

LEHTIKUVA
Julkisen sanan neuvosto on vetelä keskustelukerho: Kokoustaa harvoin, käsittelyyn seuloutuu vain kapea siivu kansalaisten kanteluista
Vastoin media-alan lobbarien ja yhdistyspomojen vaatimuksia Suomen hallitus on lopettamassa tuen maksamisen Julkisen sanan neuvostolle. Oikeusministeri Leena Meren mukaan leikkauspäätöksen taustalla on ajatus siitä, että JSN voisi rahoittaa toimintansa itse.
Julkisen sanan neuvoston (JSN) toiminnan tukemiselle veronmaksajien rahoista on tulossa stoppi.
Valtiovarainministeriö esittää ensi vuoden valtion talousarviossaan, ettei JSN saisi enää jatkossa valtionapua. Avustuksen leikkaamisen myötä JSN:n rahoituksesta olisi leikkautumassa noin kolmasosa.
Vielä viime vuonna 2023 JSN sai oikeusministeriöltä toimintaansa 135 000 euroa. Loput kuluista ovat maksaneet JSN:n kannatusyhdistyksen Jusanekin jäsenjärjestöt. Niihin kuuluu media-alan kotimaisia suuryrityksiä ja jäsenjärjestöjä.
Uhka rahantulon katkeamisesta säikäytti
Julkisen tuen leikkautuminen on otettu alalla vastaan liki hysteerisissä tunnelmissa. Esimerkiksi Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho kuvailee esitystä poistaa tuki kertaheitolla ”järkyttäväksi”. Ahon mukaan julkinen tuki on edellytys median nauttimalle luottamukselle, ja lisäksi myös ”turvallisuuskysymys”.
Päätoimittajien yhdistyksen kannanoton mukaan media-alan itsesäätely on ”uskottavampaa ja vaikuttavampaa”, kun valtio on rahoituksen kautta mukana.
Päätoimittajayhdistyksen ja Journalistiliiton kannanotoista puuttuu se näkökulma, että tiedotusvälineillä olisi mahdollisuus rahoittaa JSN:n toiminta omista varoistaan. Esimerkiksi Sanoma Media Finland Oy:n liikevaihto oli 553,1 miljoonaa euroa vuonna 2023, joten JSN:n kustannuksiin osallistuminen olisi mitätön siivu yhtiön rahoista.
Oikeusministeri Leena Meren mukaan leikkauspäätöksen taustalla oli nimenomaan ajatus, että JSN voisi rahoittaa toimintansa itse. Oikeusministeri vertaa JSN:aa Mainonnan eettiseen neuvostoon, joka saa rahoituksensa alan järjestöiltä.
Neuvoston merkitystä lobataan mielikuvilla
JSN:n valtiontuen puolustelijoiden ja media-alan lobbarien usein kuultu väite on ollut, että JSN:n julkisen tuen heikentäminen lisäisi mediariitojen oikeuskäsittelyjä ja sitä kautta toisi valtiolle lisää kustannuksia. Väitteen avulla luotu mielikuva siitä, että JSN käsittelee saamansa kantelut ja ratkaisee ne, johtaa harhaan.
Toki järjestelmä on lähtökohtaisesti selkeä: JSN:lle voi kannella mistä tahansa, kunhan pystyy osoittamaan, että tiedotusväline on rikkonut Journalistin ohjeita.
Todellisuudessa JSN hylkää valtaosan kanteluista. Esimerkiksi vuonna 2015 neuvosto otti käsittelyyn vain 92 kantelua eli noin 21 prosenttia kaikista kanteluista.
JSN:n uusimmasta toimintakertomuksesta selviää, että kanteluiden määrä on nousussa: JSN:lle tehtiin vuoden 2023 aikana 739 kantelua. Määrä on huomattavasti suurempi kuin koskaan aiemmin. Ratkaistuja kanteluita kertyi viime vuonna kuitenkin vain 75. Näistä 31 oli sellaisia, joista kantelu oli saapunut jo edellisenä vuonna.
Median itsesääntelyelimeen kantelun lähettävän tavallisen kansalaisen olisikin kenties hyvä tiedostaa, että todennäköisesti JSN ei reagoi. Jos kantelu sattuisikin pääsemään käsittelyyn, reagointi on hidasta.
