

LEHTIKUVA
Iranin johto taistelee väkivaltaisesti olemassaolostaan – islamilaisen valtion romahdusta ei silti voi enää estää
Väkivalta lisääntyy ja kuolonuhrien määrä kasvaa Iranissa. Diktatuuri kamppailee olemassaolostaan. Muutaman viikon tai kuukauden päästä taistelu on ohi ja islamilainen valtio on tullut tiensä päähän.
Iranin islamilaisen tasavallan väkivaltakoneisto rusikoi mielenosoittajia yhä kiihtyvällä voimalla. Sosiaalisessa mediassa leviävät videot kertovat pappisvallan säälimättömästä terrorista kansalaisia kohtaan.
Teheranin metrossa väkijoukko ilmaisee mielipiteensä hallinnosta ja pakenee sen jälkeen paniikissa hakkaajia. Eteläisen Iranin Kermanissa mielenosoittajat surevat poliisin luoteihin kuollutta pientä poikaa. Pishin Sarbazin kaupungissa lapset ottavat yhteen väkivaltakoneiston kanssa.
Mielenosoittajat hyökkäävät ennen näkemättömällä tavalla uskonnollisia auktoriteetteja vastaan: islamilaisen valtion perustajan ja ensimmäisen diktaattorin ajatollah Khomeinin syntymäkoti on liekeissä lähellä shiiamuslimien pyhää Qomin kaupunkia.
Edessä islamilaisen hallinnon tuho
Satoja mielenosoittajia on kuollut vallankumouskaartin, poliisin ja armeijan pamppuihin ja luoteihin. Ihmisiä on myös tuomittu kuolemaan vailla oikeudenkäyntiä ja diktatuuri on mahdollisesti ottamassa käyttöön hallintoa vastustavien joukkoteloitukset.
– Kaikesta näkee, että hallinto on joutunut ottamaan käyttöön kaikki mahdolliset väkivallan keinot pysyäkseen vallassa, sanoo Iraniin erikoistunut tutkija Kasra Aarabi Svenska Dagbladetissa.
Iranissa meneillään oleva kansannousu eroaa edellisistä siinä, että johdossa ovat nyt naiset ja lapset. Mielenosoittajien keski-ikä on alhainen ja kyse on heidän tulevaisuudestaan. Vaatimus hallinnon vaihtamisesta yhdistää keskiluokkaa ja työläistaustaista väestöä.
– Mielestäni nyt on meneillään (ajatollah) Khamenein hallinnon lopun alku. Voi kestää vielä viikkoja, kuukausia tai jopa vuoden, mutta se, mitä nyt näemme, on islamilaisen hallinnon tuho.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- keski-ikä uskonnollinen auktoriteetti Pishin Sarbaz Kerman väkivaltakoneisto terrori Kasra Aarabi ajatollah Ali Khamenei Iranin islamilainen tasavalta Teheran Ajatollah Khomeini kansannousu diktatuuri Iranin vallankumouskaarti Qom mielenosoitukset Shiiat naiset lapset Iran Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tilannekuva haltuun: Humanitaarinen maahanmuutto täytyy viimeistään nyt tunnistaa keskeisimmäksi jengirikollisuuden ja jengiytymisen syyksi

Suomen Islam-seurakunnan entinen johtaja Suomen Uutisille: Päähuivin käyttö on selkeä kannanotto integroitumista vastaan – miksi enemmistön pitäisi sopeutua vähemmistöön?

Hallinto uhkaa mielenosoittajia kuolemantuomiolla – iranilaiset keksineet uusia protestoinnin keinoja

Laittomien maahanmuuttajien vyöry Eurooppaan vilkkainta sitten vuoden 2016

Iranin levottomuudet kääntymässä kansannousuksi – maailmapolitiikan kortit voivat mennä uusjakoon
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
















