

Jengirikollisia piileskelee Turkissa – Ruotsin hallitus sukkasillaan
Turkin johto on pitänyt suurta meteliä Ruotsissa majailevista ”kurditerroristeista”. Ruotsi on sen sijaan ollut hipi hiljaa Turkissa lymyilevistä jengirikollisista. Liekö takana jotakin kriminaalipolitiikkaakin suurempaa?
Joulupäivänä Tukholma Rinkebyssä murhattiin rikollisjengin keulahahmo ja siitä lähtien jengisota on ollut jatkuvasti otsikoissa. Jengisota on nimitys, jota rikolliset itse käyttävät. Poliisi puhuu mieluummin kilpailevista jengeistä, jotka taistelevat huumemarkkinoiden herruudesta.
Keskeinen henkilö edelleen jatkuvissa ammuskeluissa ja räjäytyksissä on Aftonbladetin mukaan Uppsalassa kasvanut Turkin kansalainen, joka Encrochat-palvelussa on käyttänyt nimeä ”Fox kurdish” (Kurdikettu). Hän oleskelee tiettävästi Turkissa.
Hallituksen toimettomuus ihmetyttää
Monet poliisikunnassa ihmettelevät SVT:n mukaan, ettei Kurdikettua ja muita Turkissa pakoilevia jengirikollisia ole saatu leivättömän pöydän ääreen. Kriittisten poliisien mukaan hallituksen olisi aika kutsua Turkin suurlähettiläs puhutteluun ja vaatia vastausta siihen, miten Turkin valtio aikoo toimia kansalaistensa kanssa, joiden epäillään sekaantuneen murhiin ja räjäytyksiin Ruotsissa.
Ruotsin mediassa on jopa esitetty epäilyjä siitä, että meneillään oleva takkuinen Nato-jäsenyysprosessi heijastuisi jotenkin virallisen Ruotsin haluttomuuteen puuttua jengirikollisten mahdolliseen majailuun Turkissa.
– Juridinen yhteistyö maittemme välillä on mallikasta ja jos meneillään olevat hankkeet konkretisoituvat, niin se tulee edelleen lujittamaan yhteistyötämme, muotoilee oikeusministeri Gunnar Strömmer SVT:n uutisissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- huumemarkkinat kurditerroristit Kurdikettu Fox Kurdish "Kurdiska räven" Gunnar Strömmer PKK kriminaalipolitiikka räjäytykset jengirikolliset Encrochat jengisodat murhat rikollisjengit Ammuskelu huumekauppa Turvallisuuspolitiikka Turkki Ruotsi nato
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jimmie Åkesson: Ruotsi ei saa mennä liian pitkälle Turkin myötäilyssä

Perussuomalaiset varoittanut katujengi-ilmiöstä jo vuosia – nyt on viimeinen hetki toimia puuttumalla juurisyihin eli maahanmuuttoon

Vasemmiston mielestä perussuomalaiset lietsoo aiheetonta pelkoa – Rantanen: Jengirikollisuuteen vastattava kovilla keinoilla

Perussuomalaiset haluaa turvallisen Suomen – Meri: ”Lopetetaan nykyinen löperö maahanmuuttopolitiikka”
Viikon suosituimmat

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Bergbom: Velkarahoitteinen kehitysapu on tiensä päässä – rahat on Suomesta loppu
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom vaatii järeitä toimia Suomen julkisen talouden pelastamiseksi valtiovarainministeriön tänään julkistamien kehysehdotusten jälkeen.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.













