Artikkeli kuva

Perussuomalaisten Ari Jalonen eduskunnan täysistunnossa eduskunnassa syyskuuta 2016. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Kansanedustaja Ari Jalonen torppasi huhuja: ”Matkailuautoille ja -vaunuille ei tule veroa”

13.01.2017 |15:23

Kansanedustaja, Ari Jalonen totesi avauspuheenvuorossaan Caravan Show -messuilla Turussa tänään, että matkailuautoille ja -vaunuille ei ole tulossa veroa.

– Tästä on liikkeellä perättömiä huhuja. Matkailuautoille- ja vaunuille ei tule veroa, painotti liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtajana toimiva Jalonen.

Samalla hän harmitteli moottoripyörille kaavailtua veroa ja totesi, ettei se ollut perussuomalaisten idea, vaikka näin on väitetty.

Jalonen korosti lisäksi sitä, että nykyhallitus tekee merkittäviä lisäpanostuksia tiestön kunnossapitoon.

– Tiestön korjausvelka on valtava, ja hallitus on lisännyt tienpidon rahoitusta, jotta enemmän teitä saadaan parempaan kuntoon, Jalonen totesi.

Jalonen myös kehui karavaanareita ja pitää asuntovaunuilua hienona harrastuksena, josta hänellä on hyviä kokemuksia lapsuudesta.

– Siinä näkee maailmaa, ja perhekin viihtyy yhdessä.

Jalonen suunnittelee vuokraavansa matkailuauton ja matkustavansa Suomessa perheensä kanssa ensi kesänä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
8.
Suomen uutiset logo

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana

30.01.2026 |12:01

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää