

LEHTIKUVA
Koraanin polttaminen johti totaaliseen kaaokseen Malmössä – sadat mellakoitsijat kivittivät poliiseja ja polttivat autoja
Koraanin polttaminen ongelmalähiö Rosengårdissa johti satojen ihmisten mellakkaan Malmössä. Poliisi menetti ajoittain täysin tilanteen hallinnan. Riehuva väkijoukko kivitti viranomaisia ja poltti kaiken minkä irti sai. Maltillinen muslimijohtaja tuomitsi tapahtumat.
Perjantai-illan väkivaltaisuudet saivat alkunsa, kun väkijoukko katkaisi liikenteen Rosengårdin ongelmalähiössä. Nuoriso ampui ilotulitteita, sytytti tuleen kuormalavoja ja autonrenkaita.
Tapahtumat etenivät väkivaltaisesti, mellakoitsijat lähtivät liikkeelle kohti poliiseja ja pakottivat nämä perääntymään. Paikalle oli kokoontunut 300 mielenosoittajaa, jotka Expressenin mukaan heittelivät virkavaltaa kananmunilla ja huusivat ”Allah on suuri”.
Koko Malmö kaaoksessa
Levottomuudet levisivät illan myötä myös muualle Malmön alueelle. Autoja poltettiin ja viranomaisia kivitettiin. Viranomaiset menettivät ajoittain tilanteen hallinnan, kertoo poliisin tilannejohtaja Thomas Söderberg.
– Väkijoukosta kukaan ei ole loukkaantunut, joukko poliiseja on sen sijaan saanut lieviä vammoja. Heidän päälleen on satanut kaikenlaista. Yön aikana poliisi otti kiinni parikymmentä henkilöä.
Pelastuslaitoksen edustajat kertovat Svenska Dagbaletin mukaan, että paloautoja ja ambulanssejakin on kivitetty hälytysajojen aikana. Henkilövahinkoja ei kuitenkaan ole sattunut.
Levottomuudet rauhoittuvat aamuneljään mennessä. Poliisi tiedotti aamuseitsemältä, että virkavalta työskentelee saadakseen kokonaiskuvan yön tapahtumista.
– Selvityksen alla on väkivaltainen mellakka, erilaisia vahingontekoja, virkavallan väkivaltaista vastustamisesta ja sitten on ollut parikymmentä paloa siellä täällä, sanoo poliisin tiedottaja Patric Fors.
Taustalla Koraanin polttaminen
Aiemmin perjantaina Malmössä oli tarkoitus järjestää toritapahtuma, jossa tanskalainen aktivisti Rasmus Paludan aikoi polttaa Koraanin. Viranomaiset kielsivät tilaisuuden ja äärioikeistolaisen Stram Kursin johtaja Paludan sai samalla kahden vuoden maahantulokiellon.
Siitä huolimatta torille kerääntyi väkijoukkoja, joka jo enteili illan tapahtumia. Stram Kurs onnistui kuitenkin polttamaan Koraanin illan suussa aivan Rosengårdin kyljessä Emilstorpin teollisuusalueella. Stram Kurs levitti kuvaa Emilstorpista sosiaalisessa mediassa ja illan kaaos oli katettu.
Imaami tuomitsi mellakat
Imaami Samir Muric otti Facebookissa kantaa levottomuuksiin ja sanoi vastustavansa ”sekä Koraanin, että autonrenkaiden ja kuormalavojen polttamista”.
– Tällä tavalla reagoivilla ihmisillä ei ole mitään tekemistä Koraanin kanssa. Heidän Allah-huutonsa kaikuvat tyhjyyteen – jos he oikeasti olisivat uskon asialla, he eivät olisi toimineet näin, Muric kirjoittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Rasmus Paludan Samir Muric Thomas Söderberg Patric Fors virkavallan väkivaltainen vastustaminen poliisin kivittäminen Rosengård Autojen polttaminen Malmö Mellakka Tuhopoltto Mielenosoitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nuorisojoukko hyökkäsi kaupunginvaltuutetun seurueen kimppuun – ”Ruotsi, täältä tullaan – ikävä kyllä”

Ruotsissa yhä suurempi riski tulla ammutuksi vahingossa – laukausten määrä tuplaantunut julkisilla paikoilla

Maahanmuutto hiertää välejä Ruotsin hallituksessa – demarit mielistelevät kansaa, vihreät vaativat löyhempää turvapaikkapolitiikkaa

Rinkebyn Robin Hood vaatii rikkailta rahaa ongelmalähiöiden jenginuorille

Rinkebyn jengisota avaa näkymän romahtavaan yhteiskuntaan – lapsuuden ystävät, sukulaiset ja naapurit ampuvat toisiaan

Valtamediakin sai tarpeekseen kaaoksesta: ”Ruotsi tarvitsee uuden alun – vihreiden on lähdettävä hallituksesta”

Ruotsin oikeistopuolueet: Rikosaalto on toinen pandemia – PS-edustajat huolissaan maahanmuuttajien väkivallan eskaloitumisesta

Erikoistutkijan mielestä on hyväksyttävä, että Suomi muuttuu maahanmuuton seurauksena – Purra eri linjoilla: ”Humanitaarinen maahanmuutto ei vain yksinkertaisesti toimi”

Kuolemaan johtaneen Kaivohuoneen pahoinpitelyn tekijät yhä vapaalla jalalla – uhrin kaverin äiti toivoo tekijöille ”edes jotain rangaistusta”
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.

Rasinkangas ja Elomaa vaativat halal-lihan tuotannon, tuonnin ja myynnin kieltämistä Suomessa: ”Eläinten hyvinvointi ei voi riippua teurastajan uskonnosta”
Perussuomalaisten kansanedustajat Merja Rasinkangas ja Kike Elomaa vaativat toimenpidealoitteessaan halal-lihan tuotannon, tuonnin ja myynnin kieltämistä Suomessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














