

LEHTIKUVA
Hallitus kuoppaa tärkeitä uudistuksia puuttuvan rahoituksen vuoksi: ”Oikeusvaltiosta on tullut hallituksen säästökohde numero yksi”
Hallituksessa on valmisteltu valtakunnallisen oikeusapu- ja edunvalvontaviraston perustamista tavoitteena selkiyttää valtion hallintoa ja luoda paremmat edellytykset tuottaa yhtenäisempää, laadukkaampaa ja helpommin saavutettavaa palvelua oikeusavun, edunvalvonnan sekä talous- ja velkaneuvonnan asiakkaille. Nyt asiaa koskeva esitys on kuitenkin päätetty jättää antamatta ”puuttuvan rahoituksen vuoksi”.
Perussuomalaiset kansanedustajat, lakivaliokunnan puheenjohtaja Leena Meri sekä jäsenet Mari Rantanen ja Sebastian Tynkkynen ovat tyrmistyneitä asiasta.
– Kyseessä on erittäin toivottu ja odotettu uudistus, joka nyt kuopataan, koska rahaa ei muka ole. Kummallista, että rahaa kuitenkin riittää esimerkiksi kehitysapuun miljarditolkulla, huokaavat Meri, Rantanen ja Tynkkynen.
Hallituksen olisi syytä tarkastella tärkeysjärjestystään
Hallituksessa on niin ikään valmisteltu esitystä, jolla perustettaisiin uusi virasto, johon koottaisiin esimerkiksi konkurssiasiamiehen toimisto, lapsiasiavaltuutetun toimisto, vanhusasiavaltuutettu ja kuluttajariitalautakunta. Viranomaisten hallinnolliset palvelut järjestettäisiin uudelleen, mikä parantaisi viranomaisten mahdollisuuksia suunnata resurssinsa sisältötyöhön.
Hallituksen mukaan rahaa tähänkään uudistukseen ei kuitenkaan ole, eikä sitä siksi olla toteuttamassa.
– Näiden uudistusten toteuttaminen ei vaatisi mitään tähtitieteellisiä summia, mutta tässä taas nähdään kuinka istuvalle hallitukselle oikeusvaltiosta on tullut säästökohde numero yksi. Oikeusministeriön hallinnonalan määrärahat ovat muutenkin hyvin pienet, ja lakivaliokunta on toistuvasti ilmaissut huolensa rahoituksen niukkuudesta. Hallituksen olisi korkea aika tarkastella tärkeysjärjestystään, selittävät edustajat.
Hallituksen tulisi punnita esityksiään tarkemmin
Hallituksen olisi muutenkin syytä tarkemmin punnita sitä, mitä esityksiä se ylipäätään tuo eduskuntaan ja mitä ei.
– Esimerkiksi esitys uhrin sukupuolen lisäämisestä rangaistuksen koventamisperusteeksi (HE 7/2021 vp) on puolestaan täysin turha, koska uhrin sukupuoleen liittyvät motiivit rikoksen tekemisen taustalla voivat jo nykyään ja siten ilman mitään lakimuutosta koventaa tuomittavaa rangaistusta. Sitten sen kerran kun hallitukselta olisi tulossa jotain järkeviä esityksiä, niin niitä ei sitten tuodakaan eduskuntaan, paheksuvat edustajat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hallituksen esitykset kuluttajariitalautakunta konkurssiasiamies talousneuvonta oikeusap- ja edunvalvontavirasto oikeudenhoidon rahoitus säästökohteet kovennetut rangaistukset oikeusapu edunvalvonta velkaneuvonta tärkeysjärjestys lakivaliokunta vanhusasiavaltuutettu rangaistukset Oikeusvaltio lapsiasiavaltuutettu Oikeusministeriö Leena Meri Mari Rantanen Sebastian Tynkkynen kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtiontalous on hankalassa tilanteessa – ”Menot tulee laittaa tärkeysjärjestykseen”

Perussuomalaiset: Hallituksen ihmisoikeuspoliittinen selonteko sivuuttaa suomalaisten vaikeudet ja oikeudet

Seksuaalirikoslainsäädännön kokonaisuudistuksen eduskuntakäsittely alkamassa – Leena Meri: ”Tämä on tärkeä uudistus”

Perussuomalaiset sosiaali- ja terveysvaliokunnassa: Hallitus mahdollistaa hoitajamitoituksen kiertämisen – panttaa vanhuksen oikeutta hoivapaikkaan eikä tuo resursseja kotihoitoon
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Ministeri Wille Rydmanilla valmiutta kohdistaa leikkauksia järjestöavustuksiin – ”Maan tavassa on siistimisen paikka”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo MTV:n Uutisextran haastattelussa olevansa valmis hakemaan säästöjä sote-menoihin leikkaamalla järjestöjen valtionavustuksia. Ministeri kritisoi myös poliitikkojen ja heidän avustajiensa sijoittumista järjestöihin sekä kolmannen sektorin tottumista veronmaksajan tukeen.

Helsingin Sanomat julkaisi hämmentävän fanikirjeen Espanjan vasemmistohallitukselle
Helsingin Sanomat julkaisi eilen intoa heruttelevan kirjoituksen, jonka mukaan Suomen tulisi kuulla Espanjan viesti ja ”tunnustaa tosiasia” eli ottaa lisää maahanmuuttajia. Toisin kuin otsikko antaa ymmärtää, itse juttu sisältää tärkeän viestin suomalaisille: sama kieli ja uskonto helpottavat siirtolaisten kotoutumista. Siksi Espanjan linja on Suomessa mahdoton.
Uusimmat

Perussuomalaiset jalkautuivat Itä-Helsinkiin juhlistamaan tasa-arvoa

Seppänen: Naisten hunnuttamiselle ei saa antaa sijaa Suomessa

Kolumni: Politiikka on aina valintoja
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää










