
Kapina laivalla – merihädästä pelastetut pakolaiset uhkasivat miehistöä tappamisella
Meripelastajien työ on aina ollut vaarallista, mutta nyt Välimerellä näyttää siltä, että suurin uhka ei olekaan julma meri vaan merihädästä pelastetut ihmiset. Tällä kertaa pelastetut uhkasivat lehtitietojen mukaan tappaa pelastajansa, mikäli heidät palautettaisiin Libyaan.
Öljynporauslauttojen huoltoalus Vos Thalassa vastasi maanantai-iltana hätäkutsuun Libyan rannikolla ja poimi kyytiinsä 67 Saharan eteläpuolisesta Afrikasta tulossa olevaa henkilöä, jotka olivat pyrkimässä laittomasti Italiaan. Kumiveneessä oli ollut miesten joukossa kolme naista ja kuusi lasta, kertoo The Times -lehti.
Vos Thalassan kapteeni pyysi lupaa kuljettaa laittomat maahanpyrkijät johonkin Italian satamaan, mutta Italian viranomaiset kielsivät tämän. Uutistoimisto Rain haastattelemat italialaiset viranomaislähteet ovat sitä mieltä, että Vos Thalassan ei olisi pitänyt lainkaan sekaantua pelastusoperaatioon, koska Libyan rannikkovartiosto oli jo matkalla paikalle.
Vos Thalassa siis tavallaan nappasi lastin Libyan rannikkovartioston nenän edestä. Italian kieltäydyttyä ottamasta tulijoita vastaan, kapteeni pyrkikin seuraavaksi luovuttamaan merestä pelastetut Libyan rannikkovartiostolle. Mutta kun kyytiläiset kuulivat tästä, vaikeudet alkoivat.
Merihädästä pelastetut eivät missään tapauksessa halunneet takaisin Libyaan, joten tilanne Vos Thalassa -aluksella kävi uhkaavaksi. Lehtitietojen mukaan miehistön jäseniä tönittiin ja uhkailtiin tappamisella. Lopulta laivan miehistö meni turvaan komentosillalle ja hälytti Italian rannikkovartioston aluksen apuun.
Uhkaava tilanne laukesi, kun afrikkalaiset siirrettiin Italian rannikkovartioston alukseen ja kuljetettiin Italiaan, jossa kapinan johtajat oli tarkoitus marssittaa oikeuden eteen. Siirtolaiset pääsivät siis sittenkin Italiaan, jonne tahtoivatkin.
Nyt kun tulijat ovat Italiassa, tarina on muuttunut. Vos Thalassa -laivaa operoivan yrityksen edustaja kertoi italialaislehdille, että mitään varsinaista kapinaa ei olekaan ollut, eikä ketään miehistön jäsenistä ole pahoinpidelty. Hänen mukaansa avunpyyntö Italian rannikkovartiostolle oli vain temppu, jolla laivan miehistö pyrki ratkaisemaan pattitilanteen. Varustamon edustaja myöntää toki, että tilanne laivalla oli hyvin jännittynyt.
Italian uuden hallituksen tavoitteena on nollatoleranssi mereltä tulevien laittomien maahanpyrkijöiden suhteen. Niinpä hallitus on kieltänyt kansalaisjärjestöjen meripelastusaluksia käyttämästä satamiaan. Malta on samoilla linjoilla ja on jopa takavarikoinut kansalaisjärjestöjen aluksia. Jatkossa Italia aikoo kieltää myös rahtialuksia kuljettamasta mereltä poimittuja tulijoita Italiaan. Vos Thalassa oli ensimmäinen Italiaan rekisteröity kaupallinen alus, jolle tämä kielto annettiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vieläkö uskallat lähteä risteilylle? – Ruotsinlaivan sisään voi ajaa vaikka räjähteillä lastatun auton
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









