

Miikka Satama, Tiina Ahva ja Samuli Voutila. / PS-nuoret
Kenestä uusi perussuomalaisten nuorten puheenjohtaja?
Perussuomalaisten nuorisojärjestön puheenjohtaja vaihtuu marraskuussa. Tähän aamuun mennessä Tiina Ahva (21), Miikka Satama (27) ja Samuli Voutila (27) ovat ilmoittaneet lähtevänsä hakemaan puheenjohtajuutta.
Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen ilmoitti viime heinäkuussa, ettei hae enää kolmatta kautta puheenjohtajana. Jäsenistö äänestää uudesta puheenjohtajasta marraskuussa syyskokouksessa.
Tiina Ahva on toiminut Perussuomalaisten Nuorten varapuheenjohtajana, järjestö- ja viestintäsihteerinä sekä Pirkanmaan piirin puheenjohtajana. Hän opiskelee parhaillaan Aalto-yliopistossa tuotantotaloutta.
– Päätös vaati rohkeutta. Kaikista Suomen nuorisojärjestöistä juuri Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtajuus on selvästi tuulisin paikka. Olen varapuheenjohtajana nähnyt, mitä pesti vaatii, ja minulla on ollut aikaa kasvaa johtajan vastuulliseen tehtävään. Koen, että olen valmis johtamaan Perussuomalaisia Nuoria ja että minulla on paljon annettavaa järjestölle ja aatteelle. Tahdon jatkossakin huolehtia, että järjestömme näkyy ja kuuluu rohkeasti ja ajaa sisukkaasti tavoitteitaan eteenpäin, toteaa puheenjohtajaksi hakeva Tiina Ahva.
Miikka Satama toimii Satakunnan piirin varapuheenjohtajana. Hän työskentelee parhaillaan teollisuudessa ja suorittaa oikeustradenomin opintoja Satakunnan ammattikorkeakoulussa.
– Lähden mustana hevosena kilpaan. Olen miettinyt asiaa hartaasti, vaikkakin lähtöön on kannustettu. Edeltävät puheenjohtajat ovat tehneet pioneerityön aatteen ja viimeisin etenkin median kanssa. Hyvää työtä tulee vaalia ensisijaisesti. Ei korjata ehjää. Omana sarkanani näen organisaation nykyaikaistamisen ja yleishyödyllisten koulutusten tarjoamisen jäsenistölle. Nuorisojärjestön ei tule lipua vanhan vallan tielle vaan olla kaikilta osin ajanmukainen suunnannäyttäjä, toteaa puheenjohtajaksi hakeva Miikka Satama.
Samuli Voutila on toiminut Perussuomalaisten Nuorten varapuheenjohtajana sekä Helsingin ja Pohjois-Savon piirien puheenjohtajina. Tällä hetkellä hän pyörittää omaa yritystä.
– Perussuomalaiset Nuoret on Suomen vaikutusvaltaisin poliittinen nuorisojärjestö. Olen toiminut järjestön johtotehtävissä pitkään sekä valtakunnallisesti että kahden eri piirin tasolla. Tunnen hyvin niin järjestön, sen jäsenet kuin myös sen eri puolilla maata kohtaamat haasteet. Ajatus puheenjohtajaksi hakemisesta syntyi kuluneen syksyn aikana: haluan lähteä luotsaamaan nuorisojärjestöä rohkeasti kohti tulevia vaaleja sekä kehittää järjestön poliittista linjaa. Joukkuepelaajana johdan joukkoja aina edestä ja pidän huolen, ettei kaveria jätetä, toteaa puheenjohtajaksi hakeva Samuli Voutila.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.
Uusimmat

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Nieminen: Apu on saatava ajoissa – ja sen on oltava löydettävissä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












