
Reuters haastatteli ekonomisteja: EKP:n elvytys ei auta, mutta uusi johtaja Lagarde jatkaa Draghin perintöä
Uutistoimisto Reutersin haastattelemat ekonomistit eivät usko arvopaperien ostojen piristävän euroalueen taloutta. Valtaosa ekonomisteista kuitenkin uskoo EKP:n jatkavan kevyen rahapolitiikan linjalla uudessa komennossa.
EKP:n johto siirtyi hiljattain Christine Lagardelle. Lagarde toimi keskuspankin johtotehtävää ennen Kansainvälisen valuuttarahasto IMF:n johtajana. Hänellä ei ole aiempaa kokemusta keskuspankin tehtävistä. Lagarden kokemuksen puutetta ei nähdä vikana, sillä ekonomistit arvelevat rahapolitiikan ulkopuolisen kokemuksen tuovan uutta näkökulmaa EKP:hen.
Uusista tuulista huolimatta ekonomistit arvelevat Lagarden jatkavan edeltäjänsä Mario Draghin linjoilla.
Koronlaskuissa vähiten vastusta
Ekonomistien mukaan EKP:n kevyen rahapolitiikan toimissa korkotason lasku kohtaisi vähiten vastutusta. Keskuspankin talletuskorko on tällä haavaa -0,5 prosentissa. Finanssikriisiä edeltävänä aikana ei historian kirjoihin ole merkitty negatiivista korkoa. Kyseessä on siis varsin tuore kokeilu.
Negatiiviset korot tuovat myös haittoja. Ekonomistit ovat kritisoineet niitä laajalti muun muassa siksi, että elvytystoimet voivat vääristää markkinoiden hinnoittelua.
Ekonomistit eivät usko QE:n eli arvopaperien ostojen piristävän eurotaloutta. EKP päätti aloittaa uudelleen arvopaperien ostot. Keskuspankki kertoi ostavansa 20 miljardin euron edestä euroalueen arvopapereita kuukaudessa.
Ostettavien arvopaperien listalla ovat muiden muassa olleet euromaiden joukkovelkakirjat. Ostojen takarajaa ei määritelty. Ekonomistien laskelmien mukaan EKP voisi ostaa noin vuoden ajan Saksan velkakirjoja. Tämän jälkeen EKP omistaisi yli kolmanneksen maan velasta.
EKP on itse määritellyt euromaiden velkakirjoille omistamansa katon. Se ei aio rajauksen mukaan omistaa kuin korkeintaan kolmanneksen euromaan velkakirjoista. Toisaalta EKP haluaa ostaa velkakirjoja suhteellisesti tasapuolisesti. Se ei voisi siten ostaa kaikkien muiden euromaiden velkakirjoja jättäen saksalaiset velkakirjat ostoslistansa ulkopuolelle.
EKP riitelee keskenään
EKP on ollut riitaisa elvytyttävän rahapolitiikan vuoksi ja entiset keskuspankin pääekonomistit ja entiset euromaiden keskuspankkiirit ovat kritisoineet EKP:n toimia.
Lagarde piti pestinsä alkumetrien aikana epävirallisen keskusteluhetken EKP:n hallintoneuvoston ja muiden keskuspankin keskeisten henkilöiden kanssa. Jotkut vaativat päätösten taakse aina kirjattuja äänestyksiä. Tällä tavoin voitaisiin tarkistaa myöhemmin se, ketkä ovat olleet eri mieltä tehtyjen rahapoliittisten päätösten kanssa.
Keskuspankin saksalaisilla jäsenillä on ollut kova paine perustella EKP:n toimia saksalaisille. Kirjatut äänestykset antaisivat heille mahdollisuuden osoittaa heille omat kantansa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EKP:n sisällä kiehuu ja kuplii

EKP:n väistyvä pääjohtaja Draghi FT:lle: Euron vastustajat hävisivät, tulonsiirrot euroalueelle

Näin EKP murjoo talousjärjestelmämme negatiivisilla koroillaan

Keskuspankkiireilta täyslaidallinen EKP:n touhulle

Keskuspankkien elvytys vääristää markkinoita

EKP:n uusi pääjohtaja Lagarde haluaisi vähentää euroalueen vientiriippuvuutta

Keskuspankkiirit eri mieltä vihreän teknologian suosimisesta

Ruotsin keskuspankki luopumassa negatiivisista koroista talouskasvun hyytyessäkin – paukkujen arvellaan loppuneen

EKP:n vihreä rahapolitiikka törmää realiteetin muuriin
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.

Rydman kyselytunnilla: Leipäjonot täyttyvät ulkomaalaisista opiskelijahuijauksen uhreista – kiitos edellisen hallituksen
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman totesi eduskunnan kyselytunnilla, että tämän päivän Suomessa leipäjonot täyttyvät ulkomaalaistaustaisista opiskelijoista, jotka on houkuteltu Suomeen täysin epärealistisilla odotuksilla. Kiitos tästä kuuluu täysin edelliselle hallitukselle, joka mahdollisti tämän opiskelijahuijauksen.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu vaatii itärajan avaamista – Seppänen: Yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttolinja on todellisuudesta irtautunut
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on ehdottanut itärajan avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevien turvapaikanhakijoiden oikeus hakea turvapaikkaa ei vaarantuisi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttoa koskevaa linjaa todellisuudesta irtautuneena.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Säätiövalta, yhdistykset, julkinen raha ja RKP – näin suomenruotsalainen verkosto kietoutuu yhteen
Ruotsalaisen kansanpuolueen poliittinen vaikutusvalta on selvästi suurempi kuin sen valtakunnallisesta kannatuksesta voisi päätellä. Suomenruotsalaiset valvovat etujaan paitsi eduskunnassa, myös säätiöiden, yhdistysten ja julkisesti rahoitettujen järjestöjen kautta.

Purra: Hallitus tekee enemmän kuin kukaan vuosikymmeniin – demarit vain vastustavat
Perussuomalaisten puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Riikka Purra arvosteli demareita Ylen Kohti vaaleja -tentissä eilisiltana. Purra muistutti, että nykyhallitus on tehnyt enemmän kasvutoimia kuin yksikään hallitus vuosikymmeniin, ja kritisoi oppositiota heidän jatkuvasta vastustuksestaan.














