Artikkeli kuva

Kentän positiivinen säpinä näkyy gallupeissa

30.12.2016 |15:00

Puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo näkee tuoreimmissa gallupeissa positiivisia merkkejä. Hänen mukaansa kentän positiivinen säpinä näkyy gallupeissa.

Alma-median eilen julkaistussa gallupissa perussuomalaiset ovat vain reilun prosenttiyksikön päässä edellisten kuntavaalien tuloksesta. Samaa ennakoi tunnetusti jälkijunassa tuleva Ylen tämänpäiväinen gallup. Suunta on vahvasti ylöspäin.

– Paikallisella tasolla tehty työ näkyy kuntavaaligallupeissa. Politiikkaa tehdään siellä missä ihmiset ovat ja me olemme hyviä siinä, puoluesihteeri muistuttaa.

Ehdokasasettelu ratkaisee tulevat vaalit.

– Jos puolue saa kokoon 5000 ehdokasta, nousemme vaalien voittajiin. Paras tapa vaikuttaa niin puolueessa kuin sen liepeilläkin on osallistua vaaleihin. Siksi kannustan kaikkia lähtemään mukaan ehdolle.

Suomen uutiset


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01
8.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01
9.
Suomen uutiset logo

Valkoisen punta on vain 88 penniä – yleisradioyhtiö BBC syrjii valkoisia työntekijöitään palkkauksessa

09.10.2026 |13:10
10.
Suomen uutiset logo

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin

14.10.2026 |16:50

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi