

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset tivasi hallituksen verotussuunnitelmista – tuloksena käsittämättömiä vastauksia
Perussuomalaiset moitti suullisella kyselytunnilla hallituksen verotusratkaisuja ja vaati kertomaan, onko veronkorotuksia tulossa lisää. Perussuomalaisten kansanedustaja Lulu Ranne huomautti, että tuloista jää yhä vähemmän käteen, kun lämmitysöljyn, bensan ja dieselin verotusta kiristettiin hallituksen toimesta. Yritykset taas joutuvat lisäämään kuluja hintoihin, joka vähentää asiakkaita ja investointikykyä.
– Perussuomalaiset ajaa aina politiikkaa, jolla Suomeen syntyy yksityissektorin työpaikkoja ja jolla ihmisille jää omista tuloista enemmän käteen. Me haluamme, että ihmisillä on varaa omaan kotiin ja varaa käydä töissä, totesi perussuomalaisten kansanedustaja Lulu Ranne.
Hämmentävä vastaus Saarikolta
Hallitus on kaavaillut muun muassa kilometriveroa polttoaineveron tuottoa paikkaamaan.
– Nostitte polttoaineveroja juuri huimasti ja nyt kaavailette kilometriveroa ja tietulleja. Nämä ovat täysin veronkaltaisia menoja ihmisille, jopa tuhansia euroja vuodessa per työssäkäyvä.
– Arvoisa valtiovarainministeri, aiotteko todella runnoa läpi nämä suomalaisten arkea edelleen kallistavat ja ankeuttavat verot?
Tuore valtiovarainministeri Annika Saarikko totesi lyhyesti, että syytöksiä tuli niin paljon, että hänen taitaa olla parempi vastata vain ”en ole”. Vastaus on vähintään hämmentävä, sillä hänen edeltäjänsä Matti Vanhanen piti valiovarainministerinä kilometriveroa varteenotettavana keinona.
Ei vieläkään selkeää vastausta
Suunnitelmien valossa Saarikon vastaus ei siis pidä paikkaansa, kun vielä toukokuussa Vanhanen väläytti kilometriveroa.
– Hallitus ei halua vastata suomalaisten arkea kiduttaviin kysymyksiin! Te ette halua vastata siihen, miten te aiotte rahoittaa tämän yhteiskunnan, Ranne ihmetteli.
Ranne huomautti, että veropolitiikka on vaikuttavimpia keinoja työllisyyden ja ostovoiman parantamiseksi.
– Voisitteko nyt vastata näihin keskeisiin kysymyksiin ja lopettaa ylimielisen käytöksen? Ranne tivasi Saarikolta.
Tällä kertaa Saarikko tarttuikin kysymykseen siitä, miten hallitus aikoo rahoittaa yhteiskuntaa jatkossa. Se aiotaan jatkossakin Saarikon mukaan rahoittaa työllä.
Saarikon mielestä veronalennukset eivät olisi viisaita
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio linjasi perussuomalaisten tavoitteita verotuksesta: veronkorotusten tie on käyty loppuun, ja kansalaisten ostovoimaa tulee parantaa muun muassa asumisen ja autoilun kustannuksia laskemalla.
– Oletteko EU:n elpymispakettituhlailun jälkeen missään vaiheessa ajatelleet, että menot laitettaisiin tärkeysjärjestykseen ja sitä myötä verotusta jopa laskettaisiin? Tavio kysyi hallitukselta.
Saarikon mielestä nyt koronan jälkeisellä kasvukaudella ei olisi talouspoliittisesti viisasta kiihdyttää entisestään kasvua kansalaisiin kohdistuvilla veronalennuksilla.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU-elpymispaketti kilometrivero veronalennukset verotuspäätökset polttoaineverotus veronkorotukset öljylämmitys diesel veropolitiikka kyselytunti Bensiini Annika Saarikko Ville Tavio Matti Vanhanen Lulu Ranne perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kiuru tarjoilee tajunnanvirtaa, Marin ja Ohisalo puhelevat puuta heinää – ministereiltä ei saa enää kysymyksiin vastauksia, puhekouluttajakin ihmettelee: ”Vaikea saada selvää, mikä on pointti”

Ruuhkamaksut tulevat – autoilijan kukkaro kevenee 700–1 000 eurolla vuodessa

Helsingin pormestariksi pyrkivä Arhinmäki haluaa työssäkäyvien kiusaksi ottaa käyttöön ruuhkamaksut – Halla-aho ei näe liikenteellisiä perusteita: ”Suomessa ei ole sellaisia ruuhkia”

Taloustieteen tohtori Lacalle lyttää G7-maiden ajatuksen maailmanlaajuisesta yritysverotuksen vähimmäistasosta

Perussuomalaiset: Velanotto jatkuu eikä säästöjä näy – budjettiesitys jatkaa vihervasemmistolaista löysää rahankäyttöä ja leväperäistä suhtautumista velkaantumiseen
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita
Perussuomalaisten Lapin piiri ry:n piirihallitus nimesi kokouksessaan 10.4.2026 lisää ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.













