

PS ARKISTO
Iltalehden kolumnisti pitää vain Suomen uutta käännytyslakia vaarallisena itärajalla – Antikainen: Kenen asiaa media ajaa?
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ottaa kantaa Iltalehden kolumniin, joka julkaistiin tällä viikolla. Antikaisen mukaan Iltalehti toistelee Kremlin mantroja toimittaja Mikael Shepelenkon kautta aikana, jolloin Venäjä käy aggressiivista hyökkäyssotaa pienempää naapuriaan vastaan, uhkailee naapureitaan ja rakentaa Suomelle pahan valtion roolia propagandansa kautta.
Tällä tavalla Venäjä pohjustaa mahdollisia tulevaisuuden toimiaan kansalaisilleen.
– Sen sijaan, että kerrottaisiin Iltalehden lukijoille, kuinka vaarallista ja pahantahtoista Venäjän toiminta Suomen rajalla on, kerrotaankin, kuinka vaarallinen heinäkuussa hyväksytty niin kutsuttu käännytyslaki on, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen hämmästelee.
Rajaturvallisuuden asiantuntijat eivät löydy Venäjältä
Antikaisen mukaan toimittaja ei esimerkiksi vaikuta tietävän, mikä taho on Suomen rajaturvallisuuden asiantuntija.
– Jutussa Iltalehti ja toimittaja yrittävät vähätellä Venäjän hybridioperaation uhkaa täysin epäluotettaviin lähinnä venäläisiin lähteisiin nojaten. On käsittämätöntä, että Iltalehti on selvittänyt uhkien olemassaoloa lähinnä turvapaikanhakijoiden keskusteluryhmistä sekä venäläisiltä siirtolais- ja ihmisoikeusjärjestöiltä ja sen jälkeen väittää, että välineellistetyn maahantulon uhkaa olisi Suomessa paisuteltu.
– Yksikään venäläinen organisaatio ei ole Suomen rajaturvallisuuden asiantuntija. On päivänselvää, että kriittinen tieto Suomen rajaturvallisuudesta ei myöskään löydy turvapaikanhakijoiden keskusteluryhmistä. Suomen rajaturvallisuuden ehdoton asiantuntija on Suomen Rajavartiolaitos.
– Rajaturvallisuusunioni piti lausunnossaan rajalakia tarpeellisena, koska sillä voidaan vihdoin puuttua välineellistettyyn maahantuloon. Aiemmin voimassa olleet lait eivät antaneet tähän tilanteeseen tarpeellisia keinoja, Antikainen painottaa.
Oikea tieto löytyy Suomen viranomaisilta
Iltalehden toimittaja vihjaa, etteivät Suomen tiedustelutieto ja lausunnot pidä paikkaansa.
– Valitettavasti toimittaja toistelee diktatuurissa ja valvontayhteiskunnassa toimivien venäläisjärjestöjen ja turvapaikanhakijoiden keskusteluryhmien väitteitä.
– Samaan aikaan oikeaa tietoa olisi löytynyt muun muassa hallintovaliokunnan mietinnöstä, joka perustuu esimerkiksi Suomen Rajavartiolaitoksen ja suojelupoliisin asiantuntija- ja tiedustelutietoon. On olemassa uhka noin 300–500 välineellistetyn tulijan maahantulovirrasta per jokainen rajanylitysasema.
Venäjältä tullaan vain Kremlin siunauksella
Venäjän rajavyöhyke ja rajanylityspaikat eivät ole avoimia vaan kontrolloituja, mikä tarkoittaa sitä, ettei siellä ole mahdollista liikkua nähdyssä laajuudessa luvatta tai kontrolloimatta.
– Venäjän rajaviranomaiset eivät ole itsenäisiä toimijoita, vaan heidän toimintansa on valtionjohdon ohjauksessa. On selvää, että Venäjältä tullaan Suomeen joukolla vain sen valtiojohdon siunauksella, Antikainen sanoo.
Suomalaisten kannatus rajalaille oli vahva
Kremlin Suomeen työntämien tulijoiden muodostama uhka jää Iltalehden kolumnissa mainitsematta. Hallintovaliokunnan viranomaistietoon perustuvassa lausunnossa todetaan, kuinka järjestäytynyt rikollisuus, laittoman maahantulon järjestäminen ja korruptio ovat osa ilmiötä.
– Viranomaisilta saadun selvityksen mukaan vieraan valtion Suomeen kohdistama vaikuttaminen voi luoda toimintamahdollisuuksia Suomessa toimivalle ja Suomeen vaikuttavalle rikollisuudelle. Viranomaiset ovat tunnistaneet käynnissä olevan ilmiön aikana kymmeniä sisäistä turvallisuutta mahdollisesti vaarantavia henkilöitä, Antikainen muistuttaa.
– On myös syytä muistaa, että suomalaisten kannatus rajalain suhteen oli erittäin vahva. Selvä enemmistö eli 65 prosenttia kannatti suoraan rajalakia. Tämä ilmeni Ilta-Sanomien Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä.
Iltalehden toimitukselta toivoisi harkintaa
Antikaisen mielestä nyt ei pelkästään yritetä vetää turvallisuudesta vastaavien viranomaisten jalkojen alta mattoa vaan jopa kaivetaan maata heidän jalkojensa alta.
– Näyttäisi siltä, että Iltalehti jakaa kontrolliyhteiskunnan sisältä tulevaa tietoa täysin kritiikittömästi ja asettaa sen vielä ylitse suomalaisen viranomaistiedon. Lehden toimitukselta toivoisi harkintaa kirjoituksissaan aikana, jolloin Suomen ja suomalaisten turvallisuus on uhattuna, Antikainen kritisoi huolestuneena.
Suomesta luodaan viholliskuvaa Venäjällä
Venäjä on viime aikoina pyrkinyt propagandallaan demonisoimaan Suomea natsivaltiona monin eri narratiivein aivan samalla tavoin kuin se on tehnyt Ukrainan kohdalla.
– Elokuun alussa muun muassa uutisoitiin, että Venäjän Karjalan tasavallan korkein oikeus on päättänyt, että Suomi syyllistyi neuvostoliittolaisten kansanmurhaan Karjalassa jatkosodan aikana.
Näin Suomesta luodaan viholliskuvaa, ja valitettavasti Iltalehti lisää nyt bensaa liekkeihin.
Rajaturvallisuudesta ei pidä tinkiä
Suomalaiset ovat oppineet karvaasti sekä teoriassa että käytännössä, mitä Venäjän uhka tarkoittaa maallemme ja suoraan meille kaikille.
– Suomi ei toiminut kuten Kreml halusi, vaikka Iltalehti antoi näin ymmärtää. Hallitus toimi turvallisuustilanteen edellyttämällä tavalla turvallisuusviranomaisten tietoihin nojaten. Ainoa, joka tässä asiassa mahdollisesti tekee Kremlin myyräntyötä, on Iltalehti, ja tietenkin vihervasemmisto on mukana säestämässä.
– Rajalain tavoite on torjua tehokkaasti maahantulon välineellistämisen muodossa Suomeen kohdistettavaa painostamista, vahvistaa rajaturvallisuutta ja varautua maahantulon välineellistämisen tilanteisiin. Tästä ei tule tinkiä nyt eikä koskaan, Antikainen sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Mikael Shepelenko käännytyslaki välineellistetty maahantulo hybridioperaatiot Venäjän hyökkäyssota rajalaki Rajaturvallisuusunioni rajaturvallisuus itäraja Iltalehti Rajavartiolaitos Sisäinen turvallisuus Sanna Antikainen Suojelupoliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rajalakiuudistus on perussuomalaisille poliittinen työvoitto – Purra: ”Suomalaiset voivat nyt nukkua yönsä paremmin”

Vihreille rajojen sulkeminen on liian kova paikka – vähättelevät hybridiuhkaa itärajalla – “Tälläkin hetkellä rajat ovat turvallisia”

Sisäministeri Mari Rantanen turvapaikkahakemusten vyörystä: “Sillä on aika paljon merkitystä..”
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa
Entinen puhemies Matti Vanhanen (kesk.) on syyttänyt tiedotusvälineissä nykyistä puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps.) puolueellisuudesta puheenvuorojen jakamisessa eduskunnan kyselytunneilla. Väitteet ovat saaneet laajaa huomiota mediassa, joka on kritiikittömästi toistanut niitä ilman faktapohjaista tarkastelua. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen omien tutkimusten perusteella väitteet eivät pidä ollenkaan paikkaansa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – “Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”
EU päätti vuonna 2021 massiivisesta 806,9 miljardin euron EU:n elpymisvälineestä, jossa Suomelle oli varattu maksajan rooli. Perussuomalaisten kansanedustajat Mikko Polvinen ja Rami Lehtinen ovat sitä mieltä, että Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella, ja vaativat elpymispaketin kohdentamista uudelleen italialaisten ikkunaremonttien sijaan Euroopan puolustuksen vahvistamiseen.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.