

Oula Silvennoinen viihtyy välillä Ylen haastatteluissa, välillä äärivasemmistolaisen A-ryhmän luennoijana. / Yle, Twitter
Keskusteluilmapiirin heikentymistä moittiva ”taisteleva tutkija” Oula Silvennoinen julkaisi perussuomalaisia ivaavan alatyylisen meemikuvan
Historiantutkija Oula Silvennoisen tökerö kuvajulkaisu kummastuttaa. Perussuomalaisia mediassa usein arvioiva Silvennoinen julkaisi meemikuvan, jossa perussuomalaisia ivataan karkealla tavalla. Ivaava alatyyli herättää jälleen kerran kysymyksen siitä, kykeneekö Silvennoinen arvioimaan perussuomalaisia neutraalin tutkijan roolissa.
Yleisradion usein käyttämän, äärioikeistotutkijaksi tituleeratun tutkija Oula Silvennoisen tänään julkaisema meemikuva herätti kummastusta. Silvennoinen ivasi tunnettuja perussuomalaisia kansanedustajia ja meppejä manipuloidulla kuvalla, jonka logona toimi peräsuoleen viittava teksti.
Silvennoisen julkaisemassa manipuloidussa kuvassa ”esiintyvät” vasemmalta lukien Jussi Halla-aho, Mauri Peltokangas, Mika Niikko, Laura Huhtasaari, Teuvo Hakkarainen, Sebastian Tynkkynen ja Ritva ”Kike” Elomaa.
Silvennoinen on syyttänyt toistuvasti perussuomalaisia somehäiriköinnistä ja keskusteluilmapiirin heikentämisestä. Tätä taustaa vasten on erikoista, että hän itse julkaisee räävittömyyksiä.
Verkossa on aiemminkin julkaistu samantyyppisiä kuvia. Helsinkiläinen demarivaltuutettu Husu Hussein julkaisi aikaisemmin vastaavantyyppisen kuvan, mutta päätyi poistamaan sen kohun saattelemana.
Husseinin kuvan iva osui erityisen ikävästi kansanedustaja Sebastian Tynkkyseen (ps.), joka oli kuvassa puolisonsa kanssa.
– Julkaisin postauksen, jossa oli kuva, jota en tarkastellut sen tarkemmin. Myöhemmin ilmeni, että tämä kyseinen kuva oli loukkaava. Päätin poistaa sen, tajuttuani mistä oli kyse, Hussein kirjoitti.
Taisteleva tutkija?
Palataan takaisin Silvennoiseen. Hän on useita kertoja vakuutellut julkisuudessa tutkijan roolissa, että perussuomalaiset olisi äärioikeistolainen toimija. Hän vetelee usein yhtäläisyyksiä 1930-luvun fasismin ja perussuomalaisuuden välille.
Mutta onko peräsuoli-meemejä postailevan Silvennoisen oma uskottavuus kunnossa? Onko hän neutraali akateeminen arvioija vai niinsanottu taisteleva tutkija, jonka näkemyksiä värittää vahva poliittinen suuntautuneisuus?
Pohditaan asiaa hetki.
Silvennoinen on ensinnäkin vihreiden eduskuntavaaliehdokas. Vihreän poliitikon arvio toisen puolueen jäsenestä on yhtä akateeminen kuin vaikkapa perussuomalaisen arvio Anni Sinnemäestä (vihr.).
Silvennoinen toimii läheisessä yhteistyössä helsinkiläisen A-ryhmän kanssa. Poliisin ammattikorkeakoulun materiaalissa A-ryhmä on listattu vasemmistoekstremististen toimijoiden joukkoon. Silvennoinen muun muassa luennoi A-ryhmälle fasismista.
Turun terrori-iskun vuosipäivänä Silvennoinen toimi muistotilaisuutta häiriköineen vasemmistotaustaisen vastamielenosoituksen pääpuhujana.
Äärioikeistotutkija löytää toki fasismia muualtakin. Ilta-Sanomien toimittajan Timo Haapalan pohdinnat toivat Silvennoiselle mieleen Mein Kampfin ja Breivikin.
Politisoitunut tutkimus?
Varsinkin Yle on usein sovitellut Oula Silvennoista analyytikon rooliin.
Ei ole epätavallista, että poliittisten rintamalinjojen yli kuullaan joskus kärkkäitäkin puheenvuoroja. Mutta jotain kummallista on suomalaisen median tavassa nostaa julkisuuteen asiantuntijoita, jotka tunnustavat vahvaa poliittista väriä, ja päästää nämä arvioimaan tutkijan roolissa poliittisia opponenttejaan.
Politisoituneille tutkijoille asetelma on luonnollisesti äärettömän kiitollinen. Mutta kuinka hyvin suurta yleisöä palvelee se, että neutraaliksi tieteentekijäksi naamioitunut poliitikko haukkuu toista?
Suomen Uutiset ei tavoittanut Silvennoista kommentoimaan kuvajulkaisua.
Lue lisää: Humanististen tutkijoiden vasemmistolainen suuntautuneisuus välittyy tutkimustyöhön. >
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yle pisti parastaan – toimittaja Samuli Voutilalle: ”Oletko sinä nyt se nuorisopoika, joka selittelee Trumpia, eikä ymmärrä, että hän on paha mies?”

Junnila: Ei hyssyttelyä – Turun islamilaisesta terrori-iskusta on voitava puhua

Yhteiskuntatieteiden politisoituminen on Suomessa tabu – yhdysvaltalaistutkimus osoittaa sosiologien tieteenalan ideologiset motiivit ja värittyneisyyden

Nyt tutkitaan trans-tulevaisuutta, rasismia, Afrikan liikkuvia parantajia, rodullistamisen merkitystä ja meemikuvia – Suomen Akatemia rahoittaa

Oula Silvennoinen tekee törkeän rinnastuksen veteraanitoimittajasta, Satu Hassi peukuttaa – tietenkin samana päivänä, jona Hassi äänestää Mäenpäätä oikeuteen vääränlaisen rinnastuksen takia

Eduskuntavaalit lähestyvät – vihervasemmiston aloittama natsittelu kiihtyy sosiaalisessa mediassa

Husun videotervehdys ”viehättävän ja aurinkoisen” Mogadishun hiekkarannoilta typerryttää – Mauri Peltokangas: suomalaisille on valehdeltu suut ja silmät täyteen
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












