

LEHTIKUVA
Iranin johto taistelee väkivaltaisesti olemassaolostaan – islamilaisen valtion romahdusta ei silti voi enää estää
Väkivalta lisääntyy ja kuolonuhrien määrä kasvaa Iranissa. Diktatuuri kamppailee olemassaolostaan. Muutaman viikon tai kuukauden päästä taistelu on ohi ja islamilainen valtio on tullut tiensä päähän.
Iranin islamilaisen tasavallan väkivaltakoneisto rusikoi mielenosoittajia yhä kiihtyvällä voimalla. Sosiaalisessa mediassa leviävät videot kertovat pappisvallan säälimättömästä terrorista kansalaisia kohtaan.
Teheranin metrossa väkijoukko ilmaisee mielipiteensä hallinnosta ja pakenee sen jälkeen paniikissa hakkaajia. Eteläisen Iranin Kermanissa mielenosoittajat surevat poliisin luoteihin kuollutta pientä poikaa. Pishin Sarbazin kaupungissa lapset ottavat yhteen väkivaltakoneiston kanssa.
Mielenosoittajat hyökkäävät ennen näkemättömällä tavalla uskonnollisia auktoriteetteja vastaan: islamilaisen valtion perustajan ja ensimmäisen diktaattorin ajatollah Khomeinin syntymäkoti on liekeissä lähellä shiiamuslimien pyhää Qomin kaupunkia.
Edessä islamilaisen hallinnon tuho
Satoja mielenosoittajia on kuollut vallankumouskaartin, poliisin ja armeijan pamppuihin ja luoteihin. Ihmisiä on myös tuomittu kuolemaan vailla oikeudenkäyntiä ja diktatuuri on mahdollisesti ottamassa käyttöön hallintoa vastustavien joukkoteloitukset.
– Kaikesta näkee, että hallinto on joutunut ottamaan käyttöön kaikki mahdolliset väkivallan keinot pysyäkseen vallassa, sanoo Iraniin erikoistunut tutkija Kasra Aarabi Svenska Dagbladetissa.
Iranissa meneillään oleva kansannousu eroaa edellisistä siinä, että johdossa ovat nyt naiset ja lapset. Mielenosoittajien keski-ikä on alhainen ja kyse on heidän tulevaisuudestaan. Vaatimus hallinnon vaihtamisesta yhdistää keskiluokkaa ja työläistaustaista väestöä.
– Mielestäni nyt on meneillään (ajatollah) Khamenein hallinnon lopun alku. Voi kestää vielä viikkoja, kuukausia tai jopa vuoden, mutta se, mitä nyt näemme, on islamilaisen hallinnon tuho.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- keski-ikä uskonnollinen auktoriteetti Pishin Sarbaz Kerman väkivaltakoneisto terrori Kasra Aarabi ajatollah Ali Khamenei Iranin islamilainen tasavalta Teheran Ajatollah Khomeini kansannousu diktatuuri Iranin vallankumouskaarti Qom mielenosoitukset Shiiat naiset lapset Iran Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tilannekuva haltuun: Humanitaarinen maahanmuutto täytyy viimeistään nyt tunnistaa keskeisimmäksi jengirikollisuuden ja jengiytymisen syyksi

Suomen Islam-seurakunnan entinen johtaja Suomen Uutisille: Päähuivin käyttö on selkeä kannanotto integroitumista vastaan – miksi enemmistön pitäisi sopeutua vähemmistöön?

Hallinto uhkaa mielenosoittajia kuolemantuomiolla – iranilaiset keksineet uusia protestoinnin keinoja

Laittomien maahanmuuttajien vyöry Eurooppaan vilkkainta sitten vuoden 2016

Iranin levottomuudet kääntymässä kansannousuksi – maailmapolitiikan kortit voivat mennä uusjakoon
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.
Uusimmat

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa

Euroopan keskuspankki ajaa digieuroa kysymättä kansalaisilta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











