
Hollanti joutunee leikkaamaan eläkkeitään EKP:n korkopolitiikan vuoksi
Hollanti on uutistoimisto Reutersin mukaan lähettänyt keskiviikkona virallisen kirjeen Euroopan keskuspankille. Kirjeessä Hollanti kritisoi voimakkain sanoin EKP:n rahapolitiikkaa.
Hollannin parlamentin mukaan EKP myötäilee Etelä-Euroopan pankkeja ja samalla mätkii Hollannin eläkejärjestelmää. Maa joutunee leikkaamaan eläkkeitä ensi vuonna.
Torstaina EKP viritti rahapolitiikkaansa juuri päinvastaiseen suuntaan kuin mitä Hollanti oli toivonut. EKP laski talletuskorkoaan -0,5 prosenttiin. Laskua oli 10 korkopistettä eli 0,1 prosenttiyksikköä.
Samalla EKP sulkee osan pankkien ylimääräisistä talletuksista tämän sakkokoron ulkopuolelle. Varainhallintayhtiöiden laskelmien mukaan pankit joutuvat maksamaan EKP:lle ylimääräisistä varoista 6 miljardia euroa vuodessa. -0,4 prosentin talletuskoron aikana vastaavaa etua ei pankeille tarjottu. Tuolloin negatiivinen talletuskorko tiesi Euroopan pankeille noin 7,5 miljardin euron vuotuista laskua.
Eläkevakuutusyhtiöille ei helpotuksia
Eläkevakuutusyhtiöt jätettiin tylysti sakkokorkohelpotusten ulkopuolelle. Yhtiöiden korkotuotot ovat pudonneet yleisen korkotason myötä. Eläkevastuiden tulisi siten kulkea yhtiöiden tuottojen kanssa käsi kädessä. Se tietää eläkkeiden leikkauksia.
Eläkeleikkaus on poliittisesti todella kuuma peruna. Hollannin parlamentti totesikin kirjeessään, että EKP:n poikkeuksellinen rahapolitiikka on nakertamassa kannatusta keskuspankkia kohtaan. Valtion virkamiesten eläkeyhtiö ABP:n laskelmien mukaan se joutuu suorittamaan eläkeleikkauksen ensi vuonna.
EKP ilmoitti myös aloittavansa uuden velkakirjojen osto-ohjelman marraskuun alussa. Keskuspankki aikoo ostaa pääosin valtioiden velkakirjoja noin 20 miljardilla eurolla kuukaudessa. Ohjelman kestoa ei määritelty. Ostojen arvellaan pitävän velkakirjojen korkotason matalalla ja osittain negatiivisena. Tämä lisää eläkevakuutusyhtiöiden ahdinkoa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huomattava osa Euroopan pankkisektorista on ollut konkurssissa viimeisten 10 vuoden ajan

Käteisen varastointi kasvaa Saksassa – kassakaapit käyvät kaupaksi

FT: Eläke- ja henkivakuutusyhtiöt miettivät alhaisen korkotason vuoksi sijoitusstrategiaansa

EKP:n sisällä kiehuu ja kuplii

EKP:n väistyvä pääjohtaja Draghi FT:lle: Euron vastustajat hävisivät, tulonsiirrot euroalueelle

Näin EKP murjoo talousjärjestelmämme negatiivisilla koroillaan

Keskuspankkiireilta täyslaidallinen EKP:n touhulle

Reuters haastatteli ekonomisteja: EKP:n elvytys ei auta, mutta uusi johtaja Lagarde jatkaa Draghin perintöä
Viikon suosituimmat

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.

Vigeliuksen lista eduskunnasta paljastaa: SDP äänestää säännöllisesti maahanmuuton tiukennusten hylkäämisen puolesta
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen kokoama lista eduskunnan äänestyksistä paljastaa demarien säännönmukaisesti äänestävän maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä vastaan. Samaan aikaan demarileiri vaikenee kuin muuri löperöstä maahanmuuttolinjastaan, jonka saa esille vain äänestystuloksia peratessa.

Antikainen varoittaa: Iso-Britannia rajoittaa sananvapautta – kehitys on varoitus Suomelle
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa Ison-Britannian kehityksestä, jossa tavallisia kansalaisia kohdellaan jo mielipiderikollisina vain siksi, että he uskaltavat arvostella sosialistihallitusta tai puhua maahanmuutosta kriittisesti.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.















