Artikkeli kuva

Vasemmalta: Kansanedustajat Mauri Peltokangas, Vilhelm Junnila ja Leena meri. / SU

Itäraja kiinni, heti! Peltokangas, Junnila ja Meri moittivat hallituksen noloa selittelyä (video)

22.09.2022 |22:31

Viikko sitten perussuomalaiset vaativat jotain rajaa venäläisturistien viisumeihin. Nyt turvallisuustilanne on pahentunut äkillisesti, sillä Venäjällä on määrätty osittainen liikekannallepano. Hallituksen lepsu toiminta ei vakuuta.

Lisäksi syyskuussa on myönnetty venäläisille yli 8 000 viisumia. Viikossa Suomeen on tullut kymmeniä tuhansia, iso osa turistiviisumilla.

Oppositio vaatii itärajaa kiinni, heti.

Ja mitä vastaa pääministeri Sanna Marin (sdp.)? Kertoo, että hallituksella on poliittinen tahto asiassa, minkä lisäksi viranomaiset arvioivat ja asiaa selvitellään parhaillaan.

Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) korosti hallituksen etsivät ratkaisua, ja että viranomaiset seuraavat ja päivittävät tilannetta.

Aiheesta keskustelevat Suomen Uutisten Jälki-istunto-videohaastattelussa kyselytunnin pääkysyjä Vilhelm Junnila, Leena Meri ja Mauri Peltokangas:

Suomen Uutisten Jälki-istunto, haastattelijana Maria Asunta. Youtube, 12 min 20 sek.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää