

MATTI MATIKAINEN
Halla-aho vaatii hallitukselta vastuullisuutta julkisten varojen käyttämisessä: ”Rahaa jaetaan surutta kohteisiin, jotka eivät liity suomalaisten hyvinvointiin”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri ja puolueen puheenjohtaja Jussi Halla-aho kommentoivat puolueen kesäkokouksessa hallituksen tuoretta budjettiesitystä. Vaikka talous on kääntynyt noususuhdanteeseen, hallituksen talousarvioesitys on alijäämäinen ja lisävelkaa otetaan noin 1,5 miljardia.
Sekä Meri että Halla-aho ovat tuoneet esille ajatuksen tiettyjen verojen vapaaehtoisuudesta.
– Valinnanvapautta verotuksessa voisi lisätä. Kohteita voisivat hyvin olla esimerkiksi kehitysapu sekä Yleisradio. Esimerkiksi niin, että Yleisradio rahoitettaisiin lähinnä vapaaehtoisen verotuksen kautta, jolloin ihmiset voisivat ilmoittaa, paljonko haluavat Yleisradiosta maksaa, Meri sanoo.
Hallitus tuo kirsikoita kakun päälle
Meren mielestä hallitus on viime aikoina esitellyt lähinnä yksittäisiä asioita budjettiesityksestä.
– Hallitus tuo kirsikoita kakun päälle, vaikka otamme jälleen puolitoista miljardia lisää velkaa. Tämän vuoksi olisi mielekästä esitellä isompaa kuvaa, mihin kaikkeen rahaa käytetään. Laivaa ei voida kääntää, jos jatkossakin mietitään vain pieniä asioita.
Myös Halla-aho moittii hallituksen budjettiesitystä siitä, että siinä on jälleen kerran siirretty pikkurahoja momentilta toiselle.
– Tämä ollut pitkään suomalainen tapa. Meidän täytyisi kuitenkin ajatella suurta kuvaa ja kansantalouden haasteita.
– Perussuomalaisten linjaan kuuluu se, että on elettävä suu säkkiä myöten ja ei pidä jakaa sellaista, mitä ei ole. Päin vastoin: meidän pitäisi pyrkiä kasvattamaan sitä, mitä meillä jo on. Siihen kuuluu vahvasti se, että teollisuuden ja yrittämisen mahdollisuudet turvataan, Halla-aho painottaa.
Miljardeja kipataan mustiin aukkoihin
Halla-aho vaatii hallitukselta vastuullisuutta ja oikeudenmukaisuutta julkisten varojen käyttämisessä.
– Perussuomalaisten ja hallituksen prioriteetit eroavat toisistaan siinä suhteessa, miten julkista rahaa pitäisi käyttää. Nyt rahaa jaetaan surutta kohteisiin, jotka eivät liity mitenkään suomalaisten hyvinvointiin.
– Kun puhutaan tavallisen kansalaisen kannalta tärkeistä asioista, ne kuitenkin ovat pikkurahoja verrattuna miljardien kippaamiseen mustiin aukkoihin, kuten hallitus nyt tekee, Halla-aho moittii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Perussuomalaiset on vastuullisen taloudenpidon puolue – ”Valtio ei voi jatkuvasti jakaa sellaista, mitä ei ole”

Halla-aho: Maahanmuutto pitäisi jatkossa nähdä diilinä maahanmuuttajan ja vastaanottavan yhteiskunnan välillä – ”Humanitaarinen maahanmuutto lopetettava”

Perussuomalaiset haluaa helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä ja parantaa keskiluokan ostovoimaa

PS: Suomalaisten valitsemien päättäjien on puolustettava kotimaamme ja kansalaistemme etua
Viikon suosituimmat

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto
Ruotsi on yhteiskunnallinen laboratiorio, joka kertoo millaista Suomessa on parinkymmenen vuoden kuluttua. Kannustimet kotoutumiseen puuttuvat, kun valtio toteuttaa kotoutumisen tulijan puolesta. Jussi Halla-aho kehottaa kaikkia pohtimaan asioita maahanmuuttajan näkökulmasta. Suomi on kaukomailla todellisessa puutteessa elävän näkökulmasta uskomaton onnela.

Teemu Keskisarjan kolumni: Käykää valtamedian kimppuun aktivismin asein

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Halla-aho: Venäjä on valtioksi naamioitunut huoltoasema, mutta Kiina on aivan toista luokkaa ja systeemitason uhka
Länsimaat ovat jo kerran lähimenneisyydessä menneet ansaan eikä sen soisi tapahtuvan toiste. Jos Kiinan mahdollisiin imperialistisiin toimiin jouduttaisiin reagoimaan pakotteilla, se tietäisi länsimaille katastrofia, pohtii Jussi Halla-aho laajassa haastattelussaan Kuuntelija-podcastissa. Afrikka ei sitten ole enää mahdollinen uhka, vaan väestökehityksen epätasapaino ja siitä johtuva muuttopaine on pakko ottaa todesta jo nyt.

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Ryhmänjohtaja Jani Mäkelältä rajut moitteet jalkaväkimiinojen palauttamista vastustaneille: ”Sanon suoraan..”

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Suomen puolustusministeriön sisäänkäynnin sotkenut Palestine Action -järjestö kielletään Britanniassa terroristijärjestönä – aktivistit tekivät perjantaina vakavan rikoksen sotilasalueella
Sama kansainvälinen aktivistiryhmä Palestine Action, joka sotki Suomen puolustusministeriön pääsisäänkäynnin Helsingissä vaaleanpunaisella maalilla kesäkuun alussa, listattiin terroristijärjestöksi Iso-Britanniassa.