

LEHTIKUVA
Junnila onnittelee Kreikkaa turvapaikkajärjestelmänsä uudistamisesta: ”Lihapatojen perässä tulleet onnenonkijat lähetetään takaisin”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila onnittelee Kreikkaa, jonka parlamentti päätti perjantaina hyväksyä turvapaikkajärjestelmää uudistavat lait. Uusien lakien myötä turvapaikkahakemusten käsittelyä nopeutetaan ja kielteisen päätöksen saaneet palautetaan takaisin Turkkiin.
Lisäksi turvapaikanhakijoilta poistettiin mahdollisuus kreikkalaiseen sosiaaliturvatunnukseen. He eivät jatkossa pääse samoihin sosiaalietuuksiin kuin muut EU-maa Kreikan kansalaiset.
– Suomi ei ole pystynyt samaan, koska meillä piiloudutaan saman EU-lainsäädännön ja jopa perustuslain taakse, Vilhelm Junnila toteaa.
Palauttaa yli 10 000 turvapaikanhakijaa
Kreikan pääministeri Kyriakos Mitsotakis ilmoitti, että Kreikka palauttaa yli 10 000 turvapaikanhakijaa Lesboksen saarelta takaisin Turkkiin. Uudet lait antavat selkeän signaalin, että vain henkilöt, joilla on todellinen tarve turvapaikalle ovat tervetulleita. Muut palautetaan pikaisesti takaisin.
– Kreikkalainen periaate on hyvä ja Suomen tulee antaa samanlainen signaali. Oikeasti turvapaikkaa tarvitsevat hoidetaan, lihapatojen perässä tulleet onnenonkijat lähetetään takaisin, jyrähtää Junnila.
Junnila toimii Euroopan turvallisuus- ja yhteystyöjärjestö ETYJin Suomen valtuuskunnan puheenjohtajana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- palautukset turvapaikkajärjestelmä Vilhelm Junnila Turvapaikanhakijat Turkki perussuomalaiset Kreikka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kreikka muutti turvapaikkalakejaan – kansalaiset estivät maihinnousun Kosilla

Saksan AfD vaatii uuden pakolaiskriisin alla: Euroopan turvattava omat ulkorajansa

Mäkynen: Uusi siirtolaiskriisi uhkaa Suomea

Ronkainen Erdoganin uhkauksesta lähettää pakolaiset Eurooppaan: ”Suomella pahin mahdollinen hallitus, pahimpaan mahdolliseen aikaan”

Rinteen hallitus valmistautuu uuden siirtolaisaallon vastaanottamiseen – Tavio: Seuraavassa siirtolaiskriisissä rajat kiinni

Turkki vaihtaa kanavaa – “Rauhan kevät” jatkuu verkossa

Tietotoimisto: Kreikka palauttaa pakolaisia Turkkiin maarajan kautta

Kreikan saarilla mielenosoituksia täyttyvien vastaanottokeskusten aiheuttamien ongelmien vuoksi

Kreikka rakentaa kelluvia esteitä Egeanmerelle laittomien siirtolaisten kulun estämiseksi
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Juha Telkkinen luotti siihen, että Kelan asumistuki takaisi vuokrien maksun - erityisesti, koska oli sovittu, että asumisen tuet maksetaan suoraan vuokranantajan tilille. Toisin kävi: vuokralainen siirsi tuen itselleen, jätti useita vuokria maksamatta, muutti pois salaa ja aiheutti tuhansien eurojen vahingot Kouvolassa sijaitsevaan asuntoon. Telkkisen mukaan tapaus paljastaa vuokramarkkinoilla kasvavan riskin, josta yksityisten vuokranantajien tulisi olla tietoisia.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












