

Oula Silvennoinen viihtyy välillä Ylen haastatteluissa, välillä äärivasemmistolaisen A-ryhmän luennoijana. / Yle, Twitter
Keskusteluilmapiirin heikentymistä moittiva ”taisteleva tutkija” Oula Silvennoinen julkaisi perussuomalaisia ivaavan alatyylisen meemikuvan
Historiantutkija Oula Silvennoisen tökerö kuvajulkaisu kummastuttaa. Perussuomalaisia mediassa usein arvioiva Silvennoinen julkaisi meemikuvan, jossa perussuomalaisia ivataan karkealla tavalla. Ivaava alatyyli herättää jälleen kerran kysymyksen siitä, kykeneekö Silvennoinen arvioimaan perussuomalaisia neutraalin tutkijan roolissa.
Yleisradion usein käyttämän, äärioikeistotutkijaksi tituleeratun tutkija Oula Silvennoisen tänään julkaisema meemikuva herätti kummastusta. Silvennoinen ivasi tunnettuja perussuomalaisia kansanedustajia ja meppejä manipuloidulla kuvalla, jonka logona toimi peräsuoleen viittava teksti.
Silvennoisen julkaisemassa manipuloidussa kuvassa ”esiintyvät” vasemmalta lukien Jussi Halla-aho, Mauri Peltokangas, Mika Niikko, Laura Huhtasaari, Teuvo Hakkarainen, Sebastian Tynkkynen ja Ritva ”Kike” Elomaa.
Silvennoinen on syyttänyt toistuvasti perussuomalaisia somehäiriköinnistä ja keskusteluilmapiirin heikentämisestä. Tätä taustaa vasten on erikoista, että hän itse julkaisee räävittömyyksiä.
Verkossa on aiemminkin julkaistu samantyyppisiä kuvia. Helsinkiläinen demarivaltuutettu Husu Hussein julkaisi aikaisemmin vastaavantyyppisen kuvan, mutta päätyi poistamaan sen kohun saattelemana.
Husseinin kuvan iva osui erityisen ikävästi kansanedustaja Sebastian Tynkkyseen (ps.), joka oli kuvassa puolisonsa kanssa.
– Julkaisin postauksen, jossa oli kuva, jota en tarkastellut sen tarkemmin. Myöhemmin ilmeni, että tämä kyseinen kuva oli loukkaava. Päätin poistaa sen, tajuttuani mistä oli kyse, Hussein kirjoitti.
Taisteleva tutkija?
Palataan takaisin Silvennoiseen. Hän on useita kertoja vakuutellut julkisuudessa tutkijan roolissa, että perussuomalaiset olisi äärioikeistolainen toimija. Hän vetelee usein yhtäläisyyksiä 1930-luvun fasismin ja perussuomalaisuuden välille.
Mutta onko peräsuoli-meemejä postailevan Silvennoisen oma uskottavuus kunnossa? Onko hän neutraali akateeminen arvioija vai niinsanottu taisteleva tutkija, jonka näkemyksiä värittää vahva poliittinen suuntautuneisuus?
Pohditaan asiaa hetki.
Silvennoinen on ensinnäkin vihreiden eduskuntavaaliehdokas. Vihreän poliitikon arvio toisen puolueen jäsenestä on yhtä akateeminen kuin vaikkapa perussuomalaisen arvio Anni Sinnemäestä (vihr.).
Silvennoinen toimii läheisessä yhteistyössä helsinkiläisen A-ryhmän kanssa. Poliisin ammattikorkeakoulun materiaalissa A-ryhmä on listattu vasemmistoekstremististen toimijoiden joukkoon. Silvennoinen muun muassa luennoi A-ryhmälle fasismista.
Turun terrori-iskun vuosipäivänä Silvennoinen toimi muistotilaisuutta häiriköineen vasemmistotaustaisen vastamielenosoituksen pääpuhujana.
Äärioikeistotutkija löytää toki fasismia muualtakin. Ilta-Sanomien toimittajan Timo Haapalan pohdinnat toivat Silvennoiselle mieleen Mein Kampfin ja Breivikin.
Politisoitunut tutkimus?
Varsinkin Yle on usein sovitellut Oula Silvennoista analyytikon rooliin.
Ei ole epätavallista, että poliittisten rintamalinjojen yli kuullaan joskus kärkkäitäkin puheenvuoroja. Mutta jotain kummallista on suomalaisen median tavassa nostaa julkisuuteen asiantuntijoita, jotka tunnustavat vahvaa poliittista väriä, ja päästää nämä arvioimaan tutkijan roolissa poliittisia opponenttejaan.
Politisoituneille tutkijoille asetelma on luonnollisesti äärettömän kiitollinen. Mutta kuinka hyvin suurta yleisöä palvelee se, että neutraaliksi tieteentekijäksi naamioitunut poliitikko haukkuu toista?
Suomen Uutiset ei tavoittanut Silvennoista kommentoimaan kuvajulkaisua.
Lue lisää: Humanististen tutkijoiden vasemmistolainen suuntautuneisuus välittyy tutkimustyöhön. >
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yle pisti parastaan – toimittaja Samuli Voutilalle: ”Oletko sinä nyt se nuorisopoika, joka selittelee Trumpia, eikä ymmärrä, että hän on paha mies?”

Junnila: Ei hyssyttelyä – Turun islamilaisesta terrori-iskusta on voitava puhua

Yhteiskuntatieteiden politisoituminen on Suomessa tabu – yhdysvaltalaistutkimus osoittaa sosiologien tieteenalan ideologiset motiivit ja värittyneisyyden

Nyt tutkitaan trans-tulevaisuutta, rasismia, Afrikan liikkuvia parantajia, rodullistamisen merkitystä ja meemikuvia – Suomen Akatemia rahoittaa

Oula Silvennoinen tekee törkeän rinnastuksen veteraanitoimittajasta, Satu Hassi peukuttaa – tietenkin samana päivänä, jona Hassi äänestää Mäenpäätä oikeuteen vääränlaisen rinnastuksen takia

Eduskuntavaalit lähestyvät – vihervasemmiston aloittama natsittelu kiihtyy sosiaalisessa mediassa

Husun videotervehdys ”viehättävän ja aurinkoisen” Mogadishun hiekkarannoilta typerryttää – Mauri Peltokangas: suomalaisille on valehdeltu suut ja silmät täyteen
Viikon suosituimmat

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











