
Italian parlamenttivaaleista saattaa tulla kansallismielisten voimien näytös
Italiassa järjestään viikon kuluttua parlamenttivaalit, joiden alunperin pelättiin aiheuttavan Euroopassa suurta taloudellista epävakautta ja syöksevän EU:n jälleen kerran tuhon partaalle. Maailmantalouden positiivisen vireen myötä pelot valuuttakriisistä ovat hiljentyneet. Nyt odotetaan jännityksellä maahanmuttovastaisten ja kansallismielisten voimien näytöstä ja nainen saattaa näyttää kaapin paikan myös Italiassa.
Jos Italian vaaleista haluaa heti alkuun sanoa jotakin positiivista, niin se on ainakin varmaa, että ulkopuolinen vaikuttaminen ja hämmennyksen aiheuttaminen on vaikeaa. Sitä on nimittäin ihan riittävästi omasta takaa.
Galluppien keulilla komeilee säännöllisesti koomikko Beppe Grillon perustama, vaikeasti määriteltävä Viiden tähden liike. Vihertävän puolueen johtaminen on kaikkea muuta kuin puunhalaamista ja pelleilyä. Liikkeen digitaalisen infrastruktuurin on suunnitellut Gianroberto Casaleggio, joka oli yhdessä Grillon kanssa perustamassa puoluetta. Puolueen toiminta tapahtuu reaaliaikaisesti verkossa ja sitä johdetaan tilannekuvajärjestelmällä. Naisten asema puolueessa on vahva, siitä on todisteena muun muassa Rooman pormestari Virginia Raqqi.
Hieman Laura Huhtasaarta muistuttavan Georgia Melonin tunnuslause on kuinka ollakaan ”Italia ensin”. Riippuen siitä millaisia kiemuroita vaalien jälkeisissä hallitusneuvotteluissa nähdään, Meloni saattaa jopa nousta Italian pääministeriksi. Meloni edustaa Italian veljet -puoluetta, joka suhtautuu kriittisesti maahanmuuttoon ja Eurooopan Unioniin.
Silvio Berlusconi ei ole tekemiensä kuprujen takia ehdolla vaaleissa, mutta hänen Forza Italia -puolueensa on jälleen vedossa ja pitää koossa keskusta-oikeistopopulistista liittoumaa. Siihen kuuluu Melonin puolueen lisäksi Matteo Salvinin Pohjoisen liitto. Ainoa jonkin verran varma asia Italian vaalien jälkeisestä elämästä puhuttaessa on se, että maahan muodostetaan useamman puolueen koalitiohallitus. Tai sitten tuloksena on umpikuja ja uudet parlamenttivaalit.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää










