
LEHTIKUVA
Komissio julkaisi oikaisunsa Unkarin Fidesz-puolueen eurovaalikampanjaan – puolue halutaan savustaa ulos EPP:stä
Euroopan komissio julkaisi englanniksi ja unkariksi oman tietopakettinsa Unkarin hallituspuolue Fideszin vaalikampanjan epäkohtiin. Komission mukaan Fideszin väitteet ovat parhaimmillaan harhaanjohtavia. Komissio painotti, ettei unkarilaissyntyinen miljardööri George Soros liity komission toimintaan millään tavoin.
Unkari äänesti EU-sopimusta vastaan
Komissio kertoo, ettei se aio ajaa pakkokeinoilla jäsenmaihinsa maahanmuuttajia EU:n ulkopuolelta. Komissio tarkentaa, että kyseinen pakkoasuttaminen koski EU-maiden sisäistä tasaamista. Komissio muistuttaa, että tämä sovittiin jäsenmaiden kesken.
Unkari äänesti kyseistä sopimusta vastaan. Herkät ja itsemääräämisoikeuteen koskevat päätökset on EU:ssa tavattu tehdä yksimielisesti. Tuolloin EU-johtajat turvautuivat poikkeuksellisesti enemmistöpäätökseen.
Komissio tyrmää väitteitä
Komissio tyrmää myös muita Fideszin kampanjassa esitettyjä väitteitä. Fideszin mukaan EU pyrkisi heikentämään EU-jäsenmaiden kykyä vartioida rajojaan. Komissio kertoo, ettei se aio esitellä humanitaarisin perustein jaettavia viisumeja.
Komissio kertoo taistelevansa ihmissalakuljetusta vastaan, eikä myönnä toimivansa yhteistyössä laitonta maahanmuuttoa tukevien järjestöjen kanssa. Komissio painottaa, että vapaaehtoisjärjestöt auttavat jäsenmaita helpottaen niiden taakkaa esimerkiksi tarjoamalla turvapaikanhakijoille lainopillista apua.
Maksukortteja turvapaikanhakijoille
Komissio tähdentää, ettei se ole jakanut maksukortteja muille kuin jo Kreikkaan jumiin jääneille turvapaikanhakijoille. Komissio ei ota kantaa siihen, onko maksukorttien jakaminen vetovoimatekijä laittomaan maahanmuuttoon.
Fidesz väitti, että EU haluaisi kaventaa maahanmuuttoa vastustavien jäsenmaille jyvitettyjä EU-tukirahoja. Komissio kertoo, etteivät nämä asiat liity toisiinsa.
EPP haluaa eroon Fideszista
Fidesz kuuluu suurimpaan europarlamenttiryhmään EPP:hen. Puolueen eurovaalikampanja on saanut jäisen vastaanoton ryhmän muiden puolueiden keskuudessa. Moni puolue haluaisi potkia Fideszin ulos EPP:stä siitä huolimatta, että se vähentäisi heidän ryhmänsä meppipaikkoja.
Belgialaiset ja luxemburgilaiset EPP-mepit ovat lähettäneet ryhmäjohtaja Jospeh Paulille kirjeen, jossa vaaditaan Fideszin erottamista ryhmästä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksa käännyttää ennätysmäärän turvapaikanhakijoita muihin EU-maihin – enin määrä Italiaan, Kreikkaan viisi, Unkariin ei yhtäkään

Halla-aho: Perussuomalaiset europarlamentaarikot eivät kannata Unkariin kohdistuvan kurinpitomenettelyn käynnistämistä

Unkarin pääministeri Viktor Orbán saksalaisen Bild-lehden haastattelussa: Jos olisin harjoittanut Merkelin politiikkaa, minut olisi jo ajettu virastani
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Maahanmuuttajaryhmien välillä valtavia eroja maanpuolustustahdossa
Monikulttuurisuus muokkaa yhteiskuntaa monella tavalla. Keskeinen kysymys on, miten se vaikuttaa maanpuolustustahtoon tosipaikan tullen? Maahanmuuttajaryhmät ovat keskenään erilaisia siinä, miten kutsuntoihin ja varusmiespalvelukseen – eli maanpuolutukseen – suhtaudutaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












