

LEHTIKUVA
Kokoomuksen Mykkänen pelotteli Venäjällä ja Kiinalla sekä EU:n hajoamisella, jos elvytyspaketti kaadetaan – Purra: ”Miksi ette sitten äänestä paketin puolesta?”
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen selitti eilen MTV:llä ryhmänsä venkoilua EU-elvytyspakettia koskevassa äänestyksessä. Mykkäsen mukaan kokoomus ei voi ottaa vastuuta paketista. Perussuomalaisten Riikka Purralle kansanedustajakollegan selitykset eivät menneet läpi. – Kokoomuksen oppositiopolitiikka on epäuskottavaa, Purra sanoi.
Kai Mykkäsen mukaan kokoomuksen eduskuntaryhmä tulee äänestämään tyhjää, kun eduskunta päättää elvytyspaketista.
– Me ollaan tilanteessa, jossa hallituksen neuvottelemassa sopimuksessa on pahoja valuvikoja. Me emme voi sitä kannattaa, Mykkänen sanoi eilen Jaakko Loikkasen vetämässä Asian ytimessä -ohjelmassa MTV:llä.
Mykkäsen ontot selitykset eivät mene läpi
Mykkänen vihjaili myös olevansa huolissaan Venäjän ja Kiinan Eurooppaan kohdistuvista pyrkimyksistä. Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtajalle Riikka Purralle kansanedustajakollega Mykkäsen selittelyt eivät menneet läpi.
– Kokoomuksen oppositiopolitiikka on epäuskottavaa. Tyhjän äänestäminen sataa vain hallituksen laariin. Sen sijaan, että uskallettaisiin ottaa kantaa elvytyspaketin puolesta, niin tällainen tyhjä kanta ei ole millään tavalla järkevä. Toki se on eräänlainen poliittinen valinta, jolla yritetään tasapainoilla erilaisten kantojen välillä, Purra kuittasi.
Mykkäsen mielestä perussuomalaisten torjuva linja tarkoittaa vastuun ottamista siitä, että EU alkaisi hajota.
– Miksi te ette sitten äänestä elvytyspaketin puolesta? Purra kysyi Mykkäseltä.
Mykkänen toisti useaan kertaan kuullut lauseet siitä, että kokoomus ei halua ottaa vastuuta hallituksen neuvottelemasta paketista.
PS saa taakseen myös muiden puolueiden edustajia
Elvytyspaketti kuitenkin hajottaa kokoomuksen rivejä, sillä huhujen mukaan ainakin kolme kokoomusedustajaa olisi äänestämässä elvytyspakettia vastaan. Ainakin kansanedustaja Wille Rydman on jo kertonut aikeistaan myös julkisesti.
Perussuomalaisten ja kristillisdemokraattien ei-äänet eivät vielä riitä kaatamaan elvytyspakettia. Purra kuitenkin vakuutti, että perussuomalaiset neuvottelee eri foorumeilla ja kasaa painetta sen puolesta, että mahdollisimman moni keskustan ja kokoomuksen kansanedustaja, jotka eivät EU-elvytystä kannata, kääntyvät äänestämään perussuomalaisten linjan mukaisesti.
Purra korostaa, että perussuomalaiset eivät kyseenalaista elvyttämisen merkitystä koronasta toipumisessa.
– Tarkoituksenmukaista ei kuitenkaan ole, että suomalainen veronmaksaja – kerta toisensa jälkeen – kustantaa Etelä-Euroopan holtitonta taloudenpitoa tai rahoittaa kilpailijamaita, Purra selvensi.
Paketti olisi pitänyt kaataa jo viime kesänä
Purra ei usko elvytyspaketin kaatumisesta seuraavan dramaattisia tai pitkäkestoisia markkinareaktioita – tai muitakaan isompia ongelmia.
– Elvytyspaketti olisi toki pitänyt kaataa jo viime kesänä, eikä neuvotteluissa olisi pitänyt edetä tähän pisteeseen. Perussuomalaiset kannattavat sitä, että jäsenvaltiot elvyttävät itse.
Mykkänen pelotteli, että elvytyspaketin torjuminen tässä vaiheessa ajaisi Suomen pitkään riitelyyn muiden EU-jäsenvaltioiden kanssa Kiinan ja Venäjän seuratessa tilannetta vieressä.
Aina voidaan kaivaa uusia selityksiä
Purran mukaan Suomen taloudellinen itsemääräämisoikeus ei voi olla vangittuna Mykkäsen esittämään ajattelutapaan.
– Toki voidaan aina löytää uusia selityksiä, miksi Suomen pitää jälleen suostua uusiin paketteihin. Mutta eikö nyt jo olisi syytä miettiä, onko tämä meidän etumme mukaista? Aina voidaan vetää Kiina-kortti tai Venäjäkortti.
– Euroopan ongelmat liittyvät pääasiassa nyt siihen, että EU-alueella eräillä jäsenvaltioilla ei ole edellytyksiä huolehtia omasta taloudestaan tai demokraattisesta kehityksestä, Purra muistutti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kekusta äänestys velkaunioni EU-elvytyspaketti Etelä-Eurooppa vastuunpakoilu veronmaksajat suomalaiset Kai Mykkänen Wille Rydman Riikka Purra perussuomalaiset hallitus talous Kokoomus eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tyhjänäänestäjä-kokoomukselle kaikkien aikojen höykytys – Peltokangas: ”yksi säälittävimpiä rupusakkeja eduskunnassa koskaan”

Perustuslakivaliokunta linjasi jo viime kesänä: ”Valtioneuvoston ei tule sitoutua edistämään tai hyväksymään unionin ehdotettua lainanottoa”

Taloustieteen emeritusprofessori Virén valtioneuvoston EU-elvytyspaketin saldosta: ”Suomeksi tämä tarkoittaa sitä, että elvytysvaikutus on nolla”

Veikko Vallin moittii hallituksen kolmatta kustannustukipakettia: Hallitus haluaa tukea Euroopan kilpailijamaita ennemmin kuin suomalaista yrittäjää

Ex-meppi Korhola vihjaa eroavansa kokoomuksesta, jos puolue pitää kiinni ryhmäkurista EU-elvytyspakettiäänestyksessä – ”Lupausten pitäminenkö olisi ennennäkemätön mainehaitta?”

Immonen: Vanhat puolueet paniikissa velkapaketin kohtalosta – ”Eduskunnan ei tule alistua EU:n uhkailulle”

Antikainen: Jos Suomea on uhkailtu EU:n suunnalta, olisi syytä kertoa kaikille, kuka uhkauksen on esittänyt

PS kyselytunnilla: Miten suomalainen hyötyy siitä, että se maksaa italialaisten hulppeat lapsilisät ja espanjalaisten lyhyemmän työviikon?

Kokoomuksen EU-tyhjäpäätös tyrmistyttää, Eija-Riitta Korhola harkitsee puolueen vaihtoa, aktiivit polttavat jäsenmaksujaan – kokoomusjohto arvelee kuitenkin palautteen olevan informaatiovaikuttamista
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











