Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Jurva: Turvakodeissa yhä enemmän lapsiasiakkaita

10.09.2014 |15:24

Turvakotien rahoituksen on määrä siirtyä kunnilta valtion vastuulle ensi vuoden alusta. Rahoituksen siirto on osa rakennemuutosta, jolla kuntien tehtäviä ja velvoitteita vähennetään.

Ensi- ja turvakotien liitto julkaisi tiedotteen, jossa se ilmaisi huolensa rahoituksen riittävyydestä asiakasmäärien kasvaessa. Liiton mukaan sosiaali- ja terveysministeriön ensi vuoden budjettiin osoittama 8 miljoonan euron määräraha ei riitä edes nykyisten turvakotien rahoittamiseen, saati kasvavaan tarpeeseen.

– Turvakotien lapsiasiakkaat ovat lisääntyneet viime vuosina ja heidän kokemansa väkivalta on monipuolistunut. Ensi- ja turvakotienliiton asiantuntijoiden mukaan lasten määrän kasvaminen kertoo avunhakemisessa tapahtuneista muutoksista. Lapset tulevat turvakotiin aiempaa nuorempina ja sen tulkitaan johtuvan siitä, että perheet osaavat hakea entistä varhaisemmin apua tilanteeseensa, perussuomalaisten kansanedustaja Johanna Jurva huomauttaa.

Varhainen apu tuo säästöjä

Jurva muistuttaa, että varhaisessa vaiheessa haettu ja saatu apu on inhimillistä.

– Se säästää yksilöitä ja perheitä henkilökohtaisten ongelmien pitkittymiseltä. Samalla yhteiskunnalta säästyy merkittäviä summia tuen tarpeen vähentyessä tai poistuessa.

Jurva jätti aiheesta kirjallisen kysymyksen hallitukselle. Jurva haluaa tietää, miten hallitus varmistaa turvakotien toiminnan riittävän rahoituksen ja avun saatavuuden asuinpaikkakunnasta riippumatta. Ovatko kasvavat lapsiasiakkuudet ja niiden erityispiirteet otettu huomioon määrärahoja asetettaessa?

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää