Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Koponen tyytyväinen hallitusohjelman panostuksiin peruskoulun ongelmiin puuttumiseksi: ”Perusopetuksen osaamisen taso on tippunut kuin lehmän häntä, onneksi parannusta on tulossa”

08.11.2023 |14:53

Sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen esiintyy tänään MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa. Ohjelmassa käsitellään koulujen tilannetta, kasvanutta levottomuutta kouluissa ja opettajien keinoja puuttua ongelmakohtiin. Kansanedustaja Koponen pyrkii ohjelmassa tuomaan esiin hallituksen hyviä kirjauksia peruskoulun ongelmiin puuttumiseksi.

Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen kertoo, että hallitus on panostamassa nimenomaan perusasioihin eli luku-, kirjoitus- ja laskutaitoon. Lisäksi opetushenkilöstön toimintavaltuuksia ollaan parantamassa. Koponen näkee, että kuri ja kunnioitus pitää palauttaa kouluun.

Inkluusio ei toimi

– Inkluusio nykyisellään ei ole toiminut, vaan se on tuonut rauhattomuutta ja heikentänyt oppimistuloksia. Perusopetuksen osaamisen taso on tippunut kuin lehmän häntä, onneksi parannusta on tulossa, Koponen kertoo.

Kansanedustaja Koponen roolissaan sivistysvaliokunnan varapuheenjohtajana kertoo tekevänsä kaikkensa sen eteen, että nämä hallituksen hyvät linjaukset etenevät kouluihin saakka. Koposen mukaan tasa-arvorahoituksen vakinaistaminen ja perusopetuksen rahoituksen selvä nosto auttavat kouluja.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
8.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29
9.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi