

LEHTIKUVA
Helsingin Sanomat kutsuu inhokkipoliitikkojaan lehden pääkirjoituksessa rotiksi – Halla-ahon mukaan Hesarin linjassa jo putinistis-göbbelsiläistä henkeä
Helsingin Sanomien tänään julkaistussa erikoisessa pääkirjoituksessa on onnistuttu taitavasti peittelemään ja olemaan mainitsematta Suomen ja Euroopan johtavien demaripoliitikkojen valtiojohtotasoisia Venäjä-kytkentöjä. Sen sijaan Hesari selostaa lukijoilleen muun muassa italialaisen europarlamentaarikon vanhan t-paitakuvan merkityksiä. Perussuomalaisetkin hesari totta kai saa kirjoitettua mukaan tekstiin. Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho antaa nyt vähän palautetta.
Lehden pääkirjoituksessa Helsingin Sanomat fiilistelee ja mehustelee EU-parlamentissa Identiteetti ja demokratia -ryhmässä vaikuttavien poliitikkojen hankkeista, joissa HS näkee osin hataria, osin todellisia yhteyksiä Vladimir Putinin poliittisiin teemoihin.
Kuvaavaa on, että jutun pääkuvana on Putinin potretilla varustettu t-paita, jollaista paitaa HS mainitsee italialaispoliitikko Matteo Salvinin käyttäneen vuonna 2014.
Perussuomalaisetkin vedettiin mukaan
Sankalla selittelyllä HS onnistuu myös kirjoittamaan perussuomalaiset tekstiin mukaan, ja tekstissä mainitaan nimeltä europarlamentaarikko Laura Huhtasaari sekä perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra.
Silmiinpistävää kuitenkin on, ettei HS mainitse sanallakaan Suomen ja Euroopan johtavien demaripoliitikkojen valtiojohtotasoisia Venäjä-kytkentöjä. Syytä ehkä olisi ollut, sillä eräät heistä, kuten ex-pääministeri Paavo Lipponen ja SDP:n puoluesihteeri Antton Rönnholm ovat jopa olleet maksua vastaan ajamassa Suomea ja Eurooppaa riippuvuuteen venäläisestä energiasta.
Suomen Uutiset ei linkitä HS:n pääkirjoitukseen, jossa lehti myös esittää inhokkipoliitikoistaan alatyylisen rottavertauksen.
Halla-aho täydentää HS:n kirjoitusta
Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho antaa Facebookissa nyt vähän palautetta HS:n pääkirjoituksesta omalla lahjomattomalla tyylillään, tuoden kokonaisuuteen mukaan merkityksellisiä huomioita, joita HS:n tekstistä ei löydy:
Tämä on mielenkiintoinen pääkirjoitus, alkaen poliittisten vastustajien kutsumisesta “rotiksi” aidossa putinistis-göbbelsiläisessä hengessä.
Kirjoittaisiko HS vastaavansävyisen ja -sisältöisen jutun Tarja Halosesta, Paavo Lipposesta, Eero Heinäluomasta tai Erkki Tuomiojasta?
Salvinin ja Le Penin Putin-fanitus on ollut noloa mutta Venäjän kannalta jokseenkin merkityksetöntä, koska se on ajanut kyseisiä poliitikkoja ja heidän puolueitaan yhä syvempään marginaaliin omissa kotimaissaan.
Sen sijaan Venäjälle on ollut erittäin merkityksellistä se, että valtapuolueet ovat yhtäältä erinäisin toimin rapauttaneet Euroopan puolustuskykyä ja toisaalta ajaneet sitä riippuvuuteen venäläisestä energiasta.
Eurooppalaisten Gazprom- ja Rosneft-miesten pitkäaikaisen myyräntyön tuloksena eurooppalainen maksaa tällä hetkellä energialaskussaan ne pommit, joilla tuhotaan Mariupolia.
Osa loikkii nyt uppoavasta laivasta heittämällä näyttävästi roskiin Putinilta saamansa ystävyys- ja yhteistyömitalit. Osa, kuten Gazprom-konsultti Rönnholm, lymyilee sosialidemokraattien puoluetoimistolla ja toivoo, ettei kukaan muistaisi häntä.
Merkillepantavaa on sekin, että perussuomalaisilla ei ole mitään vaikeuksia kutsua eurooppalaisia kumppaneitaan Putinin hyödyllisiksi idiooteiksi. Kutsuisiko puheenjohtaja Marin Gerhard Schröderiä, Tarja Halosta, Paavo Lipposta tai Eero Heinäluomaa hyödyllisiksi idiooteiksi?
Emme ehkä saa koskaan tietää, koska kukaan ei esitä hänelle tällaista kysymystä. On syytä miettiä miksi. Kehotetaanko meitä katsomaan Salvinin t-paitaa siksi, että EMME katsoisi jotakin muuta?
Artikkeliin liittyvät aiheet
- myyräntyö inhokkipoliitikot Rosneft Gazprom nimittely Rotta europarlamentaarikot kaasuputki Antton Rönnholm demarit Matteo Salvini Tarja Halonen Gerhard Schröder Riikka Purra Vladimir Putin Erkki Tuomioja Helsingin Sanomat Eero Heinäluoma Paavo Lipponen Marine Le Pen Laura Huhtasaari perussuomalaiset Jussi Halla-aho pääkirjoitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Euroopassa on toimijoita, jotka suhtautuvat väärällä tavalla ymmärtäväisesti Venäjään – ”Jotkut saavat siitä taloudellista hyötyä”

Ex-pääministeri Paavo Lipponen ja demarien puoluesihteeri konsultoivat Venäjän kaasuputkihankkeita – palkkioksi satoja tuhansia euroja

Sdp-pääministerit Lipponen ja Rinne hehkuttavat törkeästä ihmiskaupasta epäiltyä puoluetoveriaan Veijo Baltzaria vaalivideolla: ”Suuri suomalainen kulttuuripersoona, yhteiskunnallinen vaikuttaja”

Hesarin totuuden torvi raikaa kautta valtakunnan – median omistus siirtyy saman suvun taskusta toiseen

Purra: Perussuomalaisten Venäjä-linjassa ei moitittavaa

PS-Nuoriso vaatii: Viides kolonna sivuun – Erkki Tuomiojan erottava ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtajuudesta!

Putinin pyhää sotaa lietsoo turvallisuuspalvelua palvova patriarkka – kirkonmiehellä miljardiomaisuus

Toimittajan työt eivät enää kiinnosta: Valtamedialla vaikeuksia löytää sopivia toimittajia – pätevistä puhumattakaan

Helsingin Sanomat ehdotti isänpäivän aamuna isänpäiväkorttien askartelusta luopumista – somekansalta täystyrmäys: ”Uskomatonta roskaa”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää