Kirkkonummen PS:n vaatimus läpi: Haapaniemi vetäytyi

31.01.2013 |16:08

Kirkkonummen kunnallispolitiikassa pitkään toiminut Timo Haapaniemi (kok) on jättänyt kunnalliset luottamustehtävänsä toistaiseksi rikosepäilyjen takia.

Perussuomalaiset olivat asiassa aloitteellisia.  Kirkkonummen perussuomalaisten puheenjohtaja Pekka M. Sinisalo kertoo ryhmänsä ryhmänsä puuttuneen asiaan ensimmäisenä ja vaatineen Haapaniemen vetäytymistä luottamustoimista.

– Kunnanhallitus ja valtuusto eivät voi ohittaa näin vakavaa asiaa. Kyse on kuitenkin törkeistä rikosepäilyistä, Sinisalo kommentoi 25.1 julkaistussa tiedotteessa.

Sinisalon mukaan muiden ryhmien oli pakko reagoida perussuomalaisten esille nostamaan asiaan. Haapaniemi ilmoitti tiistaina jättävänsä kunnalliset luottamustehtävänsä toistaiseksi.

Rikosepäilyt liittyvät Haapaniemen ja hänen lähipiirinsä tontti- ja asuntokauppoihin espoolaisen rakennusyhtiö Eken kanssa. Poliisi tutkii myös törkeää lahjusten antamista ja ottamista.

Uutisointia muualla: Helsingin Uutiset

TEKSTI: PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto

23.06.2025 |12:11
8.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää