

LEHTIKUVA
Helsingin pormestariksi pyrkivä Arhinmäki haluaa työssäkäyvien kiusaksi ottaa käyttöön ruuhkamaksut – Halla-aho ei näe liikenteellisiä perusteita: ”Suomessa ei ole sellaisia ruuhkia”
Perussuomalaisten Jussi Halla-ahon mukaan päästövähennyksissä ja laajemminkin ilmastotoimissa tulisi siirtää katse paikallisista toimista suureen kokonaiskuvaan, ettei vahingossa tulisi tehtyä paikallisia ratkaisuja, joiden kokonaisvaikutukset osoittautuvatkin kielteiseksi.
Useissa Suomen kunnissa on jo asetettu erilaisia päästövähennystavoitteita. Myös Helsingin valtuusto viime syksynä julisti ilmastohätätilan, ja Helsinki pyrkii hiilineutraaliksi vuoteen 2035 mennessä.
Helsingin Sanomien pormestaritentissä eilen SDP:n Nasima Razmyar ja vasemmistoliiton Paavo Arhinmäki ilmoittivat olevansa valmiita siihen, että jatkossa Helsinki ottaa enemmänkin vastuuta ilmastotoimissa.
Vihreiden Anni Sinnemäen mukaan Helsingin hiilineutraalisuustavoite ei ole riittävän kunnianhimoinen, ja tavoitetta tulisi jopa aikaistaa.
Päästövähennyksiä sinne, missä saastutetaan eniten
Perussuomalaisten Jussi Halla-aho toteaa, että päästövähennyksissä ja laajemminkin ilmastotoimissa tulisi kuitenkin siirtää katse paikallisista toimista suureen kokonaiskuvaan.
– Ennen kaikkea päästöjä kannattaa pyrkiä vähentämään siellä, missä niitä tuotetaan paljon ja missä niiden vähentäminen on edullisinta ja helpointa. Jos kuitenkin mennään identiteettikulma edellä, silmät kiiluen paikallisesti, niin voidaan tehdä ratkaisuja, joiden kokonaisvaikutukset saattavatkin olla kielteisiä.
Esimerkkinä kielteisestä vaikutuksesta Halla-aho nostaa esille sen, että symbolisena tekona pyritään mahdollisimman nopeasti eroon kivihiilestä paikallisesti, jos samaan aikaan kivihiilen tilalla poltetaan tuontihaketta tai sademetsästä puristettua pellettiä.
– Päästöttömät energiantuotantotavat ovat epäilemättä kehittymässä, mutta olemassa olevista laitoksista ei perussuomalaisten mielestä pitäisi luopua ennen kuin teknologia on valmis niiden korvaamiseen siten, että kokonaisvaikutus ei ole kielteinen, Halla-aho sanoi eilen torstaina Helsingin Sanomien pormestaritentissä.
Vartiainen venkoilee ruuhkamaksujen kanssa
Pääministeri Sanna Marinin (sd) johtaman hallituksen tavoitteena on kaupunkikohtaiset ruuhkamaksut mahdollistava laki.
Kokoomuksen Juhana Vartiainen venkoilee oman ruuhkamaksukantansa suhteen. HS:n pormestaritentissä Vartiainen jätti kantansa edelleen avoimeksi.
Vasemmistoliiton Helsingin pormestariehdokas Paavo Arhinmäki ilmoittautui sen sijaan ruuhkamaksujen kannattajaksi. Arhinmäki perusteli kantaansa ilmastovaikutuksilla, vaikka todellisuudessa henkilöautoliikenteen osuus Suomen päästöistä on erittäin vähäinen.
Arhinmäki kohdentaisi ruuhkamaksuista tulevat rahat joukkoliikenteeseen.
Helsinkiläiset liikkuvat edelleen autoilla
Arhinmäen mielestä ruuhkamaksuilla myös saataisiin ”lisää tilaa autoille”. Halla-aho oli eri linjoilla.
– Kyllä maailmassa on myös kaupunkeja, joissa ruuhkamaksuja voidaan perustella liikenteellisillä syillä, mutta Helsingissä sellaisia ruuhkia ei ole. Kuitenkin kun tiedetään, että Suomessa useiden kuntien rahantarve, joka lisääntyy soteuudistuksen myötä, kiusaus ottaa käyttöön ruuhkamaksut saattaa kasvaa vastustamattomaksi sielläkin, missä niiden tarve on vielä vähäisempi kuin Helsingissä.
Halla-aho myös huomautti että monelle helsinkiläiselle yrittäjälle myymälän saavutettavuus autolla on tärkeää.
– Autoilu ja helsinkiläisten viihtyvyys eivät siis ole vastakkain. Ja ovathan myös autoilla liikkujat suurelta osin helsinkiläisiä, Halla-aho sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pormestaritentti rahastaminen liikkuminen autoilijat ruuhkamaksut Nasima Razmyar Juhana Vartiainen Sanna Marin Anni Sinnemäki Kunnat Paavo Arhinmäki perussuomalaiset hallitus talous Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin pormestariksi pyrkivä Juhana Vartiainen ei usko maahanmuuton aiheuttavan ongelmia pääkaupungissa, tahtoo myös pormestarille tuhdin tilipussin – Halla-aho: ”Absurdia”

Ruuhkamaksut tulevat – autoilijan kukkaro kevenee 700–1 000 eurolla vuodessa

SDP:n mukaan maahanmuutto olisi vastaus Helsingin huoltosuhdeongelmaan, perussuomalaisten Halla-aholle väite ei mene läpi: ”Ongelmaa ei ratkaista väestöllä, joka elää tulonsiirtojen varassa”

Vihreät, kokoomus ja vasemmistoliitto haluavat rakentaa Helsingin tupaten täyteen, perussuomalaiset toppuuttelee intoa: ”Kalliille alueille asutetaan ulkomailta tulevia ihmisiä veronmaksajien piikkiin”

Ronkainen blogissaan: ”Jyrkkä ei ruuhkamaksuille”

Perussuomalaiset tivasi hallituksen verotussuunnitelmista – tuloksena käsittämättömiä vastauksia

Perussuomalaiset haluavat säilyttää HKL:n liikelaitoksena: Yhtiöittäminen ei edistä Helsingin eikä helsinkiläisten etua

Helsingin apulaispormestari Paavo Arhinmäki kärähti töhrimästä omaa kaupunkiaan – poliisit paikalle
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.

SDP tuhoaa hyvinvointiyhteiskunnan peruspilarit – Tavio: ”Mikä demareita oikein vaivaa?”
Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio arvostelee sosiaalidemokraattien linjaa ja syyttää demareita työn ja yrittämisen edellytysten heikentämisestä. Tavio korostaa Facebook-videollaan, että hyvinvointiyhteiskunnan palvelut rahoitetaan vain työllä ja yrittämisellä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