Kansalaisen kantelu karsiutuu herkästi
JSN:n toimintaa ohjaava perussopimus luettelee useita perusteita kantelun käsittelemättä jättämiselle. Esimerkiksi JSN ei ilman erityistä syytä ota käsiteltäväkseen asiaa, jonka julkaisemisesta on kulunut enemmän kuin kolme kuukautta. Johdonmukaiselta vaikuttaa toki sopimuksen kohta, jonka mukaan samassa asiassa vireillä oleva oikeudenkäynti estää kantelun päätymisen käsittelyyn.
Perussopimuksessa kuitenkin todetaan myös, että neuvoston puheenjohtaja voi harkintansa mukaan lopettaa kantelun käsittelyn. Näin ollen JSN-puheenjohtaja Eero Hyvöselle jää periaatteessa viimeinen sana käsittelypäätösten tekemisessä.
JSN:n toimintakertomuksesta selviää, että viime vuonna puheenjohtaja päätti olla ottamatta neuvoston käsittelyyn eli karsi 445 kantelua, joista osa oli saapunut jo vuoden 2022 puolella.
Vaikka JSN voi periaatteessa myös ottaa puheenjohtajan karsiman kantelun uudelleen käsittelyyn siitä riippumatta, onko kantelusta tehty uudelleenkäsittelypyyntöä, näin tapahtuu vain harvoin. Tätä mahdollisuutta neuvosto käytti vain kerran vuoden 2023 aikana.
Syksyllä vain kolme kokousta
Lukujen perusteella voi todeta JSN:n olevan vetelä keskustelukerho, jonka käsittelyyn lopulta seuloutuu vain kapea siivu kansalaisilta neuvostolle lähetetyistä kanteluista. Tänä vuonna aikavälillä 1. tammikuuta – 18. kesäkuuta JSN:lle on lähetetty kaikkiaan 334 kantelua, joista 197 eli vajaa kaksi kolmannesta karsiutui pois.
Neuvosto myös kokoontuu sangen verkkaiseen tahtiin, sillä alkavana syksynä JSN kokoustaa vain kolme kertaa. Kokonaiskuvan arvioinnissa JSN:n julkisen tuen lakkauttamisesta hätkähtäneiden kannanotot näyttävätkin pahasti ylireagoinnilta. Samalla on hyvä muistaa, että JSN ei ole viranomaistaho eivätkä neuvoston jäsenet ole viranomaisia, joten julkisen tuen leikkautuminen ei heikennä valtion toimintoja.
Tutkijatohtori Toni Malminen toteaa viestipalvelu X:ssa osuvasti, että julkisten tukien vastaanottajille kehittyy herkästi taipumus uskoa siihen, ettei tuensaajien toiminta olisi enää mahdollista ilman valtiota.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- julkinen tuki Toni Malminen Eero Hyvönen Hanne Aho veronmaksajien rahat valtionapu Journalistin ohjeet Julkisen sanan neuvosto Journalistiliitto Leena Meri leikkaukset media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kommentti: Elina Grundströmin johtama viher-JSN jakaa medialle tuomioita, joissa haisee kaksoisstandardi

Julkisen sanan neuvosto ja Journalistiliitto suojelevat syytteen saanutta faktantarkistajaa – ei sanaakaan kunnianloukkauksesta, kääntävät keskustelun ”toimittajien häirintään”

Julkisen sanan neuvostoon vihreä hyökyaalto – samalla ovenavauksella sisään transaktivisti ja Voima-lehden kustannuspäällikkö
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Kolmanneksi varapuheenjohtajaksi ylsi Simo Grönroos

Kansanedustaja Joakim Vigelius toiseksi varapuheenjohtajaksi

Teemu Keskisarja nousee ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi

Harri Vuorenpää jatkokaudelle puoluesihteeriksi

Riikka Purra valittu jatkamaan puheenjohtajana
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää