

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kokoomus hakisi hoitajat Filippiineiltä ja Ukrainasta – perussuomalaiset haluaa työllistää suomalaisia ammattilaisia: ”Potilaalla ja hoitajalla täytyy olla yhteinen kieli”
Pian valittavat aluevaltuustot joutuvat ratkaisemaan kysymyksen, mistä uusille hyvinvointialueille saadaan töihin riittävästi hoitajia ja muuta terveydenhuollon henkilökuntaa sekä sosiaalityön ammattilaisia. Vasemmistoliiton ja kokoomuksen vastaus on työperäinen maahanmuutto, kokoomus olisi jopa kymmenkertaistamassa ulkomaiset rekrytoinnit. Perussuomalaiset suosii mieluummin kotimaista työvoimaa, sillä suomessa lääkärien ja hoitajien on osattava kotimaisia kieliä.
Etenkin hoitajavaje on suomalaisen terveydenhuollon karua todellisuutta jo nyt. Tilanne olisi ratkaistava mahdollisimman nopeasti, sillä arvioiden mukaan Suomessa tarvitaan vuoteen 2030 mennessä jopa 30 000 uutta hoitajaa.
Eduskuntapuolueiden kansanedustajilta kuultiin eilen vaihtelevia näkemyksiä tilanteeseen Ylen Vaalistartti-ohjelmassa.
Perussuomalaiset parantaisi työoloja
Perussuomalaiset esittää yleisesti työn verotuksen keventämistä, joka toimena paitsi nostaa työllisyyttä myös pienentää valtion menoja. Verotuksen keventäminen samalla vahvistaa palkansaajan ostovoimaa.
Perussuomalaisten Jani Mäkelä huomauttikin, että palkan tulisi riittää elämiseen, jolloin on samalla huomioitava, ettei arkielämän kuluja nosteta. Mäkelä nosti myös esille, että hyvinvointialueilla on parannettava hoitajien työoloja.
– Hoitohenkilöstön työtä on keskitettävä hoitamiseen. Sairaanhoitajilta, lähihoitajilta ja jopa lääkäreiltä tulee paljon palautetta siitä, että työajasta kuluu kohtuuttoman paljon tietojärjestelmien käyttämiseen. Kun hoitohenkilökunta saadaan ohjattua tekemään sitä työtä, johon heidät oikeasti on palkattu, se vähentäisi henkilöstöpulaa, Mäkelä sanoi.
Omaishoitajien verotusta alas
Perussuomalaiset katsoo, että omaishoitajat tekevät yhteiskunnan kannalta erittäin tärkeää työtä, jonka ansiosta heidän läheisensä saavat tarvitsemaansa hoitoa ja yhteiskunta säästää suuria kustannuksia, kun omaishoidettava voi asua kotona sen sijaan, että joutuisi muuttamaan hoivakotiin tai muuhun asumispalveluyksikköön.
Perussuomalaiset esittääkin erityisesti omaishoidontuen verotukseen 20 miljoonan euron kevennyksiä.
– Omaishoitajien aseman parantaminen samalla vähentäisi terveydenhoitoon kohdistuvaa painetta, Mäkelä perusteli.
Vasemmisto haluaa ulkomaisia hoitajia
Vasemmistoliiton Jussi Saramon mukaan hyvinvointialueille tarvittavia hoitajia tulisi ensinnäkin kouluttaa enemmän. Saramo myös esitti, että hoitajavaje olisi korjattavissa ulkomaisella työvoimalla.
– Kyllä me tarvitaan työperäistä maahanmuuttoa. Me tarvitaan lisää hoitajia Suomeen, Saramo sanoi.
Saramon edustaman vasemmistohallituksen kärkihankkeisiin kuuluu edistää työperäistä maahanmuuttoa monilla tavoilla siitäkin huolimatta, että hoitajavaje olisi ratkaistavissa kotimaisella työvoimalla.
Suomessa sote-alalle kouluttautuneista yli 72 000 ammattilaista on vaihtanut alaa heikon palkkauksen ja kuluttavan työympäristön vuoksi.
Kokoomuksen Kai Mykkänen tunnetusti komppaa työperäistä maahanmuuttoa ratkaisuksi monille aloille. Saramon tavoin Mykkäsen ratkaisu hoitajavajeeseen tulee ulkomailta.
– Ehdottomasti kannatan, että ohjelmallisesti sovitaan sujuvammista rekrytointijärjestelyistä Ukrainan ja Filippiinien kanssa, joissa maissa on ammattitaitoista sotealan porukkaa, Mykkänen hehkutti.
Mykkäsen visioissa Suomeen saapuu ulkomailta töihin valtavia ihmismassoja.
– Me tarvitaan se. Vaikka me saataisiin tällä vuosikymmenellä edes neljäsosa 200 000 ammattilaisen tarpeesta, niin se tarkoittaisi vuosittain yli kymmenkertaista soteammattilaisten rekrytointia ulkomailta tänä päivänä. Se on valtava loikka. Se pitää tehdä.
Suomalaisilla tarvittava kielitaito
Mäkelä torjui kansanedustajakollegoidensa Saramon ja Mykkäsen haaveet hoitajavajeen ratkaisemisesta maahanmuutolla.
– Pyrkimyksen pitää olla se, että me saamme suomalaiset töihin hoitamaan suomalaisia. Ennen kuin edes keskustellaan ulkomaisen työvoiman tuonnista, niin kyllä ensin on saatava työllistettyä se meillä jo oleva ammattitaitoinen sotehenkilöstö koulutustaan vastaaviin tehtäviin.
Perussuomalaiset erityisesti myös vaatii, että lääkärien ja hoitajien on osattava suomea. Mäkelä huomautti, että suomalaisilla soteammatilaisilla on jo valmiiksi tarvittava kielitaito potilaan kohtaamiseen.
– Potilaalla ja hoitajalla täytyy olla yhteinen kieli. Siitä ei tule mitään, jos näin ei ole. Hoitajan ja hoidettavan yhteinen kieli on jo itsessään hyvin tärkeä argumentti sille, että me tarvitsemme nimenomaan kotimaista työvoimaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- aluevaalit työperäinen maaahanmuutto työolot työllistäminen hoitajapula kielitaito hoitajat lääkärit palkka kustannukset suomalaiset sote-uudistus Kai Mykkänen Omaishoitajat Jussi Saramo Jani Mäkelä vanhustenhoito Vasemmistoliitto perussuomalaiset Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hoitajapulaa ei ratkaista hallituksen keinoilla – Purra: ”Meidän tulee korjata alan ongelmia eikä peitellä niitä EU:n ulkopuolisella maahanmuutolla”

Vihreät, kepu ja kokoomus himoitsevat Suomeen töihin ulkomaalaisia hoitajia, perussuomalaiset torppaa – Purra: ”Meidän pitää kyetä houkuttelemaan takaisin hoitoalalta lähteneitä henkilöitä”

Hoitoalalla on osattava kotimainen kielitaito – työperäinen maahanmuutto ei ole vastaus hoitajapulaan

Perussuomalaisten puoluejohto tyrmää väitteet työvoimapulasta ja työperäisen maahanmuuton tarpeesta: ”Suomesta löytyy aina työntekijöitä, jos palkka on kohdallaan”

Petteri Orpo intoili halpatyövoimasta: ”Tuhansia ja tuhansia työperäisesti maahan tulevia” – Purra ihmetteli kokoomuspomon ylenkatsetta suomalaisia hoitajia kohtaan

Mäkelä: Hallitus teki arvovalinnan viedessään miljardeja euroja ulkomaille – ”Ne rahat voitaisiin käyttää suomalaisten hoitoon”

Puolueiden saama tuki paisuu sote-uudistuksessa – Purra: Raha tulee valumaan vaali- ja kampanjatoimintaan

Purra: Sote-sektorille ei ole laittaa enempää resursseja, jos niitä ei oteta ensin jostain muualta pois – ”Suomessa on rahaa, se vain menee tällä hetkellä vääriin kohteisiin”

Pääministeri Marin hoitajapulasta: ”Tarvitsemme työperäistä maahanmuuttoa” – Purra: ”Jätetään taloudellisesti haitallinen maahanmuutto pois”
Viikon suosituimmat

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä

Päättyykö punavihreä tyrannia Euroopan parlamentissa? – Kansalliskonservatiivit tarjoavat vaihtoehdon taloutta rapauttaneelle vasemmistopolitiikalle
Euroopan parlamentin perinteisten ryhmien kabinettisopimus syrjiä kansalliskonservatiiviset mepit ulos päätöksenteosta saattaa päättyä. Keskustaoikeiston ryhmä EPP on saamassa tarpeekseen uppiniskaisesta punavihreästä blokista. Juopa muodostui kestävyysraportointivelvoitteiden helpottamiseksi tähtäävistä muokkausehdotuksista.
Uusimmat

Oikeusministeriö ehdottaa muutoksia vuokranantajan irtisanomisaikaan

Seppänen: Tukea Lapin keskeisiin hankkeisiin
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












