

LEHTIKUVA
Kivelä: Hallitus jakaa juustohöylällä kurjuutta
Perussuomalaisten mielestä hallitus keskittyy jakamaan juustohöylällä kurjuutta, vaikka nyt pitäisi keskittyä työpaikkoja luovaan politiikkaan. Näin sanoi kansanedustaja Kimmo Kivelä perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenvuorossa välikysymyskeskustelussa tiistaina.
Eriarvoistumista koskevan välikysymyksen tekivät keskusta ja vasemmistoliitto, mutta perussuomalaiset olivat juonessa mukana hallitusta vastaan.
– Irtisanomisilla ei tätä maata pelasteta. Perussuomalaiset on esittänyt muun muassa eläkemaksujen porrastamista alle 30-vuotiaiden ja yli 55-vuotiaiden osalta, automaattista palkkatukijärjestelmää yli 55-vuotiaille työttömille alanvaihtajille sekä oppisopimusmallin käyttöönottoa, Kivelä luetteli.
– Perussuomalainen linja on työ, yrittäminen ja välittäminen. Toistan: työ, yrittäminen ja välittäminen! Hallitus ei ole kuitenkaan ottanut hyviä esityksiä kuuleviin korviinsa, Kivelä moitti.
Kivelän mukaan eriarvoistuminen ei ole kenenkään etu. Se aiheuttaa ihmisille hätää ja kärsimystä ja kärjistyessään vaarantaa jopa yhteiskuntarauhan. Hallitus on juustohöylännyt monien perheiden hyvinvoinnista ja jättänyt monia huono-osaisuutta ja eriarvoistumista vähentäviä toimia tekemättä.
Alueet eriytyvät,
palvelut rapistuvat
Perussuomalaiset ovat huolissaan alueellisiesta eriarvoistumisesta. Moni synnytysosasto on lakkauttamisuhan alla, pienemmät lukiot eivät ehkä enää jatkossa saa järjestämislupia, lähikoulut ovat jo monissa kylissä saaneet lapun luukulle ja poliisipartioita saa tyytyä vain odottelemaan. Näillä näkymin työ- ja koulumatkat pitenevät, hoitoon pääsy on entistä pitemmän taipaleen takana ja apua joutuu odottamaan entistä pitempään.
Puolue on huolissaan myös kaupunkien eriarvoistumisesta: alueet jakaantuvat hyviin ja huonoihin alueisiin Suomessakin, mutta hallitus ei ole halunnut tai onnistunut tekemään asialle mitään.
– Voimme vain todeta, että paremmalla kokotuttamispolitiikalle ja asuntopolitiikalle on tarvetta.
Huono-osaisuus
harvoin oma valinta
Perussuomalaiset muistuttavat huono-osaisuuden olevan harvoin ihmisen oma valinta. Moni valitsisi paremman työpaikan, tulot tai paremman asuinalueen, jos se olisi mahdollista.
– Yhteisistä varoistamme on kyllä riittänyt jaettavaksi varsin avokätisesti maamme rajojen ulkopuolelle. Suunta on käännettävä, Kivelä sanoi ja esitti hallitukselle epäluottamuslausetta.
VELI-PEKKA LESKELÄ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.

Antikainen: Hovioikeus tuomitsi HS-toimittajat maanpetosrikoksesta – mutta kuinka paljon salaisuuksia ehti vuotaa?
Helsingin Sanomien toimittajien teot eivät jättäneet tulkinnanvaraa niiden vakavuuden suhteen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää