

MATTI MATIKAINEN
Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan mukaan kielenvaihto ei ole salaliittoteoria vaan julkinen käytäntö: suomalaiset puhuvat ja kirjoittavat toisilleen englanniksi tärkeilyn ja hienostelun tähden. Kotimaan virastot palvelevat suomen- ja ruotsinkielisiä asiakkaitaan englanninkielisillä opasteilla, ja jopa Suomen Akatemia kinuaa suomalaistutkijoilta vain englanninkielisiä hakemuksia.
– Julistan nyt totaalisen sodan kielenvaihtoa ja äidinkielen raiskaajia vastaan. Pyhän vihani kohde on kielenvaihto, äidinkielen häpeily ja hylkiminen, sen ikiarvon kiistäminen. Kielenvaihto tyhmistää meidät, se litistää ja latistaa meistä tasapäisiä tomppeleita. Perivihollisen nimi on ylikansallinen pakkoenglanti. Pakkoenglanti on aivosyöpä, pakkoruotsi on pelkkä pikku päänsärky, Keskisarja jyrisi.
– Boikotoikaamme äidinkielen raiskaajia armottomasti. Kielenvaihtoa vastaan auttaa ainoastaan kielitaistelu. Ehkä taistelu on toivoton, ehkä pakkoenglanti jyrää meidät, mutta jos saappaat jalassa kaatuminen on kunniakasta, niin sitä arvostavat jälkipolvet, jos jokin kielen sirpale meistä säilyy. Älkää siis yhtykö ajan hengen mukaiseen finglishinkieliseen yksiääniseen kuoroon, vaan huutakaa vaikka yksin väliin: ”Perkele!”
Merkittävästi lisää rahaa ei voida tarjota
Puheenjohtaja Riikka Purra kertoi, että vaikka hyvinvointialueita on asiantuntijoiden selvitysten mukaan selvästi liikaa, ei suurin ongelma ole alueiden määrä vaan rahoituslaki, jota Purra pitää ongelmallisena paitsi määräytymisperusteiden myös ennen kaikkea jälkikäteistarkistuksen osalta, jossa alueille annetaan lisää rahaa riippumatta siitä, tarvitsevatko ne sitä vai eivät.
– Vastaavasti alueilla, jotka kärvistelevät ja joissa palvelutarve on huomattavan suurta, kun esimerkiksi väestö ikääntyy voimakkaasti, väestö vähenee ja niin edelleen, ei rahoitus välttämättä ole riittävää, Purra sanoi.
Purran mielestä olisi toivottavaa, jos kaikki puolueet saataisiin samalle kartalle siitä, mikä mallissa alun perin on mennyt pieleen ja mitä varsinaiset ongelmat ovat. Hän toivoo kaikkien myös oppositiossa ymmärtävän, että merkittävästi lisää rahoitusta alueille ei voida tarjota tässä taloustilanteessa, kun velka on reippaasti yli yhdeksänkymmentä prosenttia.
– Seuraavalle hallituskaudelle sanoisin, että minimissään kymmenen miljardia tarvitaan uusia säästöjä. Toivottavasti kukaan ei myöskään vaalikampanjassaan lupaile sote-alueille merkittävästi lisää rahaa.
Muslimienemmistöinen Eurooppa ei kelpaa liittolaiseksi
Purra pitää täysin validina Yhdysvaltain ja presidentti Donald Trumpin viestiä siitä, että Euroopan on kannettava enemmän vastuuta omasta turvallisuudestaan ja puolustuksestaan. Euroopassa on kyetty pitämään yllä valtavaa maahanmuuttoteollisuutta ja lisäämään sosiaaliturvaa kaikille maahantulijoille juuri sen vuoksi, että puolustukseen ei ole laitettu sitä rahoitusta, mitä sinne pitäisi laittaa.
– Nyt sitten, kun erityisesti Nato-maat lisäävät puolustusta ja puolustusmäärärahat ja turvallisuusliitännäiset kulut kasvavat, niin monet maat ovat enemmän tai vähemmän vaikeuksissa korkealla velka-asteella. Mitä tulee Yhdysvaltain viestiin siitä, että nimenomaan eurooppalainen maahanmuuttopolitiikka ja väestönmuutokset Euroopan tasolla ovat ongelmia, niin olen tismalleen samaa mieltä, Purra totesi.
– Hyvä tai paha, Trump on tosiseikka, joka Suomen pitää tunnustaa. Tietenkään Yhdysvallat ei halua liittolaisekseen muslimienemmistöistä Länsi-Eurooppaa, Keskisarja kiteytti.
Kuluttajien ostovoima selvästi vahvistunut
Taloudessa näkyy myös valonpilkahduksia. Kuluttajien ostovoima on varsin selvästi noussut, ja ensi vuonna päästään useimpien tuloryhmien osalta viimein yli siitä kuopasta, johon joitakin vuosia sitten tiputtiin. Se johtuu siitä, että inflaatio on nyt huomattavan hidasta, palkat ovat nousseet reippaasti ja korot ovat laskeneet.
– Miksi sitten ei kuluteta, vaan säästämisaste on jopa korkeammalla kuin pandemia-aikana? Se on varsin inhimillinen seuraus, mikäli ihmiset näkevät tulevaisuuden epävarmana. Pidän tärkeimpänä syynä tietenkin työttömyyslukuja, minkä lisäksi ympäristömme niin turvallisuuden kuin muunkin osalta on muutenkin epävarma. Epäilemättä horisontissa on monenlaisia pilviä, jotka tähän kokonaisuuteen vaikuttavat, Purra pohti.
– Hallitus ei tietenkään voi pakottaa ketään kuluttamaan, mutta on hyvä huomata pieniä valopilkkuja, joita näkyy esimerkiksi siinä, että ihmisten joulubudjetit näyttävät ensimmäistä kertaa vuosiin olevan kasvusuunnassa kyselytutkimusten mukaan. Tärkeintä on, että me johdonmukaisesti ja horjumatta jatkamme tällä linjalla, koska meillä ei ole vaihtoehtoja.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kielitaistelu rahoituslaki kielenvaihto sote-alueet pakkoenglanti hyvinvointialueet Teemu Keskisarja ostovoima lisärahoitus Riikka Purra Donald Trump pakkoruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mika Merano: Pakkoruotsi ja englannin nousu uhkaavat suomen kielen tulevaisuutta
Helsingin Perussuomalaisten 1. varavaltuutettu Mika Merano nostaa blogissaan esiin huolen suomen kielen asemasta. Hänen mukaansa kielipolitiikka vaatii perusteellista uudelleenarviointia, sillä pakkoruotsin ylläpitäminen kuluttaa kohtuuttomasti resursseja ilman vastaavaa hyötyä ja englanti valtaa alaa niin palveluissa kuin korkeakouluopetuksessakin.

Ari Koponen: Englanninkielinen ylioppilastutkinto ei saa rapauttaa suomen kielen asemaa
Eduskunta hyväksyi viime joulukuussa lakimuutokset, jotka mahdollistavat englanninkielisen lukiokoulutuksen Suomessa tiukoin perustein.

Kansanedustaja Keskisarja: ”Rahvas rakastaa äidinkieltään, esivalta ja eliitti näyttävät pirullista esimerkkiä kielenvaihdossa”
Englannin kielen asema kasvaa koko maailmassa, meillä Suomessa jo suomen kielen aseman kustannuksella, ja englannin kielen käyttö usein heikentää suomen kielen käyttömahdollisuuksia. Korkeakoulutuksessa englannin kieli pahimmillaan jo uhkaa mahdollisuuksia suorittaa tutkinto Suomessa omalla äidinkielellään.

Teemu Keskisarjan ja Onni Rostilan kolumni: Korkeakoulujen laiton kielenvaihto kuriin
Oikeuskanslerin kertomuksen mukaan englanti on ”käytännössä syrjäyttänyt suomen kielen ja muuttunut pääasialliseksi opetuskieleksi” Aalto-yliopistossa. Huomautus ei yllätä. Aikalaishulluus humisee akateemisissa sfääreissä. Monet korkeakoulut sekoilevat samoin kansainvälistymiskiimassaan.
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.
Uusimmat

New Yorkin ISIS-pommimiehille terrorismisyytteet

Vigelius TPS:n pride-kohusta: ”Mukasuvaitsevaista pakkosyöttöä”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












