se hyödyttäisi vain niitä, joilla ylipäänsä on varaa ajaa autolla.)
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pitkät etäisyydet nettokeskipalkka punavihreät veronalennukset Itä-Eurooppa polttoaineiden hinta diesel elinkustannukset polttoainevero bensa Eurooppa Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Verotuksen alentaminen Saksassa laski bensan litrahintaa yli 20 senttiä, USA:n presidentti samoilla linjoilla – Yle haki agendaa puhuvat taloustieteilijät kertomaan, miksi veroale ei kannata

Suomalaiset tankkaavat EU:n kalleinta bensaa – ”Miksi hallitus ei laske polttoaineveroa, kuten muissa EU-maissa on tehty?”

Tieliikenteestä kertyy 8 miljardia euroa verotuloja vuodessa – Suomen tieverkko silti historiallisen huonossa kunnossa, autoilu paikoin jopa hengenvaarallista

Purra: Suomalaisen veronmaksajan asema on surkea – ”Miksi maksamme tällaista määrää ahneelle valtion, kunnan ja pian hyvinvointialueen verokarhulle, jos emme hyödy siitä?”

Elinkustannukset karkaavat käsistä, veronmaksajien rahat valuvat unelmahöttöön – Purra: ”Elämme vihreää päiväunta, jota kokoomus ja hallitus kannattavat”

Koponen: Tietullien haitat valtavat – hyödyt mitättömiä

PS-Naiset: Kuluttajahintoja laskettava välittömästi – ostovoima syöksyy etenkin harvemmin asutuilla alueilla

Ansaitsetko yli 2 500 euroa kuukaudessa? SDP kehottaa suomalaisia myymään omaisuuttaan sähkölaskujen maksamiseksi

Vihreä ideologia jyrää järjen Saksassa jopa energiapulan uhatessa – ydinvoimasta luovutaan ideologisista syistä
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Purra: Media komppaa opposition valheita euron bensasta
Purra sivaltaa keskustaa, SDP:tä ja näitä myötäilevää mediaa tietoisesta valheen levittämisestä. Vaikka perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet euron bensaa, tällainen väite toistuu edelleen yhä aggressiivisemmin opposition ja median ulostuloissa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Jo 160 000 allekirjoittanutta vaatii uusia vaaleja Ruotsiin – kansanliike polkaistiin pystyyn muutamassa päivässä
Sunnuntaina illansuussa lähes 160 000 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimisesta Ruotsissa. Vauhti on melkoinen, sillä palvelun verkko-osoite rekisteröitiin vasta runsas viikko sitten. Kansanliikkeen moottorit pysyvät nimettöminä, mutta jäljet näyttäisivät johtavan ruotsidemokraatteihin.

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä arvioi kokoomuksen juuri julkaistua Jarrua velalle -ohjelmakokonaisuutta, joka kuvaa ensi kauden sopeutuksia. Mäkelä pitää kokoomuksen esittämää sopeutuksen suuruusluokkaa sinänsä oikeana, mutta hän kyseenalaistaa erityisesti eläkkeistä haettavat 2 miljardin säästöt sekä indeksijarrujen pysyvyyden. Listan pohjalta hieman epäselväksi myös jää, onko kokoomus valmis riittävästi leikkaamaan kehitysavusta, Yleisradiosta tai ilmastotoimista.

Purra: Jakeluvelvoitteen alentaminen voisi helpottaa korkeita polttoainehintoja
Valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan polttoainehintojen nousun taustalla on erityisesti Lähi-idän ja Hormuzinsalmen tilanne. Hallitus ei voi hänen mukaansa tehdä miljardiluokan verotoimia, joilla olisi merkittävä vaikutus polttoainehintoihin, mutta jakeluvelvoitteen alentaminen voisi helpottaa tilannetta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














