

LEHTIKUVA
Viikon 29/2022 luetuin
Heinäkuu 2022 luetuin
Ansaitsetko yli 2 500 euroa kuukaudessa? SDP kehottaa suomalaisia myymään omaisuuttaan sähkölaskujen maksamiseksi
Pääministeripuolue SDP on linjannut talouspolitiikkaansa, jonka mukaan yli 2 500 euroa kuukaudessa bruttona ansaitseville ei kuulu veronalennuksia. Jos duunarin rahat eivät silti tahdo riittää sähkölaskuun tai työmatkabensoihin, demariministeri Tytti Tuppurainen kehottaa kaupittelemaan omaisuutta ja tyhjentämään kodin säästöpossut.
Koko Eurooppa kärvistelee paisuvien energian hintojen kanssa, ja suomalaiset tankkaavat autoihinsa maanosan kalleinta polttoainetta.
Työssäkäynti on monelle jo muuttunut kannattamattomaksi, koska käteen jäävästä rahasta kolmannes saattaa mennä työmatkojen polttoainekuluihin. Hallitus on vielä lisäämässä autoilijoiden taakkaa lainsäädännöllä, joka mahdollistaa jatkossa ruuhkamaksujen käyttöönoton. Kyseessä on käytännössä uusi työssäkäyntivero, joka heikentää ennestään työn tekemisen kannustimia.
Siinä missä useimmat EU-maat tukevat monin eri tavoin kansalaistensa sähkö- ja polttoainelaskujen maksamista muun muassa veronalennuksilla, Suomessa moinen ei tule kuuloonkaan. Sen sijaan energiaköyhtyvä kansa saa kuulla ministerien suusta kehotuksia sopeutua tilanteeseen tai hakemaan Kelan luukulta toimeentulotukea, jos palkasta käteen jäävä raha ei riitä sähkölaskun tai polttoaineen maksamiseen.
Kylmää vettä tavan palkansaajan niskaan
Ensi keväänä edessä olevat eduskuntavaalit ovat kuitenkin pakottaneet jopa SDP:n avaamaan keskustelua veronalennuksista. Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen tosin kaataa saavillisen kylmää vettä monien tavallisten palkansaajien ja pienyrittäjien päälle. Tuppuraisen mielestä ”hyvätuloiset” voivat joutua myymään omaisuuttaan hintojen nousun vuoksi, sillä veronalennukset eivät kuulu heille.
– Varakkailla on mahdollisuus käyttää sukanvarteen kertyneitä säästöjä ja ehkä omaisuuttakin realisoida, Tuppurainen sanoo Iltalehdessä.
Tuppurainen jatkaa ylimielistä puhettaan:
– Se on elämän tosiasia, kun hinnat ovat kallistuneet.
Tuppurainen ei tietenkään kerro, ketkä ovat ”varakkaita” tai ”hyvätuloisia”, eli kuinka paljon tulojen pitää olla, jotta demarileirissä katsotaan kyseisen ihmisen joutavan kauppaamaan kodin irtaimistoa selviytyäkseen energian, asumisen ja ruuan hinnannousuista.
Näin siksi, että demareilla säilyy mahdollisuus siirrellä maalitolppia ja tarpeen mukaan muokata ”hyvätuloisten” kansanluokkaa, joka ei ansaitse veronalennuksia.
Marinin tuuraaja lipsautti, missä raja kulkee
SuomiAreenan eilisessä puoluejohtatentissä ei ollut mahdollista esittää SDP:n puheenjohtajalle tarkentavaa kysymystä, jotta olisi saatu selville, missä kulkee ”varakkaan” tai ”hyvätuloisen” raja, koska demareiden puoluepomo, pääministeri Sanna Marin ei osallistunut tenttiin.
Moni olisi kuitenkin halunnut tietää, kuuluuko kenties itse siihen ryhmään, joka ei SDP:n mukaan ansaitse veronalennuksia, vaan joutuu ennemmin myymään omaisuuttaan perushyödykkeiden hankkimiseksi.
Sanna Marinia tentissä sijaistanut kansanedustaja ja demarien varapuheenjohtaja Niina Malm kuitenkin lipsautti tiedon vastauksessaan, kun häneltä kysyttiin veronkevennyksistä.
Malm esitti ensin tutut demarijargonit ”oikeudenmukaisuudesta”. Kansanedustaja myös kertoi olevansa huolissaan suomalaisista lapsiperheistä.
– Inflaatiosta kärsivät eniten pienituloiset, Malm sanoi.
– Mikä on SDP:n mielestä pienituloinen? Malmilta kysyttiin.
– Sanoisin, että kun lähdetään alaspäin kahdesta ja puolesta tonnista, niin heitä on paljon ja he tekevät vielä tässä kohtaa töitäkin, Malm lausui tarkoittaen mitä ilmeisimmin palkansaajaa, joka ansaitsee alle 2 500 euroa bruttona kuukaudessa.
Demarin käskyttämä verottaja ei armahda
SDP:ssa on siis muotoiltu linjausta, jonka mukaan 2 500 euroa kuukaudessa tai enemmän bruttona ansaitsevat kuuluvat ryhmään, jotka eivät tarvitse veronalennuksia vaan omaisuutta on realisoitava, jos laskuista ei selviä muuten. Tässä kohtaa sopiikin muistuttaa, keitä tähän ryhmään kuuluu.
Esimerkiksi sairaanhoitajat, joiden tehtäväkohtainen palkka eli peruspalkka on ammattiliitto Tehyn mukaan keskimäärin 2 546 euroa kuukaudessa ilman lisiä. Heille ei siis veronalennuksia demarien mallin mukaan.
Vai työskenteletkö kenties poliisissa vanhempana konstaapelina? Silloin palkkasi voi olla jo lähes 3 000 euroa kuukaudessa, joten demareiden veroale ei hyödytä sinua, vaan joudat Tytti Tuppuraisen ohjeiden mukaan laittamaan perintöhopeat ja muun omaisuutesi myyntiin, jos rahat eivät riitä laskuihin.
Jos olet luokanopettaja, keskimääräinen kuukausipalkkasi on 3 450 euroa kuukaudessa, etkä siten demareiden mukaan ansaitse saada veronalennusta. Tai jos olet esimerkiksi nuoriso-ohjaaja joko kuntasektorilla tai yksityissektorilla, ansaitset vähintään 2 500 euroa kuukaudessa, joten osaksesi jää ilolla maksaa jatkuvasti kallistuvia asumisen, ruuan ja liikkumisen kustannuksia. Demarin käskyttämä verottaja ei sinuakaan armahda.
Perussuomalaiset arvostaa kaikkea työtä
Perussuomalaiset on työn ja yrittämisen ykköspuolue Suomessa. Perussuomalaisten mielestä työn tekemisen pitää aina olla kannattavaa.
Perussuomalaisten viime syksynä julkistetussa vaihtoehtobudjetissa esitetään tuloveron keventämistä 145 miljoonalla eurolla. Perussuomalaisten mallissa veronalennukset kohdistuisivat kaikille, sillä toisin kuin demarit, perussuomalaiset puolustaa kaikkien töiden tekijöitä.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio painottaa, että perussuomalainen vaihtoehto jättää aina enemmän rahaa ihmisille itselleen.
– Ostovoima vahvistuu, kun valtiovalta ei päätä ihmisten puolesta mitä heidän rahoillaan tehdään.
Kotitalouksille enemmän ostovoimaa
Perussuomalaiset nostaisi myös työtulovähennystä, joka lisäisi työllistymisen kannustimia etenkin pienituloisimmilla. Korkeamman työllisyyden lisäksi tämä tarkoittaisi työssä käyville enemmän käteen jäävää rahaa ja näin sosiaalitukien tarve pienenisi.
Kotitalouksien ostovoimaa perussuomalaiset pyrkisi vahvistamaan myös puuttumalla järkyttäviin energian kustannuksiin. Perussuomalaisten mallissa sähkön ja polttoaineiden veroja alennetaan 25 prosentilla.
Yksikään hallituspuolue eikä oppositiosta edes kokoomus halua alentaa polttoaineveroa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- polttoaineiden hinnankorotukset Niina Malm hyvätuloiset veronalennukset ostovoima sähkön hinta EU-maat palkansaajat lämmitys autoilijat elinkustannukset ruuhkamaksut Ylimielisyys Tytti Tuppurainen Sanna Marin Ville Tavio perussuomalaiset SDP Kokoomus tulovero
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saarikko syyttää inflaatiosta Putinin hintoja – talousprofessori Matti Virénilta tyrmäys: Tyhjiä sanoja – ”Olisi puhuttava rehellisesti syistä”

Perussuomalaiset haluaa turvata keskiluokan ostovoiman: Sähkönsiirrolle hintakatto, polttoainevero alas – Tavio: ”Rahaa tulee jäädä kulutukseen”

Perussuomalaiset vaatii hallitusta torjumaan miljardien tulonsiirrot Saksalle

Ranne: Suomen ei pidä joutua Saksan energiapoliittisten töppäysten maksajaksi

Yksikään hallituspuolue eikä kokoomus halua alentaa polttoaineveroa – Purra muistutti karuista tosiasioista: Suomen välttämätöntä luopua tavoitteesta olla hiilineutraali vuonna 2035

Leena Meri: Sähkön hinta nousee ja hallitus lomailee – ”Tilanne on täysin kestämätön”

Uniper-sotkusta tuppisuuna pysynyt pääministeri Marin palaa lomilta julkisuuteen – keskustelee Flow-festivaalilla musiikkielämästä

Perussuomalaiset: Vihervasemmisto jatkaa ylivelkaantumisen tiellä – valtion korkomenot kaksinkertaistumassa

Antikainen: Pommi tulossa – hallitus aikoo nostaa polttoaineveroa
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Espanjan talous nojaa EU-tukien ja halpatyövoiman varaan – SDP haluaa samaa Suomeen
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on nostanut Espanjan sosialistihallituksen Suomen vasemmiston esikuvaksi. Pohjoismaiset demarit Tanskassa ja Ruotsissa hän sivuuttaa. Tanska ja Ruotsi vaativat menokuria ja tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa, Espanja ei kumpaakaan.
















