

LEHTIKUVA
Hallituksen perhepoliittinen uudistus kaatuu – perussuomalaiset oli taas askeleen edellä
Helsingin Sanomat kertoi perjantaina, että hallituksen perhevapaauudistus kaatuu. Perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk.) ilmoitti, että uudistus olisi vaatinut onnistuakseen taloudellista lisäpanostusta.
Ymmärrys siitä, että jonkinlaiset lisäresurssit ovat välttämättömiä, oli perussuomalaisten näkemys jo elokuussa 2017, kun puolue julkaisi oman mallinsa perhevapaiden uudistamiseksi.
Toisaalta perussuomalaiset on tuonut voimakkaasti esille, että muiden puolueiden ajama maksuton varhaiskasvatus tulisi maksamaan huomattavasti enemmän kuin perhevapaamallin onnistunut uudistaminen – sen lisäksi, että maksuttomuuteen sisältyy monia muitakin ongelmia.
– Juuri kukaan taho ei ottanut näissä malleissa riittävän hyvin kokonaisuutta huomioon, Saarikko selittää Helsingin Sanomille.
Hallituksen temppuilu merkillistä
Perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Riikka Purra ei Saarikon väitteitä niele:
– Hallituksen temppuilu on merkillistä. Ainakin perussuomalaisille oli täysin selvää, että julkituotuihin tavoitteisiin ei voida päästä pelkästään siirtelemällä vähän etuuksia iseille tai kepittämällä äitejä pois kotoa.
Purra huomauttaa, että hallitus meni perhevapaauudistukseen jälleen vain kaunis ajatus edellä, vaikka näytti selvältä, että kokoomus ja keskusta eivät hevillä pääse yhteisymmärrykseen.
– Eikö keskusta ihan oikeasti käsittänyt, mitä kokoomus ajoi? Tasa-arvon ja muiden lempeiden käsitteiden taakse voi piilottaa niin monenlaista. Perussuomalaiset on johdonmukaisesti tuonut esille, miksi etenkin kokoomuksen hellimä perheiden kustannuksella tapahtuva kepittävä työllisyyspolitiikka ei vain toimi, Purra toteaa.
Lisätään joustoa ja vahvistetaan isän roolia
Perussuomalainen perhepolitiikka ottaa kaikki osat huomioon.
– Esittämässämme mallissa on pidennetty vanhempainvapaa ja porrastettu hoitovapaa. Siinä lisätään joustoja ja vahvistetaan selvästi isän roolia. Perheiden valinnanvapaus omiin ratkaisuihin säilyy, vaikka erilaisia kannustimia lisätään työllisyys- ja muut näkökulmat huomioiden, Purra esittelee.
– Osallistumme mielellämme jatkossa uudistuksen eteenpäin viemiseen, sillä asia on meille hyvin tärkeä.
Perheiden saatava päättää itse
Kansanedustaja Arja Juvosen mielestä perhevapaauudistuksen kaatuminen hyvä asia perheiden oman päätäntävallan takia.
– Perheille tulee jatkossakin antaa mahdollisuus päättää itse siitä, kuka ja miten lastenhoito perheissä järjestetään. Juvosen mielestä olisi suuri virhe viedä perheiltä päätäntävalta ja asettaa pakkokiintiöitä.
Jatkuvaa eripuraa ja vääntöä
Muutoinkin hallituksen toimet ja epävarmuus monissa toimissa saa Juvoselta kritiikkiä.
– Kuulimme eilen kyselytunnilla moneen otteeseen, miten aktiivimalli on jossakin ihme ”prosessissa”. Näyttää nyt sille, että koko hallitus on prosessissa. Vaikuttaa sille, että hallituksen eväät ovat vähissä ja kissanhännän veto erilaisten asioiden kanssa suuri. Tällainen eripura ja vääntö heikentää luottamusta hallitukseen. Onko tämä hallitus kyvykäs viemään sotea saati muita isoja asioita maaliin, kun niin monet asiat tökkivät?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti 2018: Työtä, turvaa ja oikeudenmukaisuutta suomalaisille

Perussuomalaiset ottaa laajassa varjobudjetissaan kantaa muun muassa asumiseen, homeongelmaan, yrittäjyyteen, työllisyyteen, koulutukseen, hoivaan ja turvallisuuteen

Juvonen: Naisen urakehityksen pysäyttävät rekrytoinnista päättävät – ei kotihoidontuki tai perhevapaa

Elomaa ja Savio: Lapsen näkökulma unohtui varhaiskasvatuslakia uudistettaessa
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.












