

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Isis-äidille 10 vuotta vankeutta Saksassa – antoi orjatytön kuolla janoon
Saksassa on annettu Isis-äidille 10 vuoden vankeustuomio jesidivähemmistöön kuuluvien ihmisten pitämisestä orjana ja muista rikoksista ihmisyyttä vastaan. Tuomittu antoi orjana pitämänsä pikkutytön kuolla janoon tytön ollessa kahlehdittuna talon pihalla.
Müncheniläinen tuomioistuin on antanut Jennifer W. -nimellä tunnetulle Isis-äidille 10 vuoden vankeustuomion terroristijärjestön jäsenyydestä, avunannosta murhan yritykseen, sotarikosten yrityksistä ja rikoksista ihmisyyttä vastaan, kertoo Spiegel-lehti. Syytteet koskivat muun muassa jesidivähemmistöön kuuluvien äidin ja tyttären pitämistä orjina pariskunnan kodissa Islamilaisen valtion hallussa olleella alueella Irakin Mosulissa vuonna 2015.
Antoi pikkutytön nääntyä janoon
Syyttäjän mukaan nainen oli vain katsellut sivusta, kun hänen aviomiehensä oli laittanut viisivuotiaan jesiditytön kahleisiin pihalle ja antanut tytön kuolla janoon polttavassa kuumuudessa. Tyttö kahlittiin pihalle siksi, että oli sairastunut ja kastellut vuoteensa.
Syyttäjä vaati naiselle elinkautista tuomiota, kun taas hänen puolustusasianajajansa mukaan korkeintaan kahden vuoden vankeustuomio Isis-terroristijärjestön jäsenyydestä olisi ollut riittävä rangaistus. Aviomiestä vastaan on myös oikeudenkäynti meneillään Saksassa.
Islamiin kääntynyt Jennifer W. matkusti vuonna 2014 Irakiin mennäkseen naimisiin Isis-taistelijan kanssa. Hänen oman kertomuksensa mukaan taustalla oli ideologinen vakaumus.
Nobelin rauhanpalkinnon vuonna 2018 saanut Nadia Murad pitää oikeudenkäyntiä hyvin merkittävänä koko jesidiyhteisölle. Murad itse oli Isisin seksiorjana ja hän on kirjoittanut kokemuksistaan kirjan.
Suomessa ei syytteitä Isis-palaajille
Suomeen on tuotu useita Isis-äitejä lapsineen ulkoministeriön avustuksella. Kuten Suomen Uutiset äskettäin kertoi, ulkoministeriö on hakenut Suomeen jopa sellaisia Suomen ja Ruotsin kaksoiskansalaisia, jotka eivät ikinä ennen ole Suomessa käyneetkään.
Suomessa ei ole nostettu yhtään terrorismisyytettä Isis-alueelta palanneita naisia vastaan. Ylen äskettäin julkaiseman laajan jutun mukaan Keskusrikospoliisi tekee esiselvitystä siitä, ovatko suomalaiset Isis-palaajat mahdollisesti syyllistyneet terrorismirikoksiin ulkomailla.
Esiselvitys tarkoittaa, että Suomeen palanneita Isis-naisia ei voida velvoittaa kuulusteluihin. He voivat vapaasti jättää tulematta poliisin kuulusteluun, jos heitä ei huvita tulla.
Kahden Isis-äidin kohdalla on aloitettu esitutkinta ihmiskaupasta liittyen lapsien viemiseen Isis-alueelle Suomesta. Toisen kohdalla esitutkinta on jo lopetettu eikä syytettä nostettu. Toisen kohdalla esitutkinta jatkuu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nadia Murad Mosul seksiorjat Jennifer W. Isis-äidit terroristijärjestö Islamilainen valtio Isis-palaajat Orjuus Jesidit Irak ISIS Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Terrorismilainsäädäntö jäämässä edelleen puutteelliseksi – lakivaliokunnan perussuomalaisilta vastalause: ”Suomesta ei saa tulla terroristien turvasatamaa Euroopassa”

Kiduttaja-talebania ei karkoteta Britanniasta – saattaisi joutua itse kidutetuksi Afganistanissa
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.















