

LEHTIKUVA
Koraanin polttaminen johti totaaliseen kaaokseen Malmössä – sadat mellakoitsijat kivittivät poliiseja ja polttivat autoja
Koraanin polttaminen ongelmalähiö Rosengårdissa johti satojen ihmisten mellakkaan Malmössä. Poliisi menetti ajoittain täysin tilanteen hallinnan. Riehuva väkijoukko kivitti viranomaisia ja poltti kaiken minkä irti sai. Maltillinen muslimijohtaja tuomitsi tapahtumat.
Perjantai-illan väkivaltaisuudet saivat alkunsa, kun väkijoukko katkaisi liikenteen Rosengårdin ongelmalähiössä. Nuoriso ampui ilotulitteita, sytytti tuleen kuormalavoja ja autonrenkaita.
Tapahtumat etenivät väkivaltaisesti, mellakoitsijat lähtivät liikkeelle kohti poliiseja ja pakottivat nämä perääntymään. Paikalle oli kokoontunut 300 mielenosoittajaa, jotka Expressenin mukaan heittelivät virkavaltaa kananmunilla ja huusivat ”Allah on suuri”.
Koko Malmö kaaoksessa
Levottomuudet levisivät illan myötä myös muualle Malmön alueelle. Autoja poltettiin ja viranomaisia kivitettiin. Viranomaiset menettivät ajoittain tilanteen hallinnan, kertoo poliisin tilannejohtaja Thomas Söderberg.
– Väkijoukosta kukaan ei ole loukkaantunut, joukko poliiseja on sen sijaan saanut lieviä vammoja. Heidän päälleen on satanut kaikenlaista. Yön aikana poliisi otti kiinni parikymmentä henkilöä.
Pelastuslaitoksen edustajat kertovat Svenska Dagbaletin mukaan, että paloautoja ja ambulanssejakin on kivitetty hälytysajojen aikana. Henkilövahinkoja ei kuitenkaan ole sattunut.
Levottomuudet rauhoittuvat aamuneljään mennessä. Poliisi tiedotti aamuseitsemältä, että virkavalta työskentelee saadakseen kokonaiskuvan yön tapahtumista.
– Selvityksen alla on väkivaltainen mellakka, erilaisia vahingontekoja, virkavallan väkivaltaista vastustamisesta ja sitten on ollut parikymmentä paloa siellä täällä, sanoo poliisin tiedottaja Patric Fors.
Taustalla Koraanin polttaminen
Aiemmin perjantaina Malmössä oli tarkoitus järjestää toritapahtuma, jossa tanskalainen aktivisti Rasmus Paludan aikoi polttaa Koraanin. Viranomaiset kielsivät tilaisuuden ja äärioikeistolaisen Stram Kursin johtaja Paludan sai samalla kahden vuoden maahantulokiellon.
Siitä huolimatta torille kerääntyi väkijoukkoja, joka jo enteili illan tapahtumia. Stram Kurs onnistui kuitenkin polttamaan Koraanin illan suussa aivan Rosengårdin kyljessä Emilstorpin teollisuusalueella. Stram Kurs levitti kuvaa Emilstorpista sosiaalisessa mediassa ja illan kaaos oli katettu.
Imaami tuomitsi mellakat
Imaami Samir Muric otti Facebookissa kantaa levottomuuksiin ja sanoi vastustavansa ”sekä Koraanin, että autonrenkaiden ja kuormalavojen polttamista”.
– Tällä tavalla reagoivilla ihmisillä ei ole mitään tekemistä Koraanin kanssa. Heidän Allah-huutonsa kaikuvat tyhjyyteen – jos he oikeasti olisivat uskon asialla, he eivät olisi toimineet näin, Muric kirjoittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Rasmus Paludan Samir Muric Thomas Söderberg Patric Fors virkavallan väkivaltainen vastustaminen poliisin kivittäminen Rosengård Autojen polttaminen Malmö Mellakka Tuhopoltto Mielenosoitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nuorisojoukko hyökkäsi kaupunginvaltuutetun seurueen kimppuun – ”Ruotsi, täältä tullaan – ikävä kyllä”

Ruotsissa yhä suurempi riski tulla ammutuksi vahingossa – laukausten määrä tuplaantunut julkisilla paikoilla

Maahanmuutto hiertää välejä Ruotsin hallituksessa – demarit mielistelevät kansaa, vihreät vaativat löyhempää turvapaikkapolitiikkaa

Rinkebyn Robin Hood vaatii rikkailta rahaa ongelmalähiöiden jenginuorille

Rinkebyn jengisota avaa näkymän romahtavaan yhteiskuntaan – lapsuuden ystävät, sukulaiset ja naapurit ampuvat toisiaan

Valtamediakin sai tarpeekseen kaaoksesta: ”Ruotsi tarvitsee uuden alun – vihreiden on lähdettävä hallituksesta”

Ruotsin oikeistopuolueet: Rikosaalto on toinen pandemia – PS-edustajat huolissaan maahanmuuttajien väkivallan eskaloitumisesta

Erikoistutkijan mielestä on hyväksyttävä, että Suomi muuttuu maahanmuuton seurauksena – Purra eri linjoilla: ”Humanitaarinen maahanmuutto ei vain yksinkertaisesti toimi”

Kuolemaan johtaneen Kaivohuoneen pahoinpitelyn tekijät yhä vapaalla jalalla – uhrin kaverin äiti toivoo tekijöille ”edes jotain rangaistusta”
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!