
Onni Rostila tyrmää vaihtoehtobudjetit: ”Maahanmuutto-haihattelu ei yllättäne ketään”
Opposition vaihtoehtobudjetit ovat kaikki julki ja tulevat keskiviikkona eduskunnan käsittelyyn.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen ja puheenjohtaja Antti Kaikkonen tarjoavat suomalaisille lisää maahanmuuttoa ja veronkorotuksia. / LEHTIKUVA
Kansanedustaja Joakim Vigelius on juuri lukenut oppositiopuolue keskustan tuoreen vaihtoehtobudjetin, josta kansanedustaja - vähemmän yllättäen - löytää ristiriitaisia ehdotuksia keskustan aikaisempiin puheisiin nähden.
Oppositiosta koko ajan lyödään hallitusta siitä, että hallitus on korottanut veroja, mutta sitten ne keskeisimmät hallituksen tekemät veronkorotukset kuitenkin löytyvät myös opposition vaihtoehdoista, perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius ihmettelee.
Esimerkiksi Vigelius nostaa alv:n korotuksen, puolitoista prosenttiyksikköä.
– Alv-korotuksen ovat nyt siunanneet omissa vaihtoehdoissaan sekä keskusta että sosialidemokraatit. Siis sen kaikista keskeisimmän veronkorotuksen, mikä on valitettavasti tehty, ja josta he ovat paljon hallitusta sättineet.
Sen lisäksi, että kepu kuittaa omassa vaihtoehtobudjetissaan hallituksen päättämän alv-korotuksen, keskustasta löytyy muutenkin huimaa veronkorotustahtoa.
– Se ei jää siihen, vaan alv:n päälle vielä korotetaan sadoilla miljoonilla veroja. Se näkyy jo kepun aiemmissa vaihtoehdoissa. Niissä oli miljarditolkulla enemmän veronkorotuksia kuin mitä hallituksen omassa paperissa ja siinä politiikassa, jota Suomeen tällä hetkellä ajetaan.
– Mutta mitä erityisesti ihmettelen keskustan kohdalla on se, että samaan aikaan kun he korottaisivat noin puolella miljardilla veroja, niin ei keskustasta ole myöskään tekemään säästöjä. He nimittäin peruuttaisivat aika merkittävästikin hallituksen tekemiä säästöjä, ja menosäästöjä tulisi sellainen 170 miljoonaa euroa vähemmän kuin mitä hallituksen linjalla tällä hetkellä, Vigelius ihmettelee.
Kansanedustaja Miko Bergbom luonnehtii keskustan linjaa hapuilevaksi ja toteaa, että puolueella on iso kuva hukassa.
– Viime vuoden aikana lähes jokainen hallituksen tekemä uudistus tai sopeutus, valtiontalouteen tai jonnekin muualle, niin keskusta on demareiden kanssa kilpalaulanut eitä. Ei, ei, ei ja ei. Ja sitten heillä onkin tavallaan mennyt tilanne vähän vaikeaksi, kun alettu rakentamaan vaihtoehtoa ja ryhdytty miettimään, että hetkinen, meidänhän pitäisi itse asiassa perua nämä kaikki, ja että mitäs nyt tehdään ja lopputulos on mitä se on: enemmän veronkorotuksia, ja enemmän menoja valtiolle.
Bergbom moittii, ettei keskustalla ole kykyä päästä eroon valtiouskovaisuudesta, mistä kielii keskustan hurja into verottaa.
– Minun mielestäni äärimmäisen surullista on se, nämä vanhat systeemipuolueet eivät kerta kaikkiaan millään pääse eroon tiukasta valtiouskovaisuudesta. Heidän täytyy vaan lisätä valtion menoja riippumatta siitä, että työikäinen väestö pienenee, verotaakka on valtava. Siihen päälle lisätään vielä veroja. Yhtälö on aivan käsittämätön, Bergbom päivittelee.
Kepu on myös viime aikoina pitänyt esillä erityistalousaluemallia, jossa erityistalousalueelle tai alueille luotaisiin määräaikainen, esimerkiksi kymmenvuotinen erityistoimien paketti, jossa olisi kokeiluja, kuten vapauksia sääntelyyn ja erilaisia verohelpotuksia.
Voisiko Suomessa muka onnistua tehdä malli, jossa joillakin alueilla olisi kokonaan erilainen verokohtelu ja oikeudet ja velvollisuudet olisivat erilaisia kuin vaikkapa Uudellamaalla?
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Niko Ohvo ei pidä kepun erityistalousaluemallia toteuttamiskelpoisena.
– Näen juridisesti aika mahdottomana, että olisi erityistalousalue, missä olisi aivan eri säännöt kuin muualla Suomessa. En tiedä, miten se perustuslain valossa tai muuten olisi oikeasti tehtävissä. Ja uskon, että kyllä keskusta tietää sen varsin hyvin myös, että eihän tällaista käytännössä voi tehdä. Tämä on jo etukäteen mahdoton ja edellyttää luultavasti perustuslain muutoksia ja tämän kaltaisia todella järeitä toimia, että ei tällä ole mitään reaalipohjaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Opposition vaihtoehtobudjetit ovat kaikki julki ja tulevat keskiviikkona eduskunnan käsittelyyn.

Tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan SDP tahtoo rajusti paisuttaa julkisia menoja. Demarit verottaisi suomalaisia yli 300 miljoonalla eurolla hallitusta enemmän, korottaisi polttoaineiden jakeluvelvoitetta, tarjoaisi laittomasti maassa oleville parempia terveyspalveluita ja edistäisi maahanmuuttoa. Talouskasvun avaimia demarien vaihtoehdosta ei ole löydettävissä.

SDP:n tuoreesta vaihtoehtobudjetista ilmenee, että demarit tahtoo kiristää verotusta - ja samalla kanavoida koko ajan yhä enemmän lisää veronmaksajien rahaa ulkomaille ja maahanmuuttoon.

Eilisessä eduskuntakeskustelussa keskusta kritisoi hallituksen päätöstä leikata kehitysapua 1,2 miljardilla eurolla tämän hallituskauden aikana. Keskustan mielestä kehitysavun määrää tulisi päinvastoin lisätä.

Eduskunta keskusteli tiistaina kansainvälisten taloussuhteiden ja kehitysyhteistyön selonteosta. Keskustalaiskansanedustajan tunteikas argumentointi hallituksen kehitysapuleikkauksia vastaan ihmetyttää perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigeliusta, joka arvostelee voimakkaasti keskustan prioriteetteja Suomen vaikeassa taloustilanteessa.

Keskusta arvosteli hallitusta arvonlisäveron korottamisesta, vaikka sama sopeutuskeino löytyy puolueen omasta työkalupakista - muiden veronkorotushaaveiden lisäksi.
Viikon suosituimmat


Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Länsimaiden yhteinen ongelma on siinä, että pääomapiirit ja yrityslobbarit ajavat massamaahanmuuttoa kuin käärmettä pyssyyn palkkojen polkemiseksi. Näin sanoi Yhdysvaltain varapresidentti JD Vance arvioidessaan Lontoossa järjestettyä valtavaa maahanmuuttokriittistä mielenosoitusta. Vance haluaa rohkaista kaikkia omilla aivoillaan ajattelevia brittejä puolustamaan perinteistä kulttuuriaan ja omaa, turvallista asuinympäristöään.

Euroopan komission surkuhupaisa mainoskampanja loukkaa älyttömyydellään. Eivätkö EU-alamaiset muka ansaitse tämän parempaa?