

LEHTIKUVA
Jengirikollisuus tulee kalliiksi Ruotsin kansantaloudelle – maakuva ruvella, investoinnit kutistuvat ja työvoiman saanti vaikeutuu
Ruotsalaisyritysten mukaan nyt on entistä vaikeampaa houkutella maahan koulutettua työvoimaa ulkomailta. Myös investoijat harkitsevat yhä tarkemmin, millaiseen soppaan lusikkansa pistävät. Syynä on jengirikollisuuden ja viimeaikaisten ampumisten ruttaama kuva Ruotsista.
Näkemys Ruotsista pohjoisen rauhan tyyssijana on joutunut kovasti kuhmuille lähes jokapäiväisiksi yltyneiden jengiampumisten takia. Tukholman Kauppakamarin tekemästä selvityksestä käy ilmi, että 83 prosenttia yrityksistä koki jengiampumisten jo vaikuttaneen liiketoimintaansa.
Investointien houkutteleminen Ruotsiin sekä kansainväliset rekrytoinnit ovat vaikeutuneet maakuvan tummumisen myötä.
– Rikollisuuteen liitetty negatiivinen trendi on ehdottomasti saatava kääntymään, sanoo Kauppakamarin toimitusjohtaja Andreas Hatzigeorgiou SVT:n haastattelussa.
– Muutoin riskinä on se, että nykytilanne vaikuttaa kielteisesti koko Ruotsin hyvinvointiin.
Tärkeintä perheille on turvallisuus
– Jos työntekijä muuttaa perheensä kanssa tänne, niin globaalilla maineella on väliä ja samoin on selvää, että nykyinen tilanne ei ole eduksi. En osaa sanoa, kuinka usein meiltä kysytään maan nykytilasta mutta vielä muutama vuosi sitten kysymyksiä ei ollut ainuttakaan, toteaa Volvo Carsin Göteborgin alueen liiketoiminnan kehitysjohtaja Thomas Andersson Tidningen Näringslivetissä.
– Olen itse asunut ulkomailla ja huomannut, että kaikista tärkeintä siellä on se, miten perhe kaikkinensa viihtyy.
– Ainahan toki on seikkailunhaluisia ihmisiä, jotka eivät ole niin kovia huolehtimaan mutta uskon, että suurin osa ajattelee toisin. Olemme aidosti huolissamme.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- valtion hyvinvointi Andreas Hatzigeorgiou seikkailunhalu Thomas Andersson jengiampumisten vaikutus liiketoimintaan viihtyminen uudessa maassa yritysten investoinnit Ruotsiin Työvoiman rekrytointi ulkomailta maabrändi maakuva ammuskelut ampumiset rikollisjengit hyvinvointivaltio Jengirikollisuus Perhe Turvallisuus Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Löysän maahanmuuttopolitiikan aiheuttamat ongelmat näkyvät nyt entistä kirkkaammin julkisuudessa – “Perussuomalaiset olivat oikeassa maahanmuutosta”

Jimmie Åkesson poistaisi kansalaisuuden heiltä, jotka eivät halua elää Ruotsissa maan tavalla: ”Sopeutukaa tai muuttakaa muualle”

Järjestäytynyt rikollisuus ui soten liiveihin Ruotsissa – hoitoalan vaikeudet kasvavat väärinkäytösten myötä

Presidenttiehdokas Halla-aho: Jos me Suomessa teemme kaiken samoin kuin Ruotsissa, myös lopputulos tulee olemaan samanlainen

Sisäministeri Mari Rantaselta tyly viesti katujengiuraa suunnitteleville nuorille: “Kadut eivät kuulu jengeille, joten tänne on turha tulla hillumaan – Suomessa on tehokas poliisi”

Rikollisryhmät etsivät kuumeisesti uusia jäseniä – jengeihin hamutaan jopa 6-vuotiaita ja yläasteen koululaiset saavat rahakkaita tarjouksia palkkamurhasta

Oikeusministeri Leena Meri: Nöyryytysväkivalta huolestuttaa ja pelottaa nuorisoa – ”Hallitukselta on tulossa toimia nuorten turvaamiseksi”

Rikollisjengi houkutteli 16-vuotiaan torpedoksi – matkasi toiseen kaupunkiin murhaamaan
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää