Artikkeli kuva

Perussuomalaisten Ari Jalonen eduskunnan täysistunnossa eduskunnassa syyskuuta 2016. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Kansanedustaja Ari Jalonen torppasi huhuja: ”Matkailuautoille ja -vaunuille ei tule veroa”

13.01.2017 |15:23

Kansanedustaja, Ari Jalonen totesi avauspuheenvuorossaan Caravan Show -messuilla Turussa tänään, että matkailuautoille ja -vaunuille ei ole tulossa veroa.

– Tästä on liikkeellä perättömiä huhuja. Matkailuautoille- ja vaunuille ei tule veroa, painotti liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtajana toimiva Jalonen.

Samalla hän harmitteli moottoripyörille kaavailtua veroa ja totesi, ettei se ollut perussuomalaisten idea, vaikka näin on väitetty.

Jalonen korosti lisäksi sitä, että nykyhallitus tekee merkittäviä lisäpanostuksia tiestön kunnossapitoon.

– Tiestön korjausvelka on valtava, ja hallitus on lisännyt tienpidon rahoitusta, jotta enemmän teitä saadaan parempaan kuntoon, Jalonen totesi.

Jalonen myös kehui karavaanareita ja pitää asuntovaunuilua hienona harrastuksena, josta hänellä on hyviä kokemuksia lapsuudesta.

– Siinä näkee maailmaa, ja perhekin viihtyy yhdessä.

Jalonen suunnittelee vuokraavansa matkailuauton ja matkustavansa Suomessa perheensä kanssa ensi kesänä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
5.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
7.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
8.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää