

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen, puheenjohtaja Antti Lindtman ja kansanedustaja Joona Räsänen esittelemässä puolueensa vaihtoehtobudjettia. / LEHTIKUVA
SDP peruuttaisi hallituksen yli miljardin euron kehitysapuleikkauksista ja jakaisi kehitysapuna maailmalle jopa kaksi miljardia euroa vuodessa – ”Rumaa touhua”
SDP:n tuoreesta vaihtoehtobudjetista ilmenee, että demarit tahtoo kiristää verotusta - ja samalla kanavoida koko ajan yhä enemmän lisää veronmaksajien rahaa ulkomaille ja maahanmuuttoon.
Kansanedustaja Joakim Vigelius toteaa, että demarien touhu näyttää rumalta, kun samaan aikaan autoilijaa ja työssäkäyvää veronmaksajaa kiusaavien toimien kanssa SDP upottaisi yhä enemmän rahaa maahanmuuton massiiviseen lisäämiseen.
Demarien vaihtoehtobudjetin mukaan esimerkiksi ”työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton vakiinnuttaminen noin 40 000 hengen tasolle vuosittain olisi järkevä tavoite”. SDP myös esittää työperäisen maahanmuuton edistämiseen 10 miljoonaa euroa.
– SDP siis laskee, että työperäinen maahanmuutto tuottaisi tälle valtiolle ihan hirveästi. Demarit on esittänyt, että jos nettona saadaan vuosittain 40 000 maahanmuuttajaa Suomeen, niin se tuottaa sellaisen 2,8 miljardin euron julkisen talouden sopeutusvaikutuksen. Vaikutukseen pitkällä tai keskipitkällä aikavälillä. Eli se on melkoinen taikaseinä, maahanmuutto, sosialidemokraateille, Vigelius ihmettelee.
Demarien maahanmuuttointoilulle ei löydykään tukea ainakaan työllisyystilastoista: esimerkiksi Espoossa työttömistä jopa 43 prosenttia on vieraskielisiä. Niin ikään pääkaupunkiseudulla vieraskielisten osuus Kelan tukien saajista on jo reilusti yli kaksinkertainen verrattuna heidän väestöosuuteensa.
Demarit haluaa parantaa maailmaa velkarahalla
SDP:n vaihtoehtobudjetista ilmenee myös, että puolue kantaa huolta siitä, että Suomen ulkomaille maksamat kehitysyhteistyörahat olisivat jatkossakin korkealla tasolla.
Demarit vaatii, että ensi vuonna kehitysyhteistyöhön osoitettaisiin 50 miljoonaa euroa enemmän kuin hallituksen budjetissa. Eli käytännössä kyse olisi hallituksen yli miljardin euron kehitysapuleikkauksen osittaisesta perumisesta.
Vigelius myös ihmettelee SDP:n tavoitetta nostaa Suomen kehitysyhteistyörahat 0,7 prosentin osuuteen Suomen BKT:sta.
– Se tarkoittaisi toteutuessaan noin paria miljardia euroa kehitysapuna maailmalle joka vuosi, Vigelius sanoo ja paheksuu, että demarit haluaa toteuttaa maailmanparannushankkeitaan velkarahalla.
– Demarien vaihtoehdossa Suomi sitoutuisi lisäämään vuodesta toiseen kehitysapurahaa miljardeilla. Siis samaan aikaan kun valtion alijäämä liikkuu tällä hetkellä noin 12 miljardissa eurossa ja samalla tarve koko ajan lisätä julkisia menoja, esimerkiksi soten puolella ja monissa muissa toiminnoissa, kasvaa koko ajan. SDP kuitenkin lisäisi kehitysapuun menoja jatkuvasti ja sitten toisaalta paikkaisi sitä korottamalla suomalaisten verotusta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Joakim Vigelius veronmaksajat tulonsiirrot Vaihtoehtobudjetti Työperäinen maahanmuutto Julkinen talous Alijäämä Kela SDP kehitysapu työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Sosiaalivaltiomme on ylipaisunut – ja se on heikkojen poliitikkojen syy
Valtiovarainministerinä puheenjohtaja Riikka Purra nosti puoluevaltuustopuheessaan totta kai esille valtiontalouden, mahdollisen talouskasvun ja hyvinvointivaltion tulevaisuuden.

Purra: Maahanmuutto ei korjaa, vaan kärjistää taloutemme ongelmia
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra avasi perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen lauantaiaamuna Helsingissä. Puheessaan Purra keskittyi ennen muuta talouteen, maahanmuuttoon ja arvoihin politiikan takana.

Suomen kehitysapu Somaliaan menee katkolle takaisinoton vaikeuksien vuoksi – Tavio: ”Valtioiden täytyy pyrkiä siihen, että laittomasti maassa olevat palautetaan”
Suomen kahdenvälistä kehitysyhteistyötä koskevan Somalia-maaohjelman toimeenpano keskeytetään toistaiseksi. Ratkaisun taustalla ovat kielteisen päätöksen saaneiden henkilöiden palauttamisen vaikeudet Somaliaan, kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri Ville Tavio kertoo.

Ministeri Tavio: Kehitysyhteistyöstä leikataan 1 270 miljoonaa

SDP julkaisi vaihtoehtobudjettinsa: Yli 300 miljoonalla lisää veronkiristyksiä, paluu autoilijan kurittamiseen ja yhä enemmän rahaa ulkomaille – Miko Bergbom: ”Olisi kamala vaihtoehto”
Tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan SDP tahtoo rajusti paisuttaa julkisia menoja. Demarit verottaisi suomalaisia yli 300 miljoonalla eurolla hallitusta enemmän, korottaisi polttoaineiden jakeluvelvoitetta, tarjoaisi laittomasti maassa oleville parempia terveyspalveluita ja edistäisi maahanmuuttoa. Talouskasvun avaimia demarien vaihtoehdosta ei ole löydettävissä.
Viikon suosituimmat

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Piisinen syyttää SDP:tä taloustilanteen heikentämisestä – ”Hallitus korjaa nyt vihervasemmiston perintöä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Suomen Perustan tutkimus selvitti: Vieraskielisten määrä kasvaa vauhdilla pääkaupunkiseudulla – palkkatulot lähes puolet kantaväestöä heikompia
Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.













