

LEHTIKUVA
Komissio julkaisi oikaisunsa Unkarin Fidesz-puolueen eurovaalikampanjaan – puolue halutaan savustaa ulos EPP:stä
Euroopan komissio julkaisi englanniksi ja unkariksi oman tietopakettinsa Unkarin hallituspuolue Fideszin vaalikampanjan epäkohtiin. Komission mukaan Fideszin väitteet ovat parhaimmillaan harhaanjohtavia. Komissio painotti, ettei unkarilaissyntyinen miljardööri George Soros liity komission toimintaan millään tavoin.
Unkari äänesti EU-sopimusta vastaan
Komissio kertoo, ettei se aio ajaa pakkokeinoilla jäsenmaihinsa maahanmuuttajia EU:n ulkopuolelta. Komissio tarkentaa, että kyseinen pakkoasuttaminen koski EU-maiden sisäistä tasaamista. Komissio muistuttaa, että tämä sovittiin jäsenmaiden kesken.
Unkari äänesti kyseistä sopimusta vastaan. Herkät ja itsemääräämisoikeuteen koskevat päätökset on EU:ssa tavattu tehdä yksimielisesti. Tuolloin EU-johtajat turvautuivat poikkeuksellisesti enemmistöpäätökseen.
Komissio tyrmää väitteitä
Komissio tyrmää myös muita Fideszin kampanjassa esitettyjä väitteitä. Fideszin mukaan EU pyrkisi heikentämään EU-jäsenmaiden kykyä vartioida rajojaan. Komissio kertoo, ettei se aio esitellä humanitaarisin perustein jaettavia viisumeja.
Komissio kertoo taistelevansa ihmissalakuljetusta vastaan, eikä myönnä toimivansa yhteistyössä laitonta maahanmuuttoa tukevien järjestöjen kanssa. Komissio painottaa, että vapaaehtoisjärjestöt auttavat jäsenmaita helpottaen niiden taakkaa esimerkiksi tarjoamalla turvapaikanhakijoille lainopillista apua.
Maksukortteja turvapaikanhakijoille
Komissio tähdentää, ettei se ole jakanut maksukortteja muille kuin jo Kreikkaan jumiin jääneille turvapaikanhakijoille. Komissio ei ota kantaa siihen, onko maksukorttien jakaminen vetovoimatekijä laittomaan maahanmuuttoon.
Fidesz väitti, että EU haluaisi kaventaa maahanmuuttoa vastustavien jäsenmaille jyvitettyjä EU-tukirahoja. Komissio kertoo, etteivät nämä asiat liity toisiinsa.
EPP haluaa eroon Fideszista
Fidesz kuuluu suurimpaan europarlamenttiryhmään EPP:hen. Puolueen eurovaalikampanja on saanut jäisen vastaanoton ryhmän muiden puolueiden keskuudessa. Moni puolue haluaisi potkia Fideszin ulos EPP:stä siitä huolimatta, että se vähentäisi heidän ryhmänsä meppipaikkoja.
Belgialaiset ja luxemburgilaiset EPP-mepit ovat lähettäneet ryhmäjohtaja Jospeh Paulille kirjeen, jossa vaaditaan Fideszin erottamista ryhmästä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksa käännyttää ennätysmäärän turvapaikanhakijoita muihin EU-maihin – enin määrä Italiaan, Kreikkaan viisi, Unkariin ei yhtäkään

Halla-aho: Perussuomalaiset europarlamentaarikot eivät kannata Unkariin kohdistuvan kurinpitomenettelyn käynnistämistä

Unkarin pääministeri Viktor Orbán saksalaisen Bild-lehden haastattelussa: Jos olisin harjoittanut Merkelin politiikkaa, minut olisi jo ajettu virastani
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Lue ja katso Teemu Keskisarjan hurja, voittoisa ehdokaspuhe – ”Pullistakaamme lihakset, nostakaamme nyrkit”
Kansanedustaja Teemu Keskisarja (ps.) tavoitteli ensimmäisen varapuheenjohtajan tehtävää Lahden puoluekokouksessa. Hän piti puolueväelle energisen puheen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää