Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho eduskunnassa 19.11.2024 / SU

Halla-aho: ”Tällä tavoin venäläisille voitaisiin osoittaa, että vaikka kello käy, niin kello ei käy heidän hyväkseen”

Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho kommentoi tuhat päivää jatkunutta Ukrainan sotaa Suomen Uutisille. 

– Tosiasia on se, että Ukrainassa on nyt kaksi vuotta käyty molemmin puolin erittäin tuhoisaa kulutussotaa ja vaikka venäläisten primitiivisille sodankäyntitavoille ja vanhentuneille sotamateriaalille mielellään naureskellaan lännessä, niin kolikon toinen puoli on se, että tätä materiaalia ja myös ihmismateriaalia riittää Venäjällä huomattavan paljon enemmän kuin vastapuolella.

– Tilanne ei tietenkään ole hyvä, koska ei ole oikein nähtävissä mitään sellaista ulospääsyä tästä tilanteesta. Ja oma näkemykseni on se, että ainoa tapa kannustaa venäläisiä neuvottelupöytään on se, että venäläisille saadaan osoitettua, että aika ei ole heidän puolellaan. Tämä edellyttäisi sitä, että eurooppalaiset paitsi lisäisivät materiaalista apua Ukrainalle, lakkaisivat pelkäämästä Putinin asettamia punaisia linjoja ja hänen esittämiään uhkauksia ja ennen kaikkea lisäisivät omaa materiaalin, siis ammusten ja aseiden tuotantoaan sekä meidän omiin tarpeisiimme että Ukrainan tukemiseen.

Tällä tavoin venäläisille voitaisiin osoittaa, että vaikka kello käy, niin kello ei käy heidän hyväkseen ja että apua kirjaimellisesti annetaan niin paljon ja niin pitkään kuin on tarve.

Katso haastattelu kokonaisuudessan ylläolevasta videoikkunasta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja

22.08.2025 |09:01
9.
Suomen uutiset logo

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”

22.08.2025 |09:38
10.
Suomen uutiset logo

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021

20.08.2025 |10:44

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää