Artikkeli kuva

Perussuomalaisten Ari Jalonen eduskunnan täysistunnossa eduskunnassa syyskuuta 2016. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Kansanedustaja Ari Jalonen torppasi huhuja: ”Matkailuautoille ja -vaunuille ei tule veroa”

13.01.2017 |15:23

Kansanedustaja, Ari Jalonen totesi avauspuheenvuorossaan Caravan Show -messuilla Turussa tänään, että matkailuautoille ja -vaunuille ei ole tulossa veroa.

– Tästä on liikkeellä perättömiä huhuja. Matkailuautoille- ja vaunuille ei tule veroa, painotti liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtajana toimiva Jalonen.

Samalla hän harmitteli moottoripyörille kaavailtua veroa ja totesi, ettei se ollut perussuomalaisten idea, vaikka näin on väitetty.

Jalonen korosti lisäksi sitä, että nykyhallitus tekee merkittäviä lisäpanostuksia tiestön kunnossapitoon.

– Tiestön korjausvelka on valtava, ja hallitus on lisännyt tienpidon rahoitusta, jotta enemmän teitä saadaan parempaan kuntoon, Jalonen totesi.

Jalonen myös kehui karavaanareita ja pitää asuntovaunuilua hienona harrastuksena, josta hänellä on hyviä kokemuksia lapsuudesta.

– Siinä näkee maailmaa, ja perhekin viihtyy yhdessä.

Jalonen suunnittelee vuokraavansa matkailuauton ja matkustavansa Suomessa perheensä kanssa ensi kesänä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04
6.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
8.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää