
Joukko meppejä vaatii EU:ta toimiin Unkarin viisumipäätöksen jälkeen – Tynkkynen mukana vaatimuksessa
Unkarin päätös alkaa myöntää venäläisille pikaviisumeja EU-alueelle on saanut täystyrmäyksen Euroopassa. Nyt 67 europarlamentaarikon joukko on lähettänyt komission puheenjohtajalle Ursula von der Leyenille kirjeen, jonka yksi allekirjoittajista on europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen.
Sebastian Tynkkynen pitää Unkarin syntilistaa pitkänä. Muun muassa estelyt Ukrainan tukemisessa, Venäjä-pakotteiden jarruttaminen sekä Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyksien perusteeton hidastelu ovat vaarantaneet Euroopan turvallisuutta. Touhu on nyt saamassa jatkoa maan viisumipäätöksen myötä.
– Jos Unkari aloittaa pikaviisumien myöntämisen venäläisille, se tarkoittaa pääsyä vapaan liikkuvuuden Schengen-alueelle ilman turvallisuusselvitystä. Tämä tulisi avaamaan portit myös venäläisille vakoojille Eurooppaan, eikä sitä tule missään nimessä sallia, Tynkkynen linjaa.
EU ei voi vain seurata sivusta
Unkari on perustellut päätöstään Venäjän valtionyhtiö Rosatomin ydinvoimalahankkeella, jonka vuoksi maahan tulee venäläisiä työntekijöitä. Jos Unkari ei peruuta linjassaan, Tynkkynen ja muut kirjeen allekirjoittaneet vaativat EU:ta ryhtymään toimiin.
– EU:n sisäasioista vastaava komissaari oli onneksi reagoinut pikaisesti esitettyihin vaatimuksiin lähettämällä Unkarin hallitukselle selvityspyynnön asiasta. Jos Unkari toteuttaa tämän pikakaistan venäläisille, EU ei voi vain seurata sivusta. Kuten me kirjeessä toteamme, silloin Unkarin läsnäolo Schengen-alueessa on nostettava pöydälle ja Unkarin rajoille pitää tarvittaessa asettaa rajatarkastuksia.
Vaakakupissa Euroopan turvallisuus
– Kun vaakakupissa on Euroopan turvallisuus, ei meillä ole muuta vaihtoehtoa kuin ryhtyä suojaaviin toimiin, Tynkkynen päättää.
Vaatimus oli jo toinen, jonka Tynkkynen on europarlamentissa allekirjoittanut Unkarin Venäjä-linjaan puuttumiseksi. Aiemmassa kirjeessä joukko europarlamentaarikkoja vaati Unkarin äänioikeuden hyllyttämistä neuvostossa toistuvien Venäjää palvelevien toimien takia.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Unkarin Venäjä-linja Rosatom viisumipäätös Euroopan turvallisuus Ukrainan tukeminen Schengen-alue Nato-jäsenyys Ursula von der Leyen Venäjä-pakotteet rajatarkastukset Euroopan unioni Unkari Sebastian Tynkkynen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sebastian Tynkkynen: Unkarin Fidesz-puolueen kysymys oli vaalien alla median pääkysymys perussuomalaisille – ja kun saamme torpattua heidät, media on hiljaa

Eurovaaliehdokas Ruohonen-Lerner pitää ECR-ryhmän leimaamista laitaoikeistoksi vasemmiston vaalipropagandana: ”Vasemmistoliberaalit yrittävät luoda vastakkainasettelua ja leimata meidät valheilla”

Kolumni: Euroopan parlamentissa tarvitaan vallan uusjako

”Isoja uutisia Brysselistä”, kertoo tuore meppi Sebastian Tynkkynen, ja lähettää samalla terveisiä vasemmistolle
Viikon suosituimmat

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.

Johdateltu viestintä hämmentää – konsulttien käsikirjan opit ohjaavat keskustelua datakeskuksesta Mikkelissä
Datakeskuspelikirja todistaa, ettei konsulttien fiktio muutu mainostoimistossakaan faktaksi. Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy tilasi viestintäsuunnitelman ”Datakeskus- ja sähköintensiivisten investointien viestintä- ja toimintapelikirja”, ja yritys toteutti sen osana EU:n osarahoittamaa EAKR-hanketta, jonka tavoitteena on houkutella investointeja Etelä-Savoon. Pelikirjan ulkoasusta vastasi mainostoimisto Avidly, ja välittävänä viranomaisena toimi Etelä-Savon maakuntaliitto.

Ministeri Lulu Ranne: Ilmastolaki on susi ja niin on sen arviointikin
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lyttää tuoreen ilmastolain tavoitteiden arvioinnin keskeneräiseksi ja ideologiseksi. Ministerin mukaan raportissa ei ole uusinta tutkimustietoa, eikä siinä mainita edes NASA:n satelliittihavaintoa Suomen 50 miljoonan tonnin hiilinielusta. Ranne varoittaa, että vuoden 2035 hiilineutraaliustavoite vaatisi ”poskettomia toimia”, jotka kurjistaisivat suomalaisia yrittäjiä ja työntekijöitä etenkin metsä- ja maataloudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













