
Italian parlamentin suurin puolue hajoamassa käsiin
Viiden tähden liike on horjumassa pahoin, uutistoimisto Reuters kirjoittaa. Puolueesta on loikannut ja eronnut lukuisia kansanedustajia. Puolueen kannatusluvut ovat jyrkässä laskussa ja vaalimenestys aluevaaleissa on surkeaa. Maaliskuun puoluekokouksessa puolue voi revetä jopa kolmeen osaan.
Puolue on epäonnistunut pahoin yhteistyön saralla. Puolueen vasemmistolaiset hylkäsivät puolueensa oikeistokonservatiivisen Liiton hallituksen aikana.
Nyt konservatiivit ovat jättämässä hyvästejä, kun puolue on hallituksessa yhdessä vanhan arkkivihollisensa kanssa.
Jako kolmeen
Puolueessa vellovat kolmensuuntaiset voimat. Yksi osa haluaisi palata protestiliikkeen juurilleen ja ottaa etäisyyttä osapuilleen kaikista muista italialaisista puolueista. Toinen osa haluaisi palata Liiton kumppaniksi. Kolmannen ryhmän mielestä puolueen tulisi vahvistaa hallitusyhteistyötä sosiaalidemokraattien kanssa.
Viime viikolla käytyjen Emilia-Romagnan aluevaalien jälkeen tulos oli Viiden tähden liikkeelle musertavaa katseltavaa. Puolue keräsi vaivaiset 3,5 prosenttia äänistä. Se on pyöristäen noin kymmenesosa siitä, mitä puolue sai Italian parlamenttivaaleissa vuonna 2018.
Hieman ennen vaaleja puolueen puheenjohtajan paikalta erosi ulkoministerinä toimiva Luigi Di Maio. Uusi puheenjohtaja olisi tarkoitus valita maaliskuussa, mutta puoluekokousta on lykätty muutamalla viikolla. Di Maion ero ei tuonut uudistavaa ja tuoretta voimaa aluevaaleihin. Ero pikemminkin alleviivasi puolueen nykyistä ahdinkoa.
Sissisotaa ja epäilyksiä
Puolueen perustamisesta lähtien liikkeessä mukana ollut veteraanipolitiikko Max Bugani tiivistää puolueen korpivaelluksen vertauskuvallisesti.
– Liike tapasi perustua runollisuuteen ja toivoon. Nyt ne ovat vaihtuneet sissisotaan ja epäilyksiin, hän pamauttaa.
Hän pitää puolueen hajoamista täysin mahdollisena. Hänen mukaansa se ei välttämättä ole edes huono asia. Hajoaminen olisi parempi kuin jatkuvien sisäisten riitojen selvittely.
Liike vuotaa
Väliaikaisella johdolla voi olla vaikeuksia pitää puolue kasassa Di Maion erottua. Jotkut puolueen kansanedustajat arvelevat puolueen vuotavan lisää edustajia ennen puoluekokousta.
Joulukuussa puolueesta loikkasi viisi senaattoria parlamentin ylähuoneesta Liittoon. Italiassa parlamentin molemmilla kamareilla on vahva merkitys. Eritoten ylähuoneessa hallituksen enemmistö on käynyt hyvin ohueksi.
Liitto-puolueesta kerrotaan, että he ovat kosiskelemassa 5-6 muuta Viiden tähden liikkeen senaattoria. Viiden tähden liikkeestä tätä riiausta ei pidetä mahdottomana.
Politiikan tutkijat tulkitsevat Viiden tähden liikkeen löyhää puoluejärjestäytymistä yhtenä syynä nykyiseen hajaannukseen. Viiden tähden liike muodostui aluksi vastustamaan tiukkoja ja jähmeitä puolueorganisaatioita. Nyt hallituspuolueena liike on juuri sitä, mitä se on alusta asti vastustanut kiivaasti.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mitä ihmettä nyt, Italia? Puolet italialaisista haluaisi maahan superjohtajan, jonka ei tarvitsisi välittää vaaleista

Italian sosiaalidemokraatit perustavat uuden puolueen

Taloustoimittaja Sandbu: Italia on suurin este euroalueen pankkiunionille

EU:n maatalousrahat mafian taskuun – 94 ihmistä pidätetty
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.