

Jopa CNN myöntää: Bidenin henkisten kykyjen heikkenemisestä olisi voitu raportoida paremminkin
Valtamedia on tehnyt salamannopean täyskäännöksen uutisoinnissaan Yhdysvaltain presidenttikisasta. Nyt lehdet ovat valmiita myöntämään vaaliväittelyssä totaalisesti epäonnistuneen Bidenin kognitiiviset ongelmat. Vaaliväittelyn ”kauhushow” ei ollut yksittäistapaus. Monet toimittajat jopa sanovat, että ongelmista olisi pitänyt uutisoida jo paljon aiemmin.
Presidentti Joe Bidenin kannalta katastrofaalisesti menneen vaaliväittelyn jälkeen hänen tukijansa ovat kääntäneet kelkkansa täysin. Lehdet, joiden mielestä Biden oli vielä hetki sitten ”kriittisellä hetkellä terävä ja viisas” ja fyysisesti hyvässä kunnossa myöntävät nyt istuvan presidentin kognitiiviset ongelmat ja vaativat pääkirjoituksissaan häntä jättäytymään pois presidenttikilvasta. Jopa demokraattien kansanedustajat valmistelevat kirjelmää, jossa pyydetään Bidenia luopumaan ehdokkuudesta.
Trump-vastaisena tunnettu CNN otsikoi juttunsa sanoen, että ”Bidenin henkisestä kunnosta olisi voitu uutisoida paremmin ennen vaaliväittelyä, myöntävät jotkut Valkoisen talon toimittajat”. Lehden mukaan eräät Valkoiseen taloon akkreditoidut toimittajat toivovat nyt, että olisivat yrittäneet kovemmin saadakseen kerrottua presidentti Bidenin kognitiivisista ongelmista.
Vielä kuukausi sitten demokraattimedia kiisti ongelmat
Uutiskanava CNN myöntää itsekin asettuneensa puolustamaan Bidenia vielä kesäkuun alussa, kun arvostettu Wall Street Journal -lehti julkaisi pitkän jutun, jossa kerrottiin istuvan presidentin suoriutuneen huolestuttavan huonosti kokouksissa. Valkoisen talon tiedottajat vastasivat, että Biden on täysin terävä ja häneen kohdistunut kritiikki on pelkkää puoluepolitiikkaa.
Tuolloin CNN yhtyi demokraattimedian kuoroon, joka syytti Wall Street Journalia puolueellisesta uutisoinnista, jonka tarkoitus oli vahingoittaa Bidenin imagoa, koska jutussa oli siteerattu enimmäkseen republikaanipolitiikkojen kertomuksia.
CNN-kanavan viime viikolla isännöimä vaaliväittely teki kuitenkin kaikille selväksi, että presidentti Bidenilla on sekä ”hyviä päiviä että pahoja päiviä”, mutta huonot päivät ja ”jäätymiset” ovat tulleet yhä yleisemmiksi. Niinpä monet ovat alkaneet kysyä, ovatko Valkoisen talon toimittajat jättäneet tahallaan uutisoimatta Bidenin rajoitteista.
Toimittaja: Ei haluttu antaa uskottavuutta oikeiston väitteille
CNN:n haastattelemat Valkoisen talon toimittajat kiistävät, että olisivat jättäneet kertomatta Bidenin kognitiivisista ongelmista siksi, että haluavat tukea Bidenin uudelleen valintaa, mutta monet tuovat kuitenkin selkeästi esille syvän vastenmielisyytensä Donald Trumpia kohtaan.
Useat haastatelluista toimittajista ovat sitä mieltä, että Bidenin ikään ja henkiseen kuntoon liittyvistä asioista olisi pitänyt uutisoida enemmän. Yksi syy uutisoinnin välttämiseen oli se, että ei haluttu antaa vettä oikeiston myllyyn.
– Oikeistomedia kutsui häntä seniiliksi heti ensimmäisestä päivästä lähtien, eikä se ollut totta, eräs CNN:n nimettömänä haastattelema toimittaja sanoo.
– Jos sen jälkeen uutisoit mitä tahansa ikään liittyvää, olet tavallaan antamassa uskottavuutta sellaisille ihmisille, jotka ovat liikkeellä pahantahtoisesti.
Toimittajien mukaan Valkoisen talon tiedotusosasto on pitänyt presidenttiä suojassa toimittajilta. Biden on antanut vähemmän laajoja haastatteluja ja lehdistötilaisuuksia kuin aiemmat presidentit. Niinpä toimittajien on ollut vaikea arvioida miten presidentti suoriutuu kysymyksistä ilman ennalta kirjoitettuja vastauksia.
Toimittajat myöntävät myös, että pelko Valkoisen talon tiedotusosaston ja demokraattipuolueen reaktioista on vaikuttanut heidän uutisointiinsa.
New York Post: ”Media tajuaa yhtäkkiä, että Biden on sekaisin”
Keskiviikon paperilehden kannessa konservatiivinen New York Post -lehti irvailee demokraattilehdille: ”Media tajuaa yhtäkkiä, että Biden on sekaisin. Nyt he kertovat sen meille!” Kannessa on lainauksia muiden lehtien jutuista, joissa kerrotaan, että Bidenille tulee jäätymisiä yhä useammin ja että avustajat suojaavat häntä muulta maailmalta.
Today's cover: Biden had ‘15-20’ episodes of cognitive decline in last year, Carl Bernstein says https://t.co/TVykFMzPY8 pic.twitter.com/M8M3otgmKa
— New York Post (@nypost) July 3, 2024
Näiden ongelmien ei olisi pitänyt tulla yllätyksenä kenellekään vähänkään asioita seuraavalle. Mutta Yhdysvaltain vasemmistolaisella valtamedialla on ollut kova tarve vakuuttaa, että Biden on terävä ja toimintakykyinen. Vakuuttelu on ollut sitä kovempaa, mitä enemmän ongelmia on näkynyt. Ja Suomen valtamedia kopioi juttunsa ja näkökulmansa sellaisenaan Yhdysvaltain vasemmistolehdistä.
Veteraanitoimittaja Carl Bernstein kertoi CNN-kanavalla maanantaina, että Bidenilla on viimeisen vuoden aikana ollut vakavia kognitiivisia ongelmia jopa 20 kertaa. Vaaliväittelyn ”kauhushow” ei siis ollut yksittäistapaus. Viimeisen puolen vuoden aikana muutos on ollut erityisen selvä, mutta Bidenin lähipiiri ja toimittajat ovat pyrkineet salailemaan ongelmia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Carl Bernstein Wall Street Journal Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 Valkoinen talo Joe Biden valtamedia CNN Donald Trump
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Joe Biden luopui ehdokkuudestaan – republikaanit vaativat eroamaan myös presidentin tehtävästä

Biden puhui ”demokratian pelastamisesta”- aikoo puuttua korkeimman oikeuden toimintaan
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.
Uusimmat

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää





