Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Jari Ronkainen väitetystä sähkön hintavaikuttamisesta: ”Jos väite pitää paikkansa, päitä vaaditaan vadille Fortumin hallinnossa”

11.08.2022 |12:48

Iltalehden tämänaamuisessa uutisessa esitettiin hurja väite siitä, että valtionyhtiö Fortum hyötyy sähkön korkeista hinnoista seisottamalla Meri-Porin voimalaitostaan. Meri-Porin voimalaitoksen 565 megawatin tuotantopanoksen tuleminen markkinoille alentaisi merkittävästi sähkön hintaa. Perussuomalainen kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Jari Ronkainen ottaa syytöksen vakavasti.

– Tässä tilanteessa valtion tulisi tehdä kaikkensa pitääkseen sähkön hintoja kohtuullisina, mukaan lukien omistajaohjaus omissa valtionyhtiöissä. Jos väite hintoihin vaikuttamisesta Meri-Porin voimalaitosta seisottamalla pitää paikkansa, päitä vaaditaan vadille Fortumin hallinnossa, Ronkainen jyrähtää.

Asia syytä tutkia perinpohjin

Fortum kertoo vastauksessaan Iltalehdelle, että päätöstä Meri-Porin ottamisesta kaupalliseen käyttöön ei ole tehty ja että laitoksella ei ole riittävästi henkilöstöä eikä hiiltä pitkäaikaiseen kaupalliseen käyttöön. Sähkön hintaan vaikuttaminen tukkumarkkinoilla on EU:n Remit-asetuksen mukaan kielletty, ja markkinavalvonnasta Suomessa vastaa työ- ja elinkeinoministeriön alainen Energiavirasto.

– Työ- ja elinkeinoministeriö on aloittamassa energiansäästökampanjan, jossa tiedotetaan kansalaisille vinkkejä sähkön säästämiseksi. Valtion tulisi kuitenkin ensisijaisesti varmistaa, että koko tuotantokapasiteetti on käytössä ja Suomi olisi mahdollisimman energiaomavarainen. Tilanne vaikuttaa nurinkuriselta, ja Energiaviraston on syytä tutkia asia perinpohjin, Ronkainen kuvailee.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää