

LEHTIKUVA
Keskiluokka on pulassa sähkölaskujen kanssa: ”Liian köyhä pärjätäkseen omillaan mutta liian rikas saadakseen yhteiskunnalta tukia”
Perussuomalaiset nosti eduskunnan kyselytunnilla esille riskin sähkön riittämättömyydestä talven aikana. Perussuomalaisten kansanedustaja Riikka Slunga-Poutsalo totesi, että energiatuotannossa on tehty vastuuttomia linjauksia.
– Nyt Suomi on energiapoliittisilla päätöksillään sitonut meidät kansalaiset tuulivoiman armoille, sanoi Riikka Slunga-Poutsalo.
– Sähkön pörssihinnan jäätyminen korkealle ei johdu tällä hetkellä siitä, ettei tuulisi vaan siitä, että tuulimyllyt uutistietojen mukaan ”yllättäen” jäätyvät.
Riittääkö sähkö?
Slunga-Poutsalo huomautti, ettei eteläisessä Suomessa ole vielä edes nähty kunnon pakkasia, mutta silti jo väläytellään, että sähkön riittävyys on koetuksella.
Perussuomalaiset ovat esittäneet listan toimista, joilla voidaan vaikuttaa sekä energiatuotannon turvaamiseen että sähkölaskujen kohtuullisuuteen.
– Onko hallitus mielestänne tehnyt kaikkensa, jotta sähköä tulevana talvena riittäisi kaikille? Slunga-Poutsalo kysyi pääministerin sijaiselta Annika Saarikolta (kesk.).
Saarikko ei vastannut riittävyyteen
Ministeri Saarikko totesi, että tänään 1.12. on astunut voimaan sähkön määräaikainen arvonlisäveronalennus. Hän totesi, että myös sähkölaskujen verovähennysoikeus on tulossa ja pienituloisimmille sähköavustus Kelan kautta.
Saarikko kuitenkin huomautti, ettei hallitus voi paikata koko harmia ja riskiä, joka korkeista sähkölaskuista syntyy.
Toiset maksavat 50 senttiä, toiset viisi senttiä
Slunga-Poutsalo totesi, ettei hän kysynyt niinkään sähkölaskuista vaan energian riittävyydestä.
– Mutta mennään niihin laskuihin: Meillä on kahden kerroksen väkeä. Monella on vielä edullinen sähkösopimus, kun taas toisilla on pörssisähkö tai koko ajan nousevat kiinteät sopimukset ilman vaihtoehtoja.
– Näissä sähköarpajaisissa toiset maksavat sähköstään 50 senttiä ja toiset viisi senttiä kilowattitunnilta, Slunga-Poutsalo huomautti.
– Edullisen sähkösopimuksen kanssa ei tarvitse sähköä säästellä. Toisaalla kulutuksesta on karsittu jo kaikki, jopa se asumismukavuus, mistä asiantuntijoiden suulla ei saa karsia. Rahat eivät vain riitä.
Keskituloiset pulassa
Slunga-Poutsalo huomautti, että yhä suurempi joukko keskituloisiakin ajautuu tilanteeseen, missä joutuu pohtimaan päivittäistä selviämistä.
– Joukko, joka on liian köyhä pärjätäkseen omillaan mutta liian rikas saadakseen yhteiskunnalta tukia, edes näitä tilapäisiä sähkötukia.
– Tämä hallitus on penännyt koko kauden kansalaisten yhdenvertaista kohtelua eri esitystensä kohdalla. Arvoisa hallitus, missä on kansalaisten yhdenvertainen kohtelu nyt? Slunga-Poutsalo kysyi.
Ministeri Saarikko kehui vastauksessaan sosiaaliturvan indeksikorotuksia pienituloisimmille ja edellä mainittuja sähkölaskua kompensoivia toimia, joista osa tulee tammikuussa väliaikaisesti voimaan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sähköavustus sähkön riittävyys verovähennysoikeus energiatuotanto sähkön hinta Keskituloiset kyselytunti Annika Saarikko Arvonlisävero Tuulivoima Energiapolitiikka Riikka Slunga-Poutsalo
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liikenne- ja viestintävaliokunnan perussuomalaiset vaativat muutoksia valtion talousarvioon: Hallitus arvostaa ilmastonmuutoksen suomalaisten hyvinvoinnin edelle

Taviolta aloite sähkölaskujen pienentämiseksi: ”Ostovoiman pelastaminen vaatii voimakkaita tekoja”

PS laittaisi menot tärkeysjärjestykseen: ”Nyt maahanmuuttopolitiikka on Ruotsin tiellä ja talouspolitiikka Kreikan tiellä”

Ranne: Sähkön omavaraisuus ei voi perustua tuulivoiman lisäämiseen

Eduskunnassa aloite sähkön hinnan alentamiseksi Puolan mallin mukaisesti

Kuluttajat ovat vaikeuksissa määräaikaisten sähkösopimusten kanssa – Juuso vaatii työ- ja elinkeinoministeriöltä nopeita toimenpiteitä
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













