Artikkeli kuva

Markku Ulander

Hallitus vauhdittaa työllisyyttä – painopiste mikroyrityksiin

12.04.2016 |17:00

Hallitus tarjoaa yksinyrittäjälle tukipakettia, joka madaltaa kynnystä ensimmäisen työntekijän palkkaamiseen. Siihen käytetään palkkatukea, starttirahaa tai muuta kannustinta. Asiaa selvitetään, minkä jälkeen sitä kokeillaan.

Elinkeinoministeri Olli Rehn (kesk.) sanoi hallituksen suuntaavan toimiaan muutenkin mikroyrityksiin eli 1-9 työntekijän yrityksiin. Linjausta on suunniteltu yhteisymmärryksessä Suomen Yrittäjien kanssa.

– Mikroyrityksiä on 93,4 prosenttia yrityksistä ja niihin syntyy työpaikkoja. Pelkästään suuriin yrityksiin panostaminen ei riitä, Rehn perusteli.

Yrityksiä on Suomessa 283 000 kappaletta. Niistä pienyrityksiä eli 10-49 työllistäviä on 5,5 prosenttia ja keskisuuria, 50-249 työllistäviä vain 0,9 prosenttia. Yli 250 työllistäviä suuryrityksiä on vain 0,2 prosenttia.

Suurten yritysten määrä pienenee

Kasvu tulee pienistä yrityksistä: yli 250 ihmistä työllistävien yritysten määrä ja työllistämien ihmisten määrä pienenee. Työpaikkojen ja yritysten määrä kasvaa muissa kokoluokissa viidestä aina 249 työntekijään saakka.

Hallitus tekee verotuksessa yrittämisen ja investoimisen kannattavammaksi. Yrittäjävähennys annetaan listaamattomille yrityksille. Yritysten verotettavasta tulosta tehdään varaus investointien edistämiseksi.

– Tämä on niin sanottu köyhän miehen Viron malli. Investointeihin annetaan mahdollisuus tuloksesta tehtävällä verovähennyksellä. Viron mallin mukaista täysmittaista verovähennystä ei kuitenkaan anneta, se kun rokottaa verotuloja liiaksi.

– Tutkimustenkin nojalla kuitenkin osittainen verovähennys kannattaa, Rehn totesi.

Kauppojen vapautus oli hyvä alku

Hallitus parantaa yritysten rahoitusasemaa ja parantaa kasvuhakuisten pk-yritysten rahoitusmahdollisuuksia EU:n yritys- ja investointirahoitus mukaan lukien.

Talouden kilpailua lisätään ja sääntelyä vähennetään. Kauppojen aukioloaikojen vapauttaminen oli hyvä esimerkki.

Hallitus tukee myös kasvuhakuisten pk-yritysten kansainvälistymistä.

Hallitus perustaa myös innovaatiosetelin, jota kokeillaan selvityksen pohjalta. PK-yritykset voisivat valita setelin avulla vapaammin ja ketterämmin asiantuntijapalveluita.

Innovaatiopankki perustetaan vauhdittamaan innovaatioiden ja patenttien hyödyntämistä ja kaupallistamista. Sillä tuodaan yhteen tutkimuksen tuottamien ideoiden tuottajat ja uusien ratkaisujen hyödyntäjät.

Myös ulkomaisten asiantuntijoiden houkuttelemista sujuvoitetaan etenkin start-up-yrityksiin. Yrityksen perustaja voisi saada myös oleskeluluvan yhtiömuodosta riippumatta. Yrityksen perustaminen Suomeen tehtäisiin ulkomaisille perustajayrittäjille myös muutoin yhtä sujuvaksi kuin suomalaisille.

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää